| crysstyann a întrebat:

Salut Vreau sa va intreb pe cei care cred in Dumnezeu cum putem sa le demonstram ateilor ca exista Dumnezeu am observat ca pe TPU sunt multi atei poate mai multi ca crestini oare este imposibil sa i convingem sau vor ramane toata viata asa Eu am incercat sa i conving dar nu am putut, ce putem face? as vrea daca se poate sa raspunda si Ema

Răspuns Câştigător
| andrasstefan a răspuns:

Sincer cristiane draga nu poti.Majoritatea ateilor spun ca acest lucru ar trebui sa se vada prin comportarea noastra.Sincer niciodata nu am inteles de ce ne atrag atentia noua cum sa ne comportam dar nu se uita la ei.E mai usor sa arunci vina pe capra vecinului.Cea ce vreau sa iti spun cristi draga este ca mantuirea este personala si daca putem atrage si alte suflete dupa noi este bine, daca nu...ata ete. Majoritatea oamenilor nu cred in Dumnezeu datorita greutatilor cu care se confrunta insa doar in aceste greutati( de exemplu moartea unei persoane dragi sau cand chiar persoana respectiva este intr-o situatie extrem de dificila) oamenii inearca sa il caute pe Dumnezeu.Sincer am studiat atent comportamentul oamenilor si multi au invocat ca dumnezeu nu exista pentru ca daca ar exista nu ar mai fi suferinta.In majoritatea cazurilor cei care afirma asta sunt tineri proveniti din familii dezorganizate sau adulti care consuma alcool, tutun sau arunca banii aiurea.In nici unul din aceste cazuri Dumnezeu nu este responsabil de suferinta fiind ca nu e vina lui Dumnezeu ca parintii copiilor sunt alcoolici, agresivi sau nepasatori si nici nu este vina lui Dumnezeu ca unii arunca banii pe alcool si utun ajungand in saracie lucie.Ei nu cred nici in Rai nici in Iad.Eu sincer cred si inteleg grija ta pentru ei cristian draga, dar fiecare are dreptul sa aleaga si sa faca ce vrea cu viala lui.Fiecare din noi ne nastem pe pamant pentru a trai in armonie cu invataturile lui Dumnezeu insa daca altii nu vor sa le auda sau sa le cunoasca este decizia lor si trebuie respectata.Sunt penticostal amice dar nu putem impune cu forta cuiva sa creada cea ce stim noi.Cat despre un raspuns concret la intrebarea ta: CEA CE NU ESTE LA OAMENI CU PUTIINTA ESTE CU PUTIINTA LA DUMNEZEU.Stii ca este de datoria noastra sa ne rugam pentru cei care nu Il cunosc si care sincer si eu as vrea sa se intoarca la Dumnezeu.Dar e reptul lor sa decida si sa aleaga.id mess:numaisuntsingur

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca nici cei mai mari teologi,nu au reusit sa ii convinga pe atei de existenta lui Dumnezeu,nici noi nu vom reusi sa ii convingem ca exista Dumnezeu. Dumnezeu nu obliga pe nimeni.El a spus:,, Cine vrea sa ma urmeze.,, De aceea a lasat liber arbitru.Fiecare alege in dreptul lui.Se vor convinge ei intr-o zi, dar din pacate va fi tarziu.Sincer,mie imi pare rau, pentru ei. Oricate argumente ai aduce, pentru un necredincios nu sunt suficiente.

| EmaS a răspuns:

Ramona draga,cine ti-a spus ca eu traiesc degeaba? Am un scop in aceasta viata,am o familie pe care o iubesc si ma iubeste, am un rol, nu traiesc fara sens.

Apache
| Apache a răspuns:

Hmmm...si ce mai faci marioaro?

| harciog a răspuns:

Cred ca nici macar tu nu crezi ci vrei doar s-o demonstrezi.Un adevarat credincios traieste autentic si nu vrea sa demonstreze nimic nimanui pentru ca el stie ca o traire ramine acolo in adincuri.

| wales a răspuns:

Chiar dacă nu este posibil să dovedim existența Lui Dumnezeu printr-o demonstrație științifică riguroasă, este și mai imposibil să dovedim inexistența Lui! Științific vorbind, nu se poate dovedi un '' negativ universal ''. Pentru a dovedi că nu există Dumnezeu ar fi nevoie de omnisciență și omnipotența, care sunt tocmai atribuite divinității. Adică trebuie să fi Dumnezeu să poți dovedi că Dumnezeu nu există. Știința nu neagă existența Lui Dumnezeu '' nici nu ar avea cum '', ci rolul științei e cu totul altul. Ateismul dogmatic prin urmare este o absurditate care se contrazice pe sine. De aceea toți, cu excepția celor mai aroganți, vor fi siliți să recunoască cel puțin posibilitatea existenței lui Dumnezeu. Un om cu o judecată corectă, obiectivă ar fi de acord ca probabilitatea de a exista Dumnezeu este egală cu probabilitatea inexistenței Lui, bineînțeles, lăsând convingerea la urmă.

| wales a răspuns:

Dragă chelstone,

Îți recomand să citești cartea " Bazele Biblice Ale Științei Moderne " scrisă de Henry M. Morris, în colaborare cu:

Steven A. Austin " Doctor în geologie, Pennsylvania - UȘ."
Richard B. Bliss " Doctor în educație științifică, University Sarasota."
Kenneth B. Cummings " Doctor în ecologie, Harvard University."
Carl B. Fliermans " Doctor în microbiologie, Indiana University."
Duane T. Gish " Doctor în biochimie, University of california, Berkeley."
Donald Hamann " Doctor în construcții mecanice, Virginia Polytechnic Institute."
John R. Meyer " Doctor în zoologie, University of Iowa."
John N. Moore " Doctor în educația științei, Michigan State University."
Jean S. Morton " Doctor în biologie celulară, George Washington University."
John W. Slusher " Doctor în fizică, Columbia Pacific University."

Toți acești savanți au citat întreg manuscrisul.
Te îndemn să citești această carte, și nu numai ție, să vezi și părerea adevăraților specialiști în domeniul științific, ce părere au despre Creație.

| wales a răspuns:

Dragă Jelli,

Eu îți recomand să nu crezi că toți oamenii fac ce faci tu.

| ramona30 a răspuns:

Daca s-ar arata normal ca am crede si noi, dar cum nu se arata el sau vreun semn al lui si nici dovezi stiintifice, tehnice, fizice, foto, video, matematice, logice ale existentei lui, normal ca nu credem ca exista. Zic si eu ca Ema, va veti convinge si voi ca nu exista D-zeu, dar din pacate va fi prea tarziu, veti fi trait degeaba.

| FucktheSystem a răspuns:

1.Să înveți să folosești semnele de punctuație și să înveți să scrii.
2.Sinucide-te, atunci mi-aș da seama că Dumnezeu a vrut să facă lumea mai bună și să lase mai mult aer pentru oamenii care merită să-l respire.
AMIN
p.s. Nu o lua personal, dar nu-mi plac fanaticii...iar tu ești unul.

| Klepto a răspuns:

Acuma ca Marioara si-a iesit din mana, te-ai gandit sa furi tu coroana de troll religios nu? Degeaba o chemi pe Ema, ea sigur o sa vina cu un raspuns mai criptic decat Inception, un mister intr-un mister, intr-un mister. Ceva de genul "Dumnezeu este sursa fericirii si doar cu El si prin El, noi toti vom gasi fericirea.El ne iubeste si isi asteapta oile pierdute sa se intoarca la ciobanul lor."
Numele tau chiar este Cristian sau ti-ai pus nick-ul asta ca suna ca si Christian?

| DianaScorpio a răspuns:

Dar de ce trebuie sa ii convingi de ceva? Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, e problema lor in ce cred, daca cred, sau daca nu. Tie ti-ar placea daca cineva ar vrea sa te convinga de ceva opus lucrurilor de care tu esti convins? Lasa-i in pace.

| chelstone a răspuns:

''Pentru a dovedi că nu există Dumnezeu ar fi nevoie de omnisciență și omnipotența,''
In primul rand ca nu trebuie nimeni sa demonstreze falsitatea ineptiilor debitate de unii, in mod normal cel ce afirma ca exista ceva, este real, adevar, acea persoana trebuie sa demonstreze, ce-ar fi sa creez si eu o entitate la nivel mental cu atributele lui dumnezeu dar care nu ucide si trimite toata lumea in rai, cine trebuie sa demonstreze ca exista aceasta entitate?! Iti spun eu cine afirma ceva, acela trebuie sa faca si demonstratia, este la fel ca in instanta, nu poti sa dai in judecata pe cineva care te-a injurat si sa-l pui pe invinuit sa faca o contrademonstratie, tu esti cel care trebuie sa demonstreze.

| chelstone a răspuns:

Bluebios, total de acord cu tine, domnul wales, a stat el si s-a gandit, a fermentat putin dupa care a mai aruncat o petarda, crezand ca pune cineva botu' la ea.

| chelstone a răspuns:

Crystyan, eu zic ca nu exista mantuire a sufletelorm de altfel, defineste sufletul, nu exista suflet.

| Kosuchin a răspuns:

@wales, asa ar trebui sa recunoastem ca probabilitatea inexistentei ceainicului, ascuns in adancul Lunii, e egala cu probabilitatea existentei sale.Si la fel, pentru multe altele.

| Dumnezău a răspuns:

Aici sunt,fiule. Iata-ma, pogorandu-ma si binecuvantudu-va pe voi, creatia mea.

| bluebios a răspuns:

In primul rand as vrea ca cel care incerca sa ma convinga sa fie si el convins de existenta lui Dumenzeu. As vrea sa fie un crestin care la aflarea vestii ca sufera de o boala incurabila se va bucura pentru ca isi intalneste creatorul mai repede, un crestin care ii va multumi din tot sufeltul ucigasului copilului lui pentru ca ia trimis odrasla mai repede in Rai.
In al doilea rand ar fi foarte multe lucruri care ar putea sa ma convinga ca Dumenzeu exista incepand de o aparitie a acestuia la care ar fi martori foarte multi oameni, pana la observatii de genul ca celor religiosi li se intampla considerabil mai putine necazuri decat ateilor. Din pacate inca nimeni nu a putut sa vina ca o dovada substantiala a existentei unei fiinte superioane omniprezente si omnisciente dar daca o sa apara atunci eu o sa cred cu sigurata.

