| AvalohAlyn a întrebat:

De ce exista oameni pe care Dumnezeu i-a înzestrat cu atât de multe lucruri bune,cu talente, cu abilități și alți oameni pe care Dumnezeu nu i-a înzestrat cu nimic adică nu prea au talent, abilități marete etc
E cam discriminare divină din păcate.sad

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu INZESTREAZA pe fiecare om cu un TALANT (sau mai multi) sau pricepere, talent, intr-un anumit domeniu pe care EL il considera necesar pentru acel individ. Talentul TREBUIE sa stii sa-l gasesti si sa-l pui in aplicare PENTRU Dumnezeu si atunci vei primii si pentru tine daruri nenumarate dar daca tu vrei ce are vecinul ca ti se pare mai usor atunci si ce ai TI SE IA.
Dumnezeu acorda fiecaruia darul CORESPUNZATOR in functie de individ, PENTRU PROBA in viata de zi cu zi, pentru MODELAREA caracterului.
Uite eu am lucrat multi ani cu un geniu, daca as fi incercat sa devin ca el nu as fi castigat nimic, DAR Dumnezeu mi-a ingaduit sa devin prieten cu acel om pe care in nestiinta mea il intrebam toata ziua despre ceea ce habar nu aveam si el im raspundea, asa am reusit sa acumulez nenumarate cunostinte la care altfel nu as fi avut acces niciodata. Oricine primeste un DAR de la Dumnezeu, cum il foloseste este doar problema individului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Talentul, înzestrarea divină fără muncă nu valorează nimic.
Dumnezeu nu te poate obliga să faci sau să nu faci ceva cu talentul, talentele cu care te-a înzestrat.
Dumnzeu îți dă o pâine dacă îi ceri, dar nu ți-o bagă el în straiță.

| anonimg a răspuns:

"Atunci Împărăţia cerurilor se va asemăna cu un om care, când era să plece într-o altă ţară, a chemat pe robii săi şi le-a încredinţat avuţia sa.
Unuia i-a dat cinci talanţi, altuia doi, şi altuia unul: fiecăruia după puterea lui; şi a plecat.
Îndată, cel ce primise cei cinci talanţi s-a dus, i-a pus în negoţ şi a câştigat cu ei alţi cinci talanţi.
Tot aşa, cel ce primise cei doi talanţi a câştigat şi el alţi doi cu ei.
Cel ce nu primise decât un talant s-a dus de a făcut o groapă în pământ şi a ascuns acolo banii stăpânului său." (Matei.25:14-18)

Toți avem cel puțin un "talant", un dar, o capacitate dată spre folosul celorlalți. Noi trebuie să ne descoperim darul și să-l folosim, și nu să-l "îngropăm" lăsând-ul nefolosit.
De exemplu, ce știi tu să faci cel mai bine atunci când este vorba de a fi de folos oamenilor?
Proverbe 22:29 spune: "Dacă vezi un om iscusit în lucrul lui, acela poate sta lângă împăraţi, nu lângă oamenii de rând."
Am cunoscut oameni care erau buni într-un anumit domeniu, dar ei s-au apucat să facă altceva în viață. Sunt oameni care Dumnezeu i-a pregătit pentru a intra în funcții de răspundere, de conducere, iar alții care îi pot învăța pe alții, și ei se duc în țări străine să pună gresie și faianță. Nu zic că nu s-ar descurca și aici. Dar când Dumnezeu ne "cheamă" mai sus, atunci trebuie să ajungem mai sus.
De exemplu, atât cât cunosc Scripturile le pot explica altora. Pot "cerceta duhurile" -imi pot da seama dacă un om vorbește de la Dumnezeu sau de la el; îmi pot da seama dacă el este sincer sau nu (pe internet este mai greu și deci nu mă aventurez pe un teren necunoscut).
De asemenea, cei care mă cunosc știu că sunt un om în care se poate avea încredere; știu să fiu confidențial (în același timp nu dau ascultare bârfelor și vorbirilor de rău, și-l opresc chiar în timpul discuției pe cel care vrea să aducă un nume rău cuiva).
Chiar ca și introvertit, îmi place să ascult nevoile oamenilor, chiar dacă nu am întotdeauna vreo soluție la ele. Pur și simplu stau lângă ei și-i ascult.
Dar toate acestea nu-mi țin de foame sau de sete. Am învățat și o meserie; și sunt dintre aceia care chiar dacă nu se mișcă prea repede, o face bine. Departe de mine gândul să mă laud -dar dacă există meseriași care se duc și repară după alți "meseriași", eu sunt unul din aceia. Nu de puține ori repar după aceia care au văzut cum se face și au încercat să facă si ei, dar nu le-a ieșit. În 19, 5 ani de lucru tot mai spun că mai am de învățat în acel domeniu. Nu mă pricep la toate; când dau sfaturi la care nu mă pricep, de obicei chiar aici le spun să mai aștepte răspunsuri (dar câteodată omit asta happy ).

