| Henrypericolpublic a întrebat:

De ce e pacat sa speli sau sa gatesti de zilele cu cruce rosie (indiferent ce zi a săptămânii e)?
Adica acele zile sunt stabilite de oameni, de biserica, nu a venit Dumnezeu sa spuna așa.
De ce mereu sunt rudele alea superstitioase care spun ca daca faci...in ziua...o sa se intample?

19 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

O parte din modalitatile de a respecta o zi de sarbatoare crestina sunt imprumutate din modelul sarbatorilor pe care evreii le aveau in Vechiul Testament (mersul la templu/biserica, renuntarea temporara la lucru).

In mod evident, in crestinism nu mai intalnim sarbatori specifice Vechiului Legamnat/ Testament, ci sunt sarbatori legate de cinstirea unor evenimente din Noul TEstament.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

@AstalusAna, tu consideri deci ca desi nu suntem iudei ar trebui sa tinem sabatul doar din respect pentru Adam si Eva?

Cand reia poruncile, Mantuitorul nu aminteste nimic de vreo regula a sabatului. Mai mult decat atat, porunca legata de sabat nu apare in Noul Testament.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Legile şi prescripţiile iudaice ALE VECHIULUI TESTAMENT nu mai sunt valabile pentru creştini! Sau poate că ar trebui respectate şi aceste iudaice "AŞEZĂMÂNTE VEŞNICE": happy

Ieşire 12, 14: "Ziua aceea (Paştele iudaic) să fie spre pomenire şi să prăznuiţi într-însa sărbătoarea Domnului, din neam în neam; ca aşezare VEŞNICĂ s-o prăznuiţi.
Ieşire 12, 15. Şapte zile să mâncaţi azime; din ziua întâi să depărtaţi din casele voastre dospitura, căci cine va mânca dospit din ziua întâi până în ziua a şaptea, sufletul aceluia se va stârpi din Israel.
Ieşire 12, 17. Păziţi sărbătoarea azimilor, că în ziua aceea am scos taberele voastre din pământul Egiptului; păziţi ziua aceasta în neamul vostru ca AŞEZĂMÂNT VEŞNIC."!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Rânduielile Legii Vechiului Testament nu mai sunt valabile pentru creştini. Cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice au fost desfiinţate. Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă! thinking thinking

Hristos este – "Mijlocitorul UNUI TESTAMENT MAI BUN"(Evrei 8, 6); "voi face testament nou"( Evrei 8, 8); "nu ca testamntul pe care l-am facut cu parinţii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca să-i scot din pământul Egiptului"(Evrei 8, 9);

Evrei 8, 6 "Acum însă, Arhiereul nostru a dobândit o slujire cu atât mai deosebită, cu cât este şi Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este întemeiat pe mai bune făgăduinţe.
Evrei 8, 7,, Căci dacă (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea"!
Evrei 8, 8,, Ci Dumnezeu îi mustră şi le zice: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou,
Evrei 8, 13: "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire."

| Holiday a răspuns:

Lucrurile sunt simple. In zilele alea se organizeaza adunari in biserici. Daca nu le-ar zice astora ca n-au voie sa faca nimic, multi ar face diverse lucruri in loc sa mearga la adunare si astfel s-ar pierde din fraierii care cotizeaza cu ocazia evenimentelor de genul asta. Ca nu e vreunul care sa nu cumpere macar o lumanare, ceva, daca se duc acolo. Pe langa asta, daca esti lasat sa faci diverse si drept urmare nu vii la sedintele de indoctrinare periodice organizate de astia, exista riscul sa te piarda de client definitiv. Deci e doar o chestie de marketing si tehnici de vanzare.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu e păcat! Dumnezeu a stabilit o zi de odihna care trebuie respectata. Aceasta zi a fost stabilita in ziua a șaptea de creație in care Dumnezeu s-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse. Aceasta zi numita "sabat" este cuprinsa in decalog la porunca a patra. Așa cum trebuiesc respectate celelalte noua porunci din decalog, trebuie respectata si porunca a patra. Ziua de odihna cade in ziua a șaptea a săptămânii, adică Sâmbătă si nu in ziua întâi adică Duminica. Sărbătorile sunt stabilite de oameni inclusiv nașterea, învierea, înălțarea Domnului Isus.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Unde scrie că duminica cade sabatul? O eroare tipică adventiștilor.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu scrie in Biblie decât in calendarele bisericilor care serbează ziua de odihna Duminica.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ba scrie în Biblie. Dacă îți arată că așa este, vei tine sabatul duminica?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu! Dumnezeu nu a schimbat cele zece porunci, Isus nu le-a schimbat, Ucenicii nu le-au schimbat in timpul vieții lor, Sabatul a fost schimbat din ziua de Sâmbătă in ziua de Duminica de către împăratul Constantin cel mare de comun acord cu Episcopul Romei.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu este adevărat, scrie in Biblie când este sabatul.

| Daniel323 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Constantin s-ar fi crestinat pe patul de moarte, pana atunci a fost un pagan. Ziua de sambata a schimbat-o in cinstea zeului Soare.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Daniel323):

Neah. Ca altfel n-ar mai fi purtat stindardul Chi Rho in timpul bataliei de la podul Milvius.

| milan9 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Normal este ca un creştin să lase în pace sabatul evreilor (sâmbăta) şi să cinstească cel mai important eveniment din istoria umanităţii - ÎNVIEREA DOMNULUI!

Porunca sabatului nu a fost dată creştinilor ci evreilor:
"Acesta este semn veşnic între Mine şi FIII LUI ISRAEL"! Sau: "Să păzească deci FIII lui ISRAEL ziua odihnei..." Noi creştinii nu suntem "fiii lui Israel"... thinking

Rânduielile Legii Vechi a evreilor nu mai sunt valabile azi pentru creştini. Această problemă a fost clarificată între apostoli foarte clar în Noul Testament. Tot respectul pentru evrei şi ziua lor de odihnă, dar cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice NU AU FOST MOŞTENITE în creştinism! Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă!

Denominatiunea sectanta a adventista face insa greseala si le urmeaza desi cerinta a iesit din uz de 2000 de ani! sad

| Daniel323 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Povesti crestine aparute dupa moartea lui Costica.
In schimb edictul lui Costica a ramas scris din 7 Martie 321:„În ziua venerabilă a Soarelui", a ordonat el, „să se odihnească magistrații și oamenii care locuiesc în orașe și să se închidă toate atelierele. În țară, totuși, persoanele angajate în agricultură își pot continua în mod liber și în mod legal activitățile, deoarece se întâmplă adesea ca o altă zi să nu fie potrivită pentru însămânțarea cerealelor sau plantarea viței de vie; ca să nu neglijeze momentul potrivit pentru astfel de lucruri".
Și iată cum, după 1698 de ani, respectăm edictul lui Costica.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru milan9):

Sabatul a fost instituit la creațiune.Atunci nu exista decât Adam si Eva. Daca acestia sunt si strămoșii noștri precum si ai iudeilor atunci trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decât de oameni.
Celelalte noua porunci la fel au fost date doar iudeilor, asta ar însemna ca nu trebuiesc respectate?
In Vechiul Testament evrei erau considerați poporul lui Dumnezeu, dar asta nu înseamnă ca vor fi mântuiți la grămadă. In Noul Testament poporul lui Dumnezeu este format din toți cei ce fac voia lui Dumnezeu indiferent daca sunt evrei sau dintre neamuri.
Așa ca atata timp cat celelalte noua porunci vor trebui respectate de către cei ce fac parte din poporul lui Dumnezeu al Noului Testament la fel si porunca a patra. Iacov 2/10:"Caci cine păzește toată Legea si greșește intr-o singura porunca se face vinovat de toate."
Apocalipsa 14/12 si 12/17 zice:"Aici este răbdarea sfinților care păzesc poruncile lui Dumnezeu si credință lui Isus.

| Irinel15123532 a răspuns:

Pai foarte simplu, nu exista asa ceva. Doar in Sabat sa nu faci treaba si sa nu speli, adica a 7a zi, nu o sarbatoare ca si taierea capului lui Ioan botezatorul. Este frumos si in semn de respect sa o tii, dar nu e obligatorie. Dar Dumnezeu s-a odihnit in a 7a zi de lucrarea lui, nu pentru ca era obosit, ci pentru a ne da noua un exemplu, chiar Dumnezeu in biblie a inventat saptamana de 7 zile, nu era asa de la inceput, fiecare popor avea diferit, de exemplu romanii aveau decade, 3 decade pe luna, a 10a zi libera. Nu stiu daca ai aflat dar asa au tinut francezii in 1800 si ceva daca nu ma insel, si au inceput sa le moara caii de la atata epuizare, apoi au revenit la saptamana de 7 zile, a 7a sa te odihnesti. Recomand un video.

https://www.youtube.com/watch?v=mIZyLPx2iV8&t=674s

| Helper07 a răspuns:

Nu se va intampla nimic(probabil). Poate ca este un truc de-al bisericii ortodoxe sa stoarca oamenii de bani ( cred )