| Aihao19 a întrebat:

Hello,Sunt suparat pentru ca nu m-a inzestrat deloc Dumnezeu cu niciun talent, nu am niciun talent la nimic.De ce Dumnezeu le da unora si altora nu? De ce asa diferente intre oameni?sad

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu Dumnezeu te-a crescut, ci niste oameni.
Oamenii aia nu te-au momit cu nici o pasiune, care sa devina talent.
Talentul se dobandeste, nu te nasti cu el, iar Dumnezeu nu exista.
Tu esti singurul 'vinovat', pentru situatia asta.

| lpavel a răspuns:

Dumnezeu ofera, tu trebuie sa iei! De ex. te-a trimis la scoala dar tu nu ai vrut sa inveti sau ai invatat dar cand ti-a pus in fata un anunt de job bine platit tu ai zis ca acum trebuie sa te odihnesti dupa atatia ani de scoala si exemplele pot continua!

| drutzix a răspuns:

Ai castigat loteria genetica.
Dracu tu te vaiti? Copii aia care sunt bolnavi de leucemie ce sa mai zica?

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

E mai usor sa te plangi decat sa faci ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uffsad
Ai mare dreptate.Tie a uitat Dumnezeu sa-ti dea cadoul de Craciun, frumos ambalat, in care se gaseau talentele.S-o fi gandit ca esti in stare si singur sa te descurci...dar probabil te-o fi confundat cu altcineva.

| Fidan0 a răspuns:

Bună! Uite, eu am avut cel putin trei talente mari la viata mea. Dar mai este si a doua varianta, adica sa ai spre exemplu un talent, sau chiar mai multe mari, si sa nu le folosesti, fiindca ajungi intr-un blocaj, intr-o situatie grea, in depresie. Si toate se irosesc. Poti sa ai si timp, sa ai talent si sa nu il poti folosi, sau sa nu stii sa il scoti in evidenta, sa faci ceva cu el. Sa-l arati lumii adica. La mine cam asta a fost, din pacate. Si crede-ma nu e usor fiindca ma doare sufletul ca as putea face ceva si nu fac zi de zi.
Altceva, a avea un talent nu inseamna ca vei fi si fericit. Crezi asa. Asa crede si un om gras ca unul slab are viata perfecta, cand de fapt omul cu greutatea scazuta s-ar putea sa fie mult mult mai trist, si cu o viata mult mai urata. Am avut colegi fara talente, dar care stiau sa se bage in fata si eu am ramas in umbra. Nu e important ceva legat de mine, doar incerc sa iti dau exemple de viata. Spre exemplu sunt oameni cu talente extraordinare la desen, muzica, sau oirce altceva si totusi la scoala nu au note mari. Si se uita tristi la colegii aia care nu se pricep la mai nimic dar au numai zece, fie fiindca tocesc, fie fiindca,, is oportunisti,, stiu sa vaneze. Gandeste-te ca acel tanar, copil, om talentat, la fel se uita la unul din asta care ia numai 10 nu stii de unde, si isi uita brusc toate talentele, amagit de supararea faptului ca traim intr-o lume de numere. Notele doar asta sunt numere...Dar mna.
Vezi, fiecare va avea neajunsuri in viata si lucruri la care este nomal sa poarte râcă.
Revenind la alta problema, stii ce inseamna un talent? Sa iti placa foarte mult ceva. Gandeste-te daca ti-ai dori acel talent(poate e unul anume) pentru tine fiindca te-ar face fericit sau vrei sa ii impresionezi pe altii cu ceva. Si eu as fi vrut sa am numai 10 la matematica, aveam cam 7 si mi-era ciuda, mi se parea ca numai asta e important. Dar apoi mi-am dat seama ca mie nu imi placea felul ala in care te tine captiv matematica, in reguli, totul e o regula, nu ma atragea sa invat la ea. Mie imi placeau cartile, lucrurile mai imaginative...
Deci revenind, un talent inseamna o activitate pe care ai rabdare sa o faci fiindca iti place modul ei de realizare. Asta ar fi o definitie buna. La desen de exemplu, trebuie sa ai foarte mare atentie la detalii, sa ai rabdare sa te tot uiti, iar si iar, sa iti boldesti ochii pe model, sau pe foaia ta incercand sa spui ceva. Un desen reusit poate dura si cate zece ore. Faci azi un pic maine un pic, tot asa. La fel si la muzica, nu e de voce, noua asa ni se pare, dar cel mai mult e de ureche muzicala. Sa ai rabdare sa tot exersezi. La dans, intri intr-o formatie, si te tot duci regulat.
Ceea ce numim clar talent, nu stiu daca exista. Oricum sunt multe asemenea,, talente,, Alege ceva care parca te atrage. Dar tine minte, poate iti place altceva, matematica, sportul, poate inveti la toate materiile pentru scoala. Sunt persoane foarte pragmatice, adica, ele au numai picioarele pe pamant am cunoscut si eu. Si se plangeau ca nu au talente. Dar un talent mai inseamna si rabdarea de a visa. