| CinevaAnonimă a întrebat:

Voi, cei care ati parasit credinta ortodoxa, de ce ati facut asta?

59 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Intelegerea este grea, mai ales cand nu ai o intelegere completa a intregului ansamblu, ce sa spun cand intelegerea este deformata de lipsa de studiu, ignoranat sau interese personale.
Am sa-ti dau un exemplu bine stiut ci care sta ca un ghimpe in toata ortodoxia romana. PREOTUL ORTODOX Cornilescu a fost pus de catre Regina Maria a Romanie sa faca o traducere ROMANEASCA, pe intelesul tuturor a Bibliei. La acea vreme exista o traducere recenta a lui Gala Galaction care era mai aspra si mai greu de inteles. Asa ca acest preot a inceput sa traduca Biblia, versiunea Cornilescu, dupa traducerea acesteia a ajuns la concluzia ca ORTODOXIA NU RESPECTA Cuvantul lui Dumnezeu asa cum doreste Acesta ci dupa cum vor preotii (aia la care ne indemni tu sa cerem sfat) drept pentru care A RENUNTAT la religia ortodoxa infiintand un cult care are la baza Noul Testamen. Restu gasesti pe net dar ar trebui sa-ti dea de gandit si nu uita inca ceva, preotii nu sunt slujbasii lui Dumnezeu c um ar trebui ci SLUJBASII STATULUI, deci totul e doar o afacere.

| CinevaAnonimă explică (pentru danut):

Unde AI VAZUT tu ca e o afacere totul?

| CinevaAnonimă explică (pentru danut):

Unde AI VAZUT ca este asa ceva?

| milan9 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

SECTA_ adventista nu stie ce sa mai inventeze pentru denigrarea Bisericii si adunarea de prozeliti care sa le plateasca lor ZECIUIALA - a zecea parte din TOATE veniturile.
Cornilescu a parasit Biserica pentru ca si-a prins urechile in ereziile sectante. Traducerile sale scot pur si simplu cuvinte esentiale din Biblie - fara nici un fundament in afara faptului ca trebuia sa-si apere sectantii spre care a aderat. De asta e si asa iubit de toata suflarea sectanta- i-a ajutat sa-si sustina teoria pe o TRADUCERE FALSA, denaturata... thinking

| milan9 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

"Varianta Cornilescu"_ contine nenumarate erori de traducere. Sunt enumerate mai jos o mica parte dintre ele.
In pprimul rand, traducerea unui singur om (care avea si circumstanta agravanta a apostaziarii de la ortodoxie) se reduce doar la cunoaşterea lui, la subiectivitatea lui, la tendinţele lui eretice uneori. Sfânta Scriptură nu este roman poliţist, pentru ca amprenta stilistică a traducătorului să-i ofere după caz, vreun "plus" artistic.

În cazul ei contează doar fidelitatea textului, a mesajului nealterat al ideilor...

Lucrarea lui Cornilescu a fost supusă unor îndreptăţite critici din partea cercurilor teologice şi bisericeşti ortodoxe, care au constatat că D. Cornilescu a schimbat cam prea arbitrar graiul biblic tradiţional.

Pentru că s-au strecurat idei eterodoxe în traducerea unor versete, autoritatea bisericească a declarat-o tendenţioasă şi eretică şi a recomandat ortodocşilor să n-o mai folosească.

Cornilescu nu a lucrat în echipă. La finalizarea proiectului, el însuşi pierduse abilitatea de a-şi mai folosi mâna dreaptă. Abilitatea unui singur om de a acoperi problematica atât de diverisificată a traducerii unui document antic atât de complex ridică, pe bună dreptate, îndoieli.
Modelul executării acestei versiuni s-a păstrat în limitele spiritului enciclopedist specific Evului Mediu.

Mai evidente decât lipsurile induse de munca individuală a traducătorului, sunt neajunsurile limbii folosite de acesta. Tocmai acest fapt este sancţionat prin apariţia a numeroase revizuiri ale versiunii Cornilescu, atât a primei sale ediţii (1921) cât şi a celei secunde, mai literale (1922).

Printre marile deficienţe ale textului cornilescian sunt incluse arhaismele (termenii ieşiţi din uz), topica frazei (lipsa de naturaleţe a structurii frazei) şi o mulţime de probleme de grafie.

Cât priveşte topica frazei, este de remarcat literalismul prea rigid de care dă dovadă traducătorul. Frecvent propoziţia principală este divizată de diverse propoziţii secundare, îngreunând nu numai citirea ci şi înţelegerea textului. În timp ce în originalul ebraic, astfel de frazare îndeplinea o funcţie concretă, în versiunea cornilesciană s-a ajuns la o exprimare nenaturală.

Dintre problemele de ortoepie şi de punctuaţie se pot enumera câteva situaţii mai reprezentative, dar numărul lor este mult prea mare pentru a fi prezentat în întregime. Oferim spre exemplu câteva chestiuni culese din cartea Psalmilor:
• folosirea apostrofului în locul cratimei „S’au dus", „N’au rămăs" (9, 6), „s’a sguduit" (18, 7);
• tăietura silabică incorectă „mo-ştenire" (16, 5), „mo-ştenitori" (37, 37) sau „mi-stuie" (38, 7);
• folosirea alternativă a formei corecte cu una incorectă: „nici unul" şi „niciunul" (14, 3), „ceice" (22, 7, 26, 29, 30 – totuşi „cei ce" în 22, 23, dar „cei-ce" şi „cei ce-mi gândesc" în 35, 4), „de grabă" (22, 19 – deşi „degrabă" în 38, 22),
• forme lipsite de blancul de legătură: „de aceea" (18, 24), „dela" (51, 11), „oridecâteori" (56, 3), „Pentruce" (10, 1, 13), „pentrucă" (78, 22), „decâteori" (78, 40), „dealungul" (141, 6), „disdediminaţă" (143, 8);
• forme morfologice învechite: „mînii Tale" (39, 10), „perduţi" (73, 19), „pe cari" (75, 22), „aceeaş" (77, 10), „nu vă împetriţi" (95, 8), „Acelaş" (102, 27). Etc.

| milan9 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Toti_ sectantii de mai sus care invoca "banii" pe care ia-r fi platiti Bisericii nu folosesc acest argument decat in mod agresiv, subversiv, tendentios. Dupa aderarea la sectele din care fac parte au ajuns sa plateasca prin "zeciuielile" sau "doantiile" lor DE SUTE sau chiar MII DE ORI MAI MULT decat ar fi platit benevol in Biserica.
Cu spume la gura acesti sectanti se trezesc acuzand lumanarile sau icoanele trecand cu vederea faptul ca Biblia vorbeste despre ele in Vechiul Testament, iar cele 2000 de ani ale Bisericii le confirma clipa de clipa.

Numai cine nu a citit si nu a verificat falsitatea intemeietorilor sectelor iehovista si adventista (provenind de la doi infractori sperjuri ca intemeietori si lideri) poate sa plece urechea la laturile, calomniile, generalizarile cu care lovesc in 2000 de istorie transparenta a Bisericii... thinking

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Am mai discutat, poti fi martor de 10 ani si sa nu fi donat un leu, nu iti cere nimeni nimic, nu iti impune nimeni nimic. Nu se plateste nici o zeciuiala sau taxa, astfel incat sa spui ca incearca cineva sa profite de tine pentru ca esti membru.

https://www.jw.org/......finantata/

In alte culte, da, se impun taxe pentru ca esti membru, precum zeciuiala.

| danut a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pe statul de plata platit de la bugetul de STAT.

| danut a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Crezi cumva ca stau in China sau in Africa de Sud, nu dragule, stau in Bucuresti si inca de multi, foarte multi ani.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Ai aparut dragule, iti ducem lipsa dar cel mai mult la suferintele si neputintele tale in fata realitatii. Stiu ca pentru tine cele 10 Porunci nu au importanta de aceia tot ce spui este o minciuna sfruntata dar totusi Crezul Ortodox spune de o JUDECATA si vai de cei ce vor fi Judecati pentru minciunile lor. Istoria ta de NICOLAIT este amintit chiar de APOSTOLUL IOAN IN Apocalipsa, tu nu esti sectant, esti Nicolait.

| CinevaAnonimă explică (pentru danut):

Imi pare foarte rau pentru tine!

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

rolling on the floor ce acuzatie grava, danut rolling on the floor ai vreo dovada in acest sens?

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vezi raspunsul pentru milan9.

| wpetterssone a răspuns (pentru milan9):

Vrei o traduce cu limbajul contemporan? Traducerea lumii Noi editată și tradusă de Organizația Religioasă Martorii lui Iehova folosește un limbaj uzual, contemporan, nu termeni folosiți în perioada interbelică și imediat postbelică.
Poți citi online sau o poți descărca de la : https://www.jw.org/ro/publicatii/biblia/bi12/carti/

| danay72 a răspuns:

Pentru ca nu aplica ceea ce spune Biblia. Iar de acolo pleacă toate. Dacă studiezi atent BIBLIA vei fi surprinsa sa vezi cate diferențe sunt.

| RAY a răspuns:

Ca sa numai imi ingras popa de asta, ma gandesc la binele lui de asta am devenit ateu, cei drept a slabit de pe urma mea, numai a facut vila aia cu 999 de etaje

| milan9 a răspuns:

Ortodoxia - Biserica din Noul Testament respecta cu strictete aproape obsesiva pastrarea nestirbita a invataturilor in maniera in care le-au primit pe acestea direct de la Mantuitorul Hristos si de la Apostoli!

ORICE VERIFICARE ISTORICA incepand cu primele secole crestine CONFIRMA CELE DE MAI SUS.
Sectele (adventista, iehovista) incep sa o dea in balbaiala atunci cand se confrunta cu date istorice transparente. thinking

| WaterDrop a răspuns:

Pentru ceva mult mai bun, mintea umana si puterea ei.A siiii sa nu mai ajut vreun preot sa`si mai puna un etaj la vila.Egoist sad

| TrăieşteClipa a răspuns:

Prea multe minciuni.
Stiai ca Pericope adulterae este o inventie din sec IV?
Ca Satana la evrei este o funtie provizorie dar la crestini a devenit nume propriu?
Ca Gavril inseamna mesager pentru unul dintre elohim, nicidecum nume propriu sau mai haios functie de arhanghel?
Biserica minte de ingheata apele.
Ca Baal inseamna Domnul?

| VelaJohnny a răspuns:

Pentru ca nu mi s-a oferit un motiv pentru a crede in ea. Eu am fost crestin cu numele cat am fost ortodox, la fel ca majoritatea tinerilor care fac parte din ortodoxie. In realitate nu credeam in Dumnezeu si mi se pareau basme aceste lucruri. Dupa insa am inceput sa studiez personal Biblia si dovezile care sustin crestinismul si existenta unui Creator, si am inceput sa cred in Dumnezeu, insa studiind Biblia am observat un aspect interesant, crestinii din secolul I i se inchinau lui Dumnezeu intr-un mod diferit. Apoi, nu am vrut ca sa profite cineva de mine, de ce sa dau bani unui preot pentru a-si face datoria de preot, un fel de mita ca sa oficieze nunti, botezuri, inmormantari si alte servicii? Isus a spus „fara plata ati primit, fara plata sa dati". Un preot ortodox nu e in stare sa iti intareasca credinta in crestinism, ci e mai in masura sa te dezamageasca si sa o distruga. Din cauza majoritatii s-a ajuns la acest proverb „Fa ce spune popa, nu ce face el". Isus, capul crestinismului nu le-a zis ucenicilor „sa invatati de bine oamenii, dar voi sa faceti ce va taie capul", ci ei trebuiau sa fie exemple pentru oameni.
Is doar cateva motive pentru care am renuntat la ortodoxie, pe scurt, nu a fost in stare sa ma lamureasca in multe aspecte, astfel ca fara raspunsuri la intrebari mi-am pierdut increderea in crestinism, conducatorii religiosi nu sunt un model, ci mai degraba lasa impresia ca profita de numarul mare de enoriasi, iar apoi, dupa ce am studiat Biblia, devenind crestin, si am inteles in ce credeau crestinii din secolul I, am observat o diferenta mare intre original si aceasta religie crestina. Asa ca prefer sa ma bazez strict pe Biblie, nu pe traditii.

| CinevaAnonimă explică (pentru VelaJohnny):

Eu vad ca acest lucru l-ai facut din propria dorinta pentru ca asa credeai ca este mai bine.Insa cred ca ar fi fost mai bine sa discuti despre neintelegerile tale si despre indoieli cu o persoana mai intarita in credinta, poate preot, calugar, poate chiar o persoana cu cunostinte multe in acest domeniu.Nu sunt de acord cu faptul ca tu ai lasat credinta ortodoxa pentru niste indoieli starnite de diavol.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Crezi ca e in stare un preot sa imi explice de ce cere sau asteapta cateva sute de lei cand ingroapa pe cineva, sau la o cununie religioasa? Crezi ca e vreun preot in stare sa imi explice care-i rostul aruncatului cu apa sfintita si busuioc, unde scrie ca Isus i-a invatat pe ucenici traditia asta? Crezi ca e un preot in stare sa imi explice cu Biblia cu Biblia ce e Imparatia sau Regatul lui Dumnezeu? Cate lucruri nu stiu preotii, dar le fac. De ce se merge de Paste in cimitir noaptea? De ce se pun lumanari pe morminte si la biserica pe chestia aia cu vii si mortii? De unde traditia de a-i umple de fum de tamaie pe cei ce sunt in biserica? Is multe lucruri care nu au valoare biblica, ci sunt traditii nebiblice. Stiai ca inchinarea la icoane nu a fost de la inceput, ci la un conciliu de la Niceea a fost stabilita? Abia din secolul 3 crestinii au inceput sa pupe picturi, sa se inchine la ele si sa le considere sfinte pentru ca cica acolo ar fi fata unui sfant. Cum ziceam, eu vreau sa ma inchin lui Dumnezeu exact cum spune Biblia, fara traditii adaugate de oameni, cum ar fi sa iti faci cruce cand treci pe langa o biserica sau intri in biserica si sa pupi toate picturile care-s expuse la intrare.

| CinevaAnonimă explică (pentru VelaJohnny):

Aici te poti informa pentru a intelege raspunsurile la intrebarile tale: http://manastireasuruceni.md/......maiat.html
http://www.crestinortodox.ro/......79906.html
http://www.doxologia.ro/......i-biserica
Despre intrebarea:de ce se stropeste cu aghiasma?
Agheasma este apa sfintita si preotul sfinteste locul stropind cu ea.Agheasma nici intr-un caz nu este aruncata. Poti vedea aici:http://www.crestinortodox.ro/......28165.html

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Prietene, sunt traditii. Vreau ca fiecare afirmatie sa fie sustinuta de un verset biblic minim. Daca Isus a instituit ortodoxia cum sustin multi preoti, atunci sa scrie in Biblie de toate practicile preotesti. Despre icoane iti arat pe wikipedia ca prin secolul 2-3 au inceput crestinii sa se inchine la ele, practica asta fiind inexistenta pe vremea apostolilor lui Isus. Pavel a spus ca dupa moartea lui si a celorlalti discipoli, crestinii o vor lua pe o cale stramba in credinta lor.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Atingerea icoanelor nu este obligatorie. Este doar o forma de evlavie. Fa diferenta daca poti. Mai mult strangeti voi la piept revistele cu imagini (gr. ikonos= imagine) decat o fac cei din Biserica.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

laughing doar nu e un fel de insulta ultima fraza?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Apostolul Ioan facea parte din Biserica Ortodoxa. Secta Nicolaitilor era diferita de ceea ce constituia si constituie astazi Biserica.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Spre deosebire de secta nicolaitilor (despre care Biblia marturiseste canu avea nici o legatura cu Biserica), secta adventista s-a indepartat cu mult pe cale ratacirilor...

| CinevaAnonimă explică (pentru VelaJohnny):

Ai mai multa incredere in internet decit in Dumnezeu? Sa stii ca prima icoana a avut chipul lui Iisus si nu a fost pictata. Iisus a atins un prosop de fata Lui si pe prosop a ramas chipul Lui.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Prietene happy iti respect credinta si convingerile, si le inteleg in mare pe alte ale. Insa tu nu le intelegi pe ale mele. Eu ma bazez strict pe Biblie. In nici o evanghelie nu apare scris lucrul asta, deci imi pare rau, dar nu-l pot crede doar pentru ca-mi spui tu. Sa vad scris pe un manuscris de pe vremea lui Isus, de la un martor ocular sau un alt crestin contemporan cu el lucrul asta, si ai cuvantul meu ca o sa cred. Dar daca nu-mi dai nici o dovada, scuze, nu pot sa te cred doar pentru ca mi-o spui. E o legenda doar departe de a fi dovedita.

| CinevaAnonimă explică (pentru VelaJohnny):

Dovezi? Vai, dar cate minuni dumnezeiesti se intimpla chiar sub nasul nostru! Iata un exemplu, agheasma.Agheasma este apa sfintita care nu se strica niciodata.De ce nu se strica? Pentru ca este sfintita. Odata, o femeie a pus agheasma in loc de apa intr-o vaza cu flori. Florile au rezistat foarte mult timp fara ca sa se ofileasca. Minuni se intimpla foarte multe chiar sub nasul nostru, noi doar trebuie sa avem ochi ca sa le vedem.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Ha, ha, ha, tare chestia cu Ioan ortodox, adica Ioan nu se inchina lui Dumnezeu SAMBATA ci duminica, ha, ha, ha...
Iar voi nu crdeti in SFANTUL NICOLAE, ha, ha, ha rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru milan9):

Ha, ha, ha rolling on the floor rolling on the floor, si eu care te faceam mincinos, se vede ca e mai grav, ai ceva cu calculatorul nicolaitule., ha, ha, ha, rolling on the floor rolling on the floor

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Prietene...sunt doar scrise, transmise oral, dar nu sunt alte dovezi care sa dovedeasca asta. Poze ceva, filmari... Uite, alta „minune", e vorba de florile de pe cimitirul lui Arsenie Boca, despre care se spune ca nu se ofilesc niciodata. Ei bine, florile alea sunt schimbate de maicute iarna, dar multi cred ca e vorba de o minune. Nu rist sa fiu credul crezand minciuni.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Isus zicea sa iti scoti barna din ochi inainte sa scoti paiul altuia. Uita-te la tine, te iei de el dar pe acest aspect va asemanati amandoi mult, jigniti cu afirmatii taioase si batjocoriti. Tu, daca esti crestin adevarat, de ce razi de el?

| CinevaAnonimă explică (pentru VelaJohnny):

Atunci de unde iese mir din unele icoane?

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Daca era adevarat, oamenii de stiinta ar fi atins primii icoanele, si dupa enoriasii. E un siretlic explicat chiar si la tv. Ai nevoie de o siginga umpluta cu mir si ac la ea. Serios, ar fi ajuns sub cercetari acest fenomen daca ar fi fost real cu adevarat.

| CinevaAnonimă explică (pentru VelaJohnny):

Dar faptul ca daca faci semnul crucii asupra apei, aceasta ramane fara microbi?

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

:)) de boboteaza, prin faptul ca face preotul cruce cu busuiocul si apa sfintita pe rau, inseamna ca apa din rau e pura, fara microbi? Daca e asa, de ce inca mor oameni in Africa din cauza apei poluate pe care acestia o consuma? Doar crestinismul a ajuns si acolo

http://4.bp.blogspot.com/......07066b.png

Cunosc o experienta relatata de o cunostiinta. Au mers copii la o biserica constuita cu mult timp in urma, fiind loc turistic, si acolo era o fantana si nu mai stiu ce se zicea despre ea, dar aruncau oamenii monezi in ea. Si a sfintit-o preotul, si copii aia au baut apa din ea. Maine zi erau cu bube la gura tot cei ce bausera. O cruce nu indeparteaza doar micro-organismele daunatoare, pastrandu-le pe cele benefice din apa. Crucea nu e talisman, o amuleta. Multi pun cruci in masina ca au speranta ca vor fi ocrotiti de accidente, insa nu putini au fost cei ce au facut accidente, chiar daca aveau cruci si icoane in masina.

| CinevaAnonimă explică (pentru VelaJohnny):

S-au intimplat accidente poate din alte motive.Cine stie, poate soferii nu au fost prea atenti.Nu are nici o legtatura cu crucea.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Exact. Asa sta treaba si in cazul apei.

| CinevaAnonimă explică (pentru VelaJohnny):

Adica apa este de vina? Cine stie, poate ca din alt motiv s-au imbolnavit toti.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

De unde sti tu ce este si ce face un crestin, cum faci comentari despre ceva in care nu crezi? Crezi ca spunand adevarul, jignesti? Avem perceptii diferite asupra intelegerii.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

„ Avem perceptii diferite asupra intelegerii" - cum sa nu stiu, daca Biblia spune. Citeste-o atent. In primul rand, termenul „crestin" se trage de la Cristos, adica continuator al lui, pe baza invataturilor lasate de el.

