| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Buna,
Am doua intrebari
1. Existenţa suferinţei nu dovedeste că lui Dumnezeu nu Îi pasă?
2.De ce nu face Dumnezeu un miracol extraordinar pentru a dovedi că există?
Astept raspunsuri.

23 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Miracolele se fac prin oamenii din jurul nostru, miracol este situatia in care nimic nu te poate scapa de un anumit lucru si totusi ceva bun, de nicaieri si la care nu te astepti, se intampla, miracol este o idee buna care iti vine din senin, fara sa te gandesti prea mult. Mie mi s-a intamplat de multe ori si niciun argument rational nu ma poate convinge ca lucrurile stau altfel. Relatia cu Dumnezeu este o relatie personala.
Iar existenta suferintei demonstraza imperfectiunea interioara a oamenilor, asa ca trebuie educata raportarea la evenimente, pentru ca iarasi, la intamplarea aceluiasi eveniment, in absolut acelasi context, oamenii reactioneaza diferit.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@madapple, cum sa se intample ceva, daca gandirea ta de tip linear vede evenimentele doar in alb si negru?

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@unu, nimic nu se intampla fara un motiv anume. Nu am cum sa explic rodul a patru ani de lectua in doua fraze si nici nu cred ca am de ce, pentru ca nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, doar mi-am spus parerea, de ce te-oi fi sesizat din oficiu, numai tu stii.
Nu ma refeream decat la capacitatea de a TRECE peste situatiile traumatizante, nu de a le sarbatori cu sampanie si piscoturi atunci cand se intampla.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@unu, crede-ma pe cuvant, ma plictisesti, drept pentru care n-am sa mai continui.

| DorelSudoru a răspuns:

1:Cica d-zeu ne-a facut si ne-a lasat sa gandim singuri...
2tongueentru ca nu-i pasa, sau nu exista...

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Punctul meu de vedere :
Dumnezeu nu există.

Dar, ca să te ajut, într-un fel, şi pe tine o să merg pe altă cale.
Existenţa suferinţei înseamnă ca trăim. Atunci când suferim suntem conştienţi că trăim, cel mai intens; dacă nimeni nu ar mai suferi, dacă nimeni nu ar mai cunoşte durerea, ura, frica, groaza, deznădejnea, dezamăgirea-- cum crezi că ar fi viaţa noastră?
Îţi spun eu cum. Lipsită de orice raţionament. Ar fi doar o existenţă infimă faţă de trăirea pe care o gustăm acum. happy
Dacă suferi înseamnă că trăieşti.
Acest presupus Dumnezeu, de când ne-a izgonit din Eden, ne-a lăsat să ne trăim vieţile aşa cum ştim şi putem. Nu cred să se fi implicat în ceva anume.
Miracolele sunt privite într-un mod ironic, aşa că nu am de gând să mă gândesc la existenţa a ceva aşa de ilogic.
Dumnezeu este nemişcat şi de nemişcat. happy
Deci, nu se implică---poate că nici nu-I pasă, dar asta este altă mancare de peşte. :p

2. Credincioşii ţi-ar răspunde la întrebarea aceasta cum că trebuie să credem în El, cel care ne-a creat, esenţa noastră şi scopul nostru în viaţă, mântuirea, viaţa pură şi dreaptă, trăirea superioară, evoluţia într-o fiinţă infinit superioară, pacea sufletească, dragostea creştină net superioară faţă de cea trăită între specii.
El reprezintă toate acestea şi multe altele. --- Bla, Bla, Bla!

Deci, dragă, nu există nici un motiv logic pentru care Dumnezeu să facă un miracol pentru a fi văzut şi recunoscut că şi Creator.
El ne apare în fiecare zi, ne vorbeşte în fiecare zi şi tot aşa.
Tot ceea ce este în jurul nostru este creaţia Lui. Fiecare frunză, floare, copac ş.a.m.d. şi, în special, noi, mamifere cu inteligenţă superioară faţă de celelalte mamifere. Suntem Creaţia Bunului nostru Dumnezeu, care dă dovadă de o infinită mila pentru a ne păstra în viaţă şi pentru a nu ne sulbera existenţa/ trăirea şubredă.
Hai că m-am amuzat teribil să zic asta.

Deci, acesta este motivul creştin pentru care Dumnezeu nu face un miracol extraordinar ca dovadă a existenţei Lui-- pentru că se consideră ca tot ceea ce există este miracolul creat de El, deci nu mai avem nevoie de alt Miracol.

Punctul meu de vedere:
Dumnezeu nu există. happy

| Kosuchin a răspuns:

"Pai daca se arata, oamenii n-ar mai crede in el, nu?" sau ceva de genul ar zice credinciosii.

| Malphas a răspuns:

Ai văzut tu basme care să facă miracole? happy

| bebetho a răspuns:

Îţi zic propria părere.
1.Eu cred că dacă există într-adevăr vreo divinitate, aceea nu se ocupă cu vieţile noastre, în concluzie nu-i pasă. Totuşi gândeşte-te puţin că fără experienţa suferinţei n-ai şti ce e bucuria/fericirea, spune-i cum vrei tu.

2.Habar n-am, întreabă-l pe popă. Totuşi parcă dac-aş şti sigur că E s-ar duce tot misterul pe p. enis.

| Laminin a răspuns:

Hey!
1. Uneori Dumnezeu trimite suferinta ca sa ne incerce credinta. Sa vada cat ne incredem in El si cata speranta avem.
2. Dumnezeu ne-a lasat Biblia ca dovada ca El exista. Daca vrem credem, daca nu, nu. A facut o gramada de miracole extraordinare in Biblie.Nu ramane decat credinta. happy
Gbu :]

| MidnightLady a răspuns:

Astepti raspunsuri de la Dumnezeu? Nu cred ca are cont pe TPU. Inainte mai raspundea anonim, da' acum...

| AlxMro a răspuns:

Da tu oare de intrebi de ce ai fost creat? Ai vazut tu vreun om care sa se roage la Dumnezeu si sa-i ceara ajutorul iar respectivul sa nu-l primeasca? ca daca suferi. si nu te rogi pentru suferinta ta sau sa ceri ajutor. degeaba. Cere si ti se va da! Iar dovada ca exista Dumnezeu este lumea in care traiesti tu. Nu e de ajuns ca a creat lumea?

| unu a răspuns:

@Nyx
Explicatia rationala este ca unele lucruri se intampla fara un motiv anume. Dar tie nu-ti ajunge explicatia asta si vrei explicatii supranaturale. E foarte greu sa iesi din bula explicatiilor irationale, stiu asta. Era foarte bine daca religia ramanea la nivelul magiei. Dar cum preotii nu prea pot face o magie impresionanta, au trebuit sa vina teologii sa duca religia pe culmile nebuniei. Oamenii religiosi sunt ca cei care cred in teoriile conspiratiei - n-au decat "dovezi" discutabile (care pot avea si alte cauze), dar totusi sunt foarte siguri ca au dreptate.
"Iar existenta suferintei demonstraza imperfectiunea interioara a oamenilor, asa ca trebuie educata raportarea la evenimente, pentru ca iarasi, la intamplarea aceluiasi eveniment, in absolut acelasi context, oamenii reactioneaza diferit." Asa e. Sa luam ca exemplu violul: din acelasi eveniment, unii ies fericiti, altii ies nefericiti, depinde cum te raportezi.

| unu a răspuns:

@Nyx
Daca n-ai chef sa fii criticata, n-ai decat sa nu-ti publici parerea. Problem?

| Radioactive a răspuns:

Întreab-o pe Marioara, ea e cea cu răspunsurile ''raţionale''...Eu pur şi simplu cred că aşa mi-a fost dat să fiu educată, dar să treacă 2000 de ani de reforme şi de alte lupte cauzate de biserică deja te aduc în pragul nebuniei, te miri de ce au murit oameni şi de ce nu a venit ceva divin care să aducă pacea. Sunt atât de multe aberaţii bisericeşti, mult versiuni ale Bibliei şi fiecare zice ceva diferit. Ajungi să nu mai ştii ce să crezi. Trăieşti toată viaţa crezând că există ceva acolo sus care te îndrumă, când de fapt drumul şi lupta o dai singur. Odată mort nu vei mai învia, asta e condiţia noastră, şi totuşi mulţi merită mult mai mult dar nimic nu vine în ajutorul lor. Oare de ce? Nu contest existenţa Lui, dar nici de crezut nu-s 100% sigură. Şi apoi mai rămâi scârbit când îi vezi pe aceşti ''slujitori'' ai Domnului, care au mai mult păcate decât noi, demni de milă unii. Dacă s-au făcut preoţi, de cu nu-şi duc datoria până la capăt şi se califică drept pedofili? Îmi pare greu să cred că mă trag dintr-o coastă... Dumnezeu ar fi putut până acum să se arate, dar n-a făcut-o. Oare de ce? Va aţtepta El momentul potrivit? Cum va lua Lumea sfârşit? Vom arde toţi în flăcări ori vom putrezi într-un mormânt ori om cânta alături de îngerii cu harpele? Serios acum, ceva tot există, dar am fi avut viaţă eternă dacă fructele rămâneau neatinse? Hristos chiar a înviat câţiva oameni? Chiar a repus o ureche la loc?

| AnaMaria_2328 a răspuns:

1)Suferintele de cele mai multe ori, este o pedeapsa pentu milioanele noastre de pacate pe care le-am facut,dar cu toate acestea,desigur ca Dumnezeu este mereu linga noi, ne vegheaza si are grija de noi.El asteapta pe noi cu speranta sa ne intoarcem, sa credem si sa iubim pe El din tot sufletul.Noi suntem ca fii risipitori, noi insasi am plecat de la Dumnezeu si neam creat atitea suferinte! Atunci cind noi ne intoarcem la Dumnezeu suferintele se usureaza.Cred ca ai gindul "Dar credinciosii de ce sufera,si ei?"In primul rind suferinta pentru credinciosi este o incercare,chiar o bucurie,si stii de ce? Pentru ca odata cu suferinta,se inmulteste si rabdarea, smerenia, blindetea si bunatatea! Astfel omul vine la locul sau si se face mai bun!
2)Dumnezeu ne-a dat libertatea de a crede sau nu, El a facut foarte multe miracole, poti sa gasesti mai mult de 1000 de miracole ce le-a facut Dumnezeu,dar chiar dupa aceste multe miracole,oamenii pacatuiau,se certau, credeau in alti dumnezei, ceea ce este rau in fata Lui Dumnezeu.Si El vrea sa ne incerce,daca credem sau nu in El,daca credem in Biblie. Iisus a spus poporului "Ferice de cei care cred in Mine,dar nu m-au vazut!".Si ce folos are daca o sa ne arate azi un miracol mare,daca oamenii nu o sa creada,si o sa caute dovezi stiintifice ca sa arate ca este un lucru obisnuit,oamenii trebuie sa creada in Dumnezeu cu propria vointa,din inima,si daca cineva iar batea la cap sa creada nu vor crede! Caci toti oamenii sunt diferiti,si Dumnezeu a ales anume pe oamenii unii care au puterea cu adevarat de a crede.

Cauti minuni? Uita-te mai bine sub nasul tau! Nu vezi oare ca soarele lumineaza? ca copacii cresc? florile infloresc? ca noi vedem? multumeste Lui Dumnezeu ca poti sa mergi,ca ai miini,si urechi,si nas,si ochi si gura? Nu este oare aceasta un miracol? Tu ai familie si de tot de ce ai nevoie! Dumnezeu trimite ploaie, zapada, face ca toate anotimpurile sa mearga dupa ordinea lor! Nu este si aceasta un miracol extraodinar? Observa ce minune este natura! cu toate frumusetile ei!

| Filip23 a răspuns:

Cred ca Dumnezeu ne lasa libertatea de vointa pentru a nu fi niste roboti si pentru a ne cunoaste noi insine mai bine. In Fratii Karamazov, Ivan da doua argumente zdrobitoare, unul e fetita lasata de parinti afara pe timpul unui ger cumplit. Dar oare nu ne reflecta asta propriul nostru chip?
Cat despre miracole extraordinare au fost cu sutele, totul e sa nu le uitam.

| KiddFaraSentimente a răspuns:

Sincera sa fiu, si eu m-am gandit de zeci de ori la intrebari de genu` si nu am ajuns la nici un raspuns.

| ElShaarawy a răspuns:

La prima intrebare iti pot raspunde: Noi daca facem numai rele ne sinucidem, omoram furam cum vrei sa nu existe suferinta?

| vlad_4846 a răspuns:

Dumnezeu a fugit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista Dumnezeu. Dovada este ca natura si suferinta isi continua cursul normal si nu intervine nimic. si ca sa iti raspund la punctul 2, Dumnezeu ar putea face mult mai mult decat un miracol daca ar exista.

| angelsaredickswithwings a răspuns:

2.cica trebuie sa crezi in el orice ar fi dar cum sa crezi in ce va ce nu vezi, nu cunosti...cica a facut minuni...dar de ce nu le mai face si acum? si daca cu adevarat exista nu prea ii pasa de binele fiecaruia ci doar de perpetuarea speciei big grin

| Linda100 a răspuns:

Dumnezeu ne-a facut pentru a neinvata sa ne descurcam Ne-a laat drum liber in fata. Daca nu ai observat, noi singuri ne creem suferinta asta, poate nu noi, ci alti oameni, dar tot oameni suntem si noi, toti pentru unul, unul pentru toti, ne incadram si noi printre ei. Din moment ca ne transformam din rai in mai rai, bineinteles ca Dumnezeu o sa ne lase in pace sa ne gasim calea cea dreapta, avem drept de vot cum s-ar spune : calea buna, calea rea. El ce miracol sa faca Saracu, cand vede ce facem cu totii. Filme xxx peste tot, Se fura, se da in cap, se omoara. etc.
De exemplu: Un copil foarte obraznic, trebuie rasplatit cu o ciocolata(miracolul)? trebuie pedepsit (suferinta) tot faptele noastre sunt... Poate intr-o zi o sa ne linistim, si o sa faca Dumnezeu, un miracol extraordinar.