| xdog a întrebat:

De ce este pacat sa faci sex in afara casatoriei? Daca ambele persoane sunt de acord si nu este vorba de o curva, de ce este adulter, ca doar nu insel pe nimeni.

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Orice relatie intima in afara casatoriei este un pacat.

| Esperança a răspuns:

Pentru ca daca tu te culci cu o persoana si apoi te desparti de ea devine pacat. Curva nu este o persoana care se culca pe bani, curva si curvar sunt acele persoane care se culca cu mai mult de 1 persoana. Stiu ca e greu de inteles dar Dumnezeu a facut o singura femeie pentru un singur barbat! Pasul acesta nu se face doar de dragul de a-l face sau de a vedea cum e.
De pacatul curviei este cel mai greu de scapat, odata ce a pus stapanire pe tine ala esti.

| elenyss a răspuns (pentru Esperança):

Mare ti-e gradina, Doamne! Ai o logica de-mi vine sa vomit, la propriu!

| Esperança a răspuns (pentru elenyss):

Te inteleg! Dura e realitateawinking

| elenyss a răspuns (pentru Esperança):

Si care e realitatea ta? Sa ti-o tragi cu care apuci si apoi esti virgina TPU-ului? laughing Habar nu ai defenitia cuvantului curva, te contrazici singura in postari.

| elenyss a răspuns (pentru Esperança):

Are rost sa dau copy-paste la o intrebare mai veche a ta sau te tragi singura de urechi? Tocmai te-ai facut curva, pacat ca nu pot sa felicit ipocrizia...

| Esperança a răspuns (pentru elenyss):

Degeaba sari la mine. Nu eu am facut legile cerului si nu am zis asta de la mine. Poti sa razi si sa crezi ce vrei ca putin imi pasa! Nici nu ma asteptam ca vreun curvar sau vreo curva sa fie de acord cu mine. Iar cat despre definitia cuv."curva" stiu ce inseamna din punct de vedere omenesc, dar asta nu inseamna ca aceeasi parere are si Dumnezeu. Dar cum ziceam din partea mea poti trai cum vrei si sa crezi ce vrei. Se vede ca nu esti crestin deci carel potecawave

| elenyss a răspuns (pentru Esperança):

Sunt atee, nu era greu deloc, dar NU dumnezeu ar trebui sa fie motivul pentru a nu fi curva ci principiul si respectul de sine. Mi-e mila de tine daca iti traiesti viata dupa cararile unui zeu mizer.

| Esperança a răspuns (pentru elenyss):

Stii ca m-ai facut curioasa? Ia da-mi copy paste la acea intrebare s-o vad si eu.

| MMihai a răspuns:

De ce este pacat sa faci sex in afara casatoriei? = că așa este în creștinism.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

O relaţie înainte de căsătorie are tot felul de consecinţe:

Prin păcat de exemplu, fata îşi va pierde atuurile în faţa viitorului soţ din cel puţin trei motive:

1). Păcatul pătează relaţia, o umple de amintirile terifiante ale perversităţii, cu care nimeni nu se mândreşte! Nici măcar un libidinos ca el; Niciodată păcatul nu a stat la baza armoniei, iubirii şi respectului. Mai ales desfrânarea, mai ales relaţia alternativă soţului (aceea care lasă amintiri în "căminul conjugal" asemeni unor postere vechi ce rămân definitive – celălalt le va resimţi duredos mai devreme sau mai târziu, dar sigur într-o zi...)

2). Un băiat dacă e în stare să ceară unei fete ceea ce i-a cerut ei, înseamnă că nu vede în ea o relaţie de durată. Din secunda în care a cerut de la ea urâciunile perversiunii, din aceeaşi secundă a ştiut deplin că acel chip nu va putea fi privit ca un chip respectabil (dacă nu angelic) al persoanei iubite, al viitoarei soţii...

3). Fata se putea gândi că nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...

| milan9 a răspuns:

Dacă eşti fată (dacă nu, adaptează... happy )...

Chiar şi dacă nu ai avea îndoieli în privinţa căsătoriei cu el, consideră că pentru liniştea şi echilibrul vieţii şi a familiei tale de "mâine", fără să-ţi poţi da seama acum, vei avea nevoie de această "demnitate"şi "onoare" pe care rişti să le pierzi acum"!

Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevărată „cutie a Pandorei". Este vital să nu se atenteze la drepturile şi,, liniştea" Familiei de mai târziu, a ei şi a ta! Distracţia este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii! şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...

- La urma urmei, ce se va întâmpla într-o neprevăzută situaţie în care vă despărţiţi? Ce se va întâmpla mai târziu în familie, atunci când mentalitatea "unui spirit de aventură iresponsabil" va fi înlocuită cu raţiunea că relaţiile intime sunt lucruri care transformă psihicul şi impregnează o amprentă de neşters naturii umane. Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica nu minte... divorţul este inevitabil!

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, experienţele păcatului (în special când e vorba de o relaţie a trecutului) nu se uită niciodată (...), şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi liniştii unei familii!

În mod aparent paradoxal dar logic, aceste experienţe-amintiri devin cu atât mai frustrante (substrat pentru gelozie) odată cu trecerea timpului, rămânând mai târziu întipărite în sufletul "celuilalt" partener (...), aşa cum într-o cameră, posterele ar deveni permanente!

Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...

| HDeNiSaR a răspuns:

Dumnezeu a lăsat relaţiile sexuale pentru cuplurile căsătorite... este un dar de la Dumnezeu printre multe altele...

Să presupunem că doreşti să-i faci un cadou unui prieten, l-ai cumpărat şi acum aştepţi momentul potrivit să i-l dai, însă între timp prietenul tău s-a uitat la cadoul pe care doreşti să i-l faci... V-a fi o surpriză pentru el când îi dai cadoul din moment ce el s-a uitat la el? NU
Şi mai mult tu cum te-ai simţi când ştii că prietenul tău nu a avut răbdare până când era momentul să-i dai cadoul? te simţi dezamăgit nohhh?

La fel se simte şi Dumnezeu când vede că oameni nu au răbdare şi profită din plin de acest dar... TRIST DAR ADEVĂRAT

| Pinkie_WaterDot_1990 a răspuns:

Ideea e ca, nu este sanatos pentru ca nu stii ce boli poate sa aiba cel cu care o faci, in schimb daca esti casatorit cu cineva sti totul despre acea persoana, si plus ca nu ai de unde sa stii ca respectiva nu e o curva big grin

| iuliamaria01 a răspuns:

Oameni buni, documentati-va inainte sa vorbiti. Nu exista niciun verset sau altceva in Sfanta Biblie care sa spuna ca este pacat sa faci sex in afara mariajului. Treziti-va la realitate! Treburile astea sunt doar niste chestii impuse de niste "oameni ai Bisericii" pentru a-i controla pe ceilalti oameni. Puteti citi urmatorul verset, in speranta ca va veti lamuri putin: Exod 22:16-17: "Dacă un om înşală pe o fată nelogodită, şi se culcă cu ea, îi va plăti zestrea şi o va lua de nevastă".