| Ungureanu_Ionut_1987 a întrebat:

De ce este cea mai dreapta credinta ortodoxa?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dar unde scrie ca este cea mai adevarata credinta ortodoxa?

| danut a răspuns:

Unde este relatat acest fapt?

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Acest lucru este relatat in intrebarea de mai sus.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Care, cea cu...capul?

| Purec a răspuns:

Pentru ca poate sa fie definita doar printr-o singura dimensiune, iar dimensiunea aceasta este infinita. Dimensiunea prin care poate fi definita cu succes este prostia, despre care se spune ca ar fi infinita. E ca in matematica, sper ca te-ai prins

| RAY a răspuns:

Pentru mine nici una

| GabiDumitrescu a răspuns:

... fiindca nu e pacat sa n-ai habar sa scrii in limba materna.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Pentru ca s-a pastrat la fel de originala ca si in primele zile ale Bisericii, neavand nicio amestecare sau erezie.
Ca Mantuitorul a spus asa la Apostoli : Luati Duh Sfant! Carora le veti ierta pacatele, iertate vor fi. Iar carora le veti tine, tinute vor fi.Nu la sectari le-a spus acestea, ci la Apostoli, la episcopi si la preoti. Caci Apostolii, prin punerea mainilor si prin succesiunea apostolica, au dat darul Duhului Sfant la toti preotii din lume, prin hirotonii.
Evanghelia spune : In vremea de apoi vor iesi hristosi mincinosi si pe multi vor insela.
Referindu-se la cei din zilele de astazi.

| vitbsk a răspuns:

Pentru că are continuitate neîntreruptă a dogmelor transmise în Biserica Mamă de la Ierusalim.
Patriarhia de la Ierusalim a rămas în zona ortodoxă şi a păstrat dogmele creştinismului apostolic.
Lumina credinţei vine de la Răsărit nu din Apus- occident.
Pentru creştinii adevăraţi Duhul Sfânt s-a pogorât în chip de limbi de foc, asupra apostolilor, la Ierusalim NU în America de Nord.

Răspuns utilizator avertizat