| bluebios a răspuns:

"Pentru a dovedi că nu există Dumnezeu ar fi nevoie de omnisciență și omnipotența". Afirmatiile trebuie sa fie dovedite ca sunt adevarate si nu ca sunt false. Deoarece pot fi facute o infinitate de afirmatii care nu pot fi dovedite ca fiind false, dar numai o cantitate finita de afirmatii demonstrabile. De exemplu eu zic ca exista un ceainic ingropat adanc in solul lunar. Poate cineva sa demonstreze falsitatea afirmatiei mele? Nu. Deci inseamna ca este adevarat. Nu? NU! Pentru ca ceva care nu poate fi negat nu este adevarat, ci nedeterminat (adevarat sau fals). "Pe marte este un porc arginitiu". "Pe venus exista o specie de rinoceri galbeni". Toate sunt adevarate doar iti trebuie omiscienta sa le negi. laughing) Ha ha ha. Logica e grea pentru crestinopati.

| bluebios a răspuns:

@crystyan Nu avem nevoie de rugaciunile voastre in schimb avem nevoie ca BOR sa nu mai fie ce mai nesimtita institutie din tara asta, care atunci cand este criza si toate instituiile au facut taieri, ei construesc Catedrala mantuirii neamului. Vrem sa avem mai multe scoli si spitale decat biserici. Vrem ca evolutionismul sa nu mai fie omis din programele scolare. Vrem sa se cheltuie mai multi bani de la buget pe cercetare stiitifica decat pe culte. Eu sunt de acord ca daca gresesc si Dumenzeu exista cu adevarat trebuie sa ajung in Iad, sunt de acord cu asta, nu am nevoie de nici o matuire.

| MagicSmile7 a răspuns:

@harciog, nu sunt deloc de acord cu tine.Un credincios autentic nu vrea sa pastreze imparatia cerurilor doar pentru el.Biblia ne indeamna sa propavaduim, sa fim sare si lumina, adica o marturie vie a lui Dumnezeu.

| MagicSmile7 a răspuns:

@crystyan Mai e o chestie aici...Un om care nu e nascut din nou nu poate sa vada lucrarea lui Dumnezeu.Deci, cel mai bun remediu e sa ne rugam.2.In tine trebuie sa se vada schimbarea pe care Dumnezeu o face.3.Ateii asteapta doar dovezi stintifice,dar oricat nu ai incerca tu de mult sa-i convingi, fie prin teorii, calcule matematice, chimice...ii va influenta putin.Doar experientele personale te fac sa recunosti prezenta si autoritatea lui Dumnezeu.Deci, urmeaza cele doua sfaturi si marturiseste-L ca lucrarea sa fie plina de Duh Sfant.

| Polaris a răspuns:

Aruncaţi-i pe toţi pe rug până vor recunaoşte că dumnezeu e singura caleee! \m/ Inchiziţieee! \m/

| Laura a răspuns:

Varianta masculină a Mărioarei?

| DBlack a răspuns:

Nu poti convinge un ateu ca exista Dumnezeu, crede-ma.am fost ateu multa vreme, si ateu, cu adevarat ateuhee hee. pana cand am inceput sa trec prin anumite chestii, paranormale si multe altele. despre care nu prea mi-as dori sa vorbeschee hee.

pana si cel mai mare ateu, la batranete a devenit credincios.

| houyhnhnm a răspuns:

Ti-a zis bine harciog. Ar trebui sa o lasi mai moale cu misiunea sfanta pe care o ai, ca unii de aici suntem cauze pierdute. Mai ales cand misonarul care vine sa "ne converteasca" nici nu stie sa scrie corect. Adica tu chiar te astepti ca dupa ce iti citeste cineva textele sa fie cuprins brusc de un fior mistic si sa exclame "Da! Chiar exista! Iti multumesc, Christian!". Esti cel putin naiv. Dar deja ti-am acordat mai multa atentie decat meriti. In concluzie, daca vreounul dintre cei pe care ii numesti atei va ajunge vreodata sa creada, fii sigur ca nu o va face pentru ca te-a citit pe tine pe TPU.

| crysstyann explică:

harciog daca nu as crede pentru ce mas mai obosii sa demonstrez

| crysstyann explică:

Deci ce nu avem cum sa-i convingem ca exista Dumnezeu iar tot ce ne mai ramane de facut este sa ne rugam pentru ei

| crysstyann explică:

Fumaretul De ce zici ca nu sunt convins 100%

| crysstyann explică:

Bluebios Eu zic ca mai importanta este mantuirea sufletelor, viata aici pe pamant este scurta nu sti cand mori iar daca te mantuiesti si esti in rai vei sta pentru todeauna vesnic acolo unde nu este necaz sau rautate.Eu cred ca viata de aici este o pregatire pentru vesnicie