| wpetterssone a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Cu ce putere sfințește preotul acea apă?

| wpetterssone a răspuns (pentru milan9):

Termenul grecesc pentru cuvântul imagine este εικόνa. Imagine provine din latinescul imago, imaginis.
Nu mă închin la icoane deoarece (așa cum a spus și colegul, au apărut în secolul al treilea ca urmare a unei ședințe ale Bisericii, cu mult după încheierea scrierii Bibliei) termenul sau ideea de a te închina la icoane nu este menționată în Biblie.
„Dumnezeul care a făcut lumea și toate lucrurile din ea, El, care este Domnul cerului și al pământului, nu locuiește în temple făcute de mâini, nici nu este slujit de mâini omenești, ca și cum ar avea nevoie de ceva, ci el însuși dă tuturor viață, suflare și toate lucrurile." Faptele 17:24, 25.
Citește Isaia 42:8. „Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu și gloria mea n-o voi da altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite."

| wpetterssone a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dovada biblică unde este? Dacă s-ar fi vrut ca noi să credem în icoane și să ne închinăm la ele (deși ar fi încălcat una din Legile Scripturilor Ebraico-Arameice) s-ar fi menționat în Biblie, în Scripturile Grecești Creștine, deoarece au fost scrise de discipolii lui Isus, inspirați de Spirit. Dar cum în Biblie termenul nu apare, nu pot crede în icoane.
Am mai multe ediții ale Bibliilor: Traducerea Lumii Noi, Biblia King James (în engleză), The Bible in Living English (în engleză) și The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures (în engleză).

| CinevaAnonimă explică (pentru wpetterssone):

Si cum explici faptul ca in Vechiul Testament Dumnezeu i-a cerut lui Moise sa sculpteze niste heruvimi?

| CinevaAnonimă explică (pentru wpetterssone):

Cu harul Duhului Sfant, care este transmis de catre Hristos apostolilor, apoi preoţilor.

| milan9 a răspuns (pentru wpetterssone):

"Sedinta a Bisericii"? Cum poti fi atat de ignorant, domnule? Atat timp cat picturi (εικόνa) rupestre, murale, i-au insotit pe crestini inca din primul secol al adapostirii lor in catacombe. Exista in orasedin Italia (si nu numai) o serie intreaga deexemple...

| wpetterssone a răspuns (pentru milan9):

Chiar dacă există din primul secol, sunt ele aprobate de Biblie?

| wpetterssone a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Iehova i-a spus lui Moise să construiască o cutie în care să așeze Legile. Pe acea cutie să pună heruvimi. Heruvimii sunt un rang al îngerilor.
Heruvimii, îndeplinesc sarcini speciale, strâns legate de personalitatea glorioasă a lui Iehova. Ei sunt adesea descriși în apropierea lui Dumnezeu. (Geneza 3:24; Ezechiel 9:3; 11:22)

| CinevaAnonimă explică (pentru wpetterssone):

Pai da, dar asta nu ii face pe so idoli?

| wpetterssone a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ce înseamnă so?

| CinevaAnonimă explică (pentru wpetterssone):

Autocorectorul meu e de vina. Voiam sa spun,, pe ei".

| Kandia15 a răspuns:

Eu nu am parasit-o si nici nu o sa o fac vreodata! Parerea mea este ca daca te-ai nascut ortodox, ramai ortodox. Daca te-ai nascut musulman, ramai musulman, etc. Fiecare crede in felul lui in Dumnezeu. Fiecare religie are credinta ei.

| 0Alexander0 a răspuns:

Am citit biblia, si am gandit. Am constientizat ca religia ortodoxa, si oricare alta sunt ridicole de-a dreptul.

| CinevaAnonimă explică (pentru 0Alexander0):

Raspunsul pe care til voi da este acelasi ca si raspunsul pe care l-am dat anterior.Ar fi fost cel mai bine ca sa discuti cu un preot, calugar sau cu o alta persoana intarita in credinta si sa spui ce ginduri ai si ea te putea sa te ajute. Sper ca te vei intoarce la credinta cea dreapta.

| 0Alexander0 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De cand eram mic eram foarte curios de fire, iar toti incercau sa imi estompeze aceasta curiozitate. Nici nu cred ca pot vorbi cu un 'preot' fara sa se enerveze.