| StrongHeart a întrebat:

De ce e pacat sa fii mandru?
Daca ajuti un om cu ceva,daca plantez un pom,daca rezolv o problema,daca contribui cu ceva undeva constructiv,de ce ar fi pacat sa fii mandru?
Inteleg,poate e pacat sa te mandresti ca ai facut ceva rau,ai inselat pe cineva,etc.dar de ce e generalizata mandria ca pacat?
Ar trebui sa fim toti mai mandri, de ce sa fim umili?
Va rog raspundeti-mi fara vreun citat din biblie.

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mandria de a te considera mai inteligent ca alti,mai bun ca alti, de a fi arogant, la asta se refera, umilinta inseamna iubire, sacrificiu, iisus a fost umil

| Celcestietot a răspuns:

Pai asa ceva ca si pacat provine din Biblie in general. Cum vrei tu sa iti raspundem daca nu din Biblie? Nu ar fi mai buna societatea daca cu totii am fi egali si sa nu ne mai falim ca avem mai mult ca altul si acelei persoane care nu are sa ii aducem o stare umpluta cu sentimente negative? Este rea mandria pentru ca poti da in diferite pacate, pe care tu acele fapte banuiesc ca nu le consideri pacate. Satana de ce crezi ca a cazut? Citeste frate din Biblie pentru ca este confirmata de savanti, de arheologi etc ca fiind reala.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ar fi mai buna, dar faza e ca lacomia, uni vor mai mult ca alti, plato parca spunea ca fericirea sta in a ajuta pe alti

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Asa este.

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

"Nu ar fi mai buna societatea daca cu totii am fi egali."

E o tampenie asta. Pentru a fi toti egali ar trebui ca toti sa fie de fapt egali cu cel mai prost.
E evident de ce, pentru ca atat poate ala indiferent ce am vrea noi. Iar ideea asta a ta inseamna pur si simplu ca toti sa fie acolo, ca ala.
Dar chiar si asa, sa fim egali cu cine? Cine e etalonul? Tu, eu, Ion Tiriac, Einstein, tata Leana vecina ta?!
O prostie ce vrei, nu?

"Citeste frate din Biblie pentru ca este confirmata de savanti, de arheologi etc ca fiind reala."

Intr-adevar este reala, povestile pe care le contine sunt si ele reale, adica exista, doar ca sunt false.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Nu ai inteles nimic din ce am scris, la modul cel mai serios.

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

"Nu ai inteles nimic din ce am scris..."

Da, asa e, chiar nu e nimic de inteles. Numai lucruri fara noima. De asta zic, cine naiba ar vrea sa fie egal cu tine? Sau cum sa ajungi tu sa fii egal cu altii?! Cum iti spuneam, egalitatea asta e doar o vorba in vant, nu e posibila si nici macar n-ar fi benefica.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Aici dai dovada de nesimtire deja. Eu ma refeream la egalitatea intre toti oamenii de pe planeta, ca la toti sa ne fie bine, nu unii sa moara de foame prin Africa, altii sa fiu ucisi, altii sa traiasca mai bine pentru ca fura etc. Esti chiar atat de greu de cap?

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

Indiferent la ce te refereai, repet, nu e posibil, normal, si nici benefic.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Sa crezi tu asta...

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

Da cred.
Explica-mi tu cum se poate face, de ce normal si de ce ar fi benefic. Ia uimeste-ne.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Nu te mai uimesc omule deloc, chiar nu vad rostul unei asemenea de discutii. Analizeaza ce se intampla in lume mai bine si dupa vezi cum actionezi. Esti imposibil frate, si la fel sunteti 99% dintre atei. Voi sunteti alimentati numai cu ura...

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

"...chiar nu vad rostul unei asemenea de discutii."

Asta am spus si eu de la inceput. Nu prea merita discutate aberatiile astea cu egalitatea, dar vad ca insisti cu ele.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Eh, asta este parerea ta si asta este parerea mea. Haide sa o lasam balta ca sa ne fie bine la amandoi.

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

Parea asta a trebuie argumentata ca sa aiba vreo valoare, dar de unde argumente, nu?
Mi-e la fel de bine si daca o lasam balta si daca nu. Tu vad ca ai oarecari probleme.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Nu omule, daca chiar vrei parerea mea cu privire la tine este, ca este o persoana grea de cap care nu intelege nici daca ii scrii de 10 ori ceva, o persoana denaturata care promoveaza raul. Tu insusi esti ucenicul lui Satana, cu tine nu am ce vorbi! Am vorbit extrem de frumos in caz ca nu te-ai prins.

| AliGab a răspuns:

Mandria este privita ca pacat capital deoarece diavolul a picat din rai tocmai prin mandrie. Contrar mandrei vine smerenia, care este extrem de greu de capatat si de mentinut, iar modelul suprem de smerenie este Hristos, care S-a coborat din slava Sa cea cereasca (si vorba ceea, o ducea dumnezeieste) si a trait printre noi, cu toate slabiciunile noastre, si S-a rastignit de buna voie (prin ascultarea fata de Tatal) tocmai ca noi sa luam exemplu de ascultare si smerenie spre mantuire.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu cred ca intelegi termenul de mandrie. A fi mandru de munca ta, nu este ceva rau, a fi mandru de copilul tau, de viata ta, adica a fi multumit, multumitor, mandria interioara, adica multumire interioara, a avea multumire intarioara Lui Dumnezeu pentru tot ce ti-a dat. Mandria toxica, care l-a facut pe Lucifer sa cada, este periculoasa, mandria ta, faptul ca nu e nimeni ca tine, a te crede mereu superior altora, a dori sa domini orice alta persoana, a te fali ca esti intelept, a te fali ca esti cel mai bun, a te mandri altora cu fapte marete si a transmite o atitudine egoista si rece, de superioritate este rau. Noi trebuie sa fim smeriti, buni, si sa nu ne laudam toata ziua. Mandria este pacat de moarte, pentru ca duce la lucruri rele. cum spune biblia in Galateni 6 :

''1 Fraţilor, chiar dacă* un om ar cădea deodată în vreo greşeală, voi, care sunteţi duhovniceşti**, să-l ridicaţi cu† duhul blândeţii. Şi ia seama la tine însuţi ca†† să nu fii ispitit şi tu.
2 Purtaţi-vă* sarcinile unii altora şi veţi împlini astfel legea** lui Hristos.
3 Dacă* vreunul crede că este ceva, măcar că nu este nimic**, se înşală singur.
4 Fiecare* să-şi cerceteze fapta lui, şi atunci va avea cu ce să se laude numai în ceea ce-l priveşte pe el, şi nu** cu privire la alţii;
5 căci fiecare* îşi va purta sarcina lui însuşi.
6 Cine* primeşte învăţătura în Cuvânt să facă parte din toate bunurile lui şi celui ce-l învaţă
7 Nu* vă înşelaţi: „Dumnezeu** nu Se lasă să fie batjocorit." Ce seamănă omul, aceea va şi secera.
8 Cine* seamănă în firea lui pământească va secera din firea pământească putrezirea, dar cine seamănă în Duhul va secera din Duhul viaţa veşnică.''

| StrongHeart explică (pentru Irinel15123532):

Nu e ca nu inteleg termenul de mandrie, ci termenul are dublu sens si atunci trebuie sa fie clar la ce ne referim cand spunem de exemplu ca e pacat sa fii mandru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există o diferenţă între felul de mândrie pe care Dumnezeu o urăşte (Proverbe 8:13) şi felul de mândrie pe care-l simţim după o treabă bine-făcută. Mândria ce izvorăşte din auto-neprihănire este păcat şi Dumnezeu o urăşte pentru că e o piedică în calea sfinţirii, e o cursă ce duce spre moarte. Proverbe 16:18 spune : „Mândria merge înaintea pieirii şi trufia merge înaintea căderii". În inima omului mândru nu este loc pentru Dumnezeu. Acest fel de mândrie arogantă e opusul spiritului de umilinţă dorit de Dumnezeu pentru noi : „Ferice de cei săraci în duh, căci a lor este Împărăţia cerurilor"(Matei 5:3). „Cei săraci în duh" sunt cei ce-şi recunosc păcatul, problema spirituală şi imposibilitatea apropierii de Dumnezeu dacă nu ar exista harul divin al lui Dumnezeu. Cei mândri, pe de altă parte, sunt atât de orbiţi de mândria lor încât cred că nu au nevoie de Dumnezeu, sau mai rău, că Dumnezeu ar trebui să-i primească aşa cum sunt pentru că ei merită acceptarea din partea Lui.

Scriptura ne spune despre consecinţele mândriei. Satan a fost aruncat din ceruri datorită mândriei (Isaia 14:12-15). A avut îndrăzneala egoistă să încerce să ia locul lui Însuşi Dumnezeu ca şi conducător drept al acestui univers. Dar Satan va fi aruncat jos în iad la judecata finală a lui Dumnezeu. Pentru cei ce se ridică să-L sfideze pe Dumnezeu, nu va fi altceva în faţa lor decât dezastru (Isaia 14:22).

Mândria ţine departe pe mulţi de acceptarea domniei lui Iisus Hristos. A recunoaşte păcatul din noi şi a înţelege că nu stă în puterea noastră să putem câştiga viaţa veşnică, e o permanentă piatră de poticnire pentru cei mândri. Nu trebuie să ne lăudăm cu noi, ci doar cu Dumnezeul nostru. Ceea ce spunem noi despre noi, nu inseamnă nimic în lucrarea lui Dumnezeu. Ceea ce spune Dumnezeu despre noi, aceea face diferenţa (2 Corinteni 10:13).

Scuze pentru versete, dar chiar nu cred că ți-e scârbă să citeși

| Helper07 a răspuns:

Pentru ca pacatul se intrupeaza in mandrie.

| Daniel323 a răspuns:

Nu dau doi bani pe Biblie, dar consider umilinta calitatea cea mai de pret a unei persoane.
Umilinta spune totul despre o persoana, eu lucrez in vanzari si exploatez in folosul meu mandria, aceasta slabiciune a oamenilor.
Cu cei umili trebuie sa fiu doar sincer si sa le explic exact cum sta treaba.Castig mai putin.

| StrongHeart explică (pentru Daniel323):

Deci daca esti umil esti mai greu de pacalit?

| Daniel323 a răspuns (pentru StrongHeart):

Absolut.
Unui client mandru ii sugerez ca daca va cumpara ce vand eu va fi superior vecinului sau concurentei.
La un umil nu are efect.Il doare undeva de capra vecinului.