Deci, care este darul tău? Ce te pricepi să faci cel mai bine?
"În ce priveşte darurile duhovniceşti, fraţilor, nu voiesc să fiţi în necunoştinţă.
[...] De pildă, unuia îi este dat, prin Duhul, să vorbească despre înţelepciune; altuia, să vorbească despre cunoştinţă, datorită aceluiaşi Duh; altuia, credinţa, prin acelaşi Duh; altuia, darul tămăduirilor, prin acelaşi Duh; altuia, puterea să facă minuni; altuia prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; şi altuia, tălmăcirea limbilor.
[...] Oare toţi sunt apostoli? Toţi sunt proroci? Toţi sunt învăţători? Toţi sunt făcători de minuni? Toţi au darul tămăduirilor? Toţi vorbesc în alte limbi? Toţi tălmăcesc?" (1Corinteni. cap.12)

"Ca nişte buni ispravnici ai harului felurit al lui Dumnezeu, fiecare din voi să slujească altora după darul pe care l-a primit." (1Petru.4:10)

| Steregoi a răspuns:

Asa vrea omul sa cunoasca si raul.

| Irinel15123532 a răspuns:

Fiecare are darul lui, nu exista om fara nici un dar, dar nu sunt toate spectaculoase pentru om, dar pentru Dumnezeu toate sunt importante. Unul are darul cantatului, altul al invataturii, altul al mlosteniei, altul al imbarbatarii, altul are darul predicarii. Nu exista om fara vreun dar, toate sunt frumoase si puternice, dar nu in felul lumii, lumea nu intelege aceste lucruri speciale.
Vrea doar sa vada ceva spectaculos, daca nu canta, daca nu are talente extraordinare, nu e dar bun, sau nu are deloc, asa gandesc cei mai multi.

| RaulAlmășan a răspuns:

Fiecare om are pricepere in ceva, nu există om care să nu fie priceput la nimic.
Ideea este că oamenii trebuie să conștientizeze la ce sunt buni.
Cât despre un om care are multe talente este la fel ca unul paralizat fără talente, suntem egali.
Degeaba are cineva totul în viața dacă nu îl are și pe Dumnezeu.

| Cristiaanandrei a răspuns:

Asta e bullshit. Ok da sunt oameni talentati. Dar talentul e prea putin important. Sora mea e talentata la pictura vrea sa devina arhitect toti sunt gelosi pe talentul ei. Nimeni nu stie ca ea picteaza de la 6 ani aproape zilnic. Nimeni ju stie de cate ori a inceecat si a esuat. Verisoara mea e talentata la sky aceeasi poveste are ani de antrenamente. Si aici ma refer la ani de stat pe partie. Eu sunt talentat la matematica inginerie chestii de genul. Toti zic ca am avut noroc/talent. Nimeni nu stie ca atunci cand altij se jucau eu invatam cand altii ieseau in oras eu eram in depresie de la prea mult stres da acum am aju s departe dar nu prin magia lui dumnezeu. Ci prin multa munca si sacrificii