| SaveTheNature a întrebat:

Exista cineva dintre voi care sa fi fost ATEU si in urma unei intamplari (sau nu) sa inceapa sa creada in Dumnezeu cu tarie? Povestiti intamplarea Miracolul-pentru ca acesta este un miracol!

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Birjaru a răspuns:

Tu esti de fapt ateu si incerci sa-i faci pe credinciosi sa para penibili?

| SaveTheNature explică (pentru katy):

L-am vazut dejabig grin anul trecut.Intradevar impresionanthappy

| katy a răspuns:

Scuze,nu o lua ca pe o jignire insa apropo de analfabeti nu se spune : " ajung in rai singur" si " sigur". si gandeste-te de doua ori inainte sa spui un lucru, ca poate unii sunt analfabeti pentru ca au avut o situatie materiala precara si nu si-au permis sa faca o scoala sau au avut parinti iresponsabili.nu mai judeca lumea aiurea

| katy a răspuns:

Mai sunt copii lasa-i in pace,te cobori la mintea lor? au tot timpul sa se maturizeze si daca nu,asta e. cu ce te deranjeaza pe tine? sincer nu ar trebui, ca unul e prost, altul e destept, nu conteaza trebuie sa ii accepti cum sunt pentru ca sunt fiinte umane si nimeni nu se aseamana cu celalalt si apropo de chestia de mai sus a fost de greseala din cauza ca am scris repede, chiar nu este cazul sa ma faci analfabeta cand am mai multa scoala ca multi de pe acest site

| katy a răspuns:

Ti-am zis sa nu o iei ca pe o jignire a fost o corectare atata tot si asta am facut-o doar pentru faptul ca nu imi place sa vad ca oamenii se judeca intre ei cand ei nu se autoevalueaza. deci in principiu m-ai inteles gresit, eu nu sunt omul care sa poarte ura sau manie pe cineva, deci nu te alarma, stai relaxat ca nu am nimic cu nimeni happy

| katy a răspuns:

Ok suntem egali atuncihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma heavenule? da nu am spus diatatea ori ca am fost ateu pi la 13-15 ani? si miracole traiesc in fistecare zi lasata di bunul Dumnezeu? di cand am setit biblia zilnic traiesc numai in miracole.e uimitor.si vrei mai mult?

| richarddawkins a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva, am auzit de unele persoane care in urma unor intamplari au devenit mai crestine dar nu au fost vreodata atee, majoritatea dintre romanii sunt crestinii cu numele asta nu le face ateii, cand dau de greu se roaga

| richarddawkins a răspuns:

Inca ceva in biblie nu scrie ai religie, doar sa ai credinta, daca respecti cele 10 porunci poti demonstra ca cu adevarat crezi in ceva asa degeaba te dai dar esti plin de pacate, cand isi voi da o palma si vei intoarce celalalt obraz voi crede ca exista crestinii pana atunci nu cred, nu am vazut in viata mea crestinii advarati doar uni care se dau sau vor dar nu reusesc, am fost si la pocaiti ei se inchina la mormona de fapt nu la adevaratul dumnezeu in fine

| SaveTheNature explică (pentru richarddawkins):

Nu stiu cum de nu ai intalnit. Dar stim ca oamenii sunt plini de pacate.
E foarte greu in societatea in care traim sa nu faci pacate. Insa un crestin recunoaste ca e pacatos, si ii pare rau de pacatele sale mereu.
Sunt in secte oameni foarte credinciosi. La penticostali de ex, si la baptisti, plini de bunatate. Exista si catolici foarte credinciosi, si chiar si unii ortodocsi(ma refer si la fapte chiar).
Eu sunt catolic de ex.Dar nu tin cont de religia oamenilor.Toate religiile te invata sa iti iubesti semenii, si ca vei fi rasplatit pentru faptele tale bune.
Multi oameni nu fac fapte ci doar vorbe-adevarat. Dupa fapta si rasplata. Cine cunoaste mult i se va cere mult, cine cunoaste putin i se va cere putin.
Iubitiva intre voi asa cum v-am iubit si eu pe voi -spunea Isus!
Dumnezeu este SPERANTA, NADEJDEA si DRAGOSTEA -dar cea dintai e DRAGOSTEA!

| richarddawkins a răspuns (pentru SaveTheNature):

Deci ateii sunt plini de pacate? desigur ai vreo dovada ca eu sunt plin de pacate? in societatea in care traim ateii nici macar nu exista majoritatea de 99, 99 sunt crestinii

| SaveTheNature explică (pentru richarddawkins):

Ce am scris eu.Si ce ai inteles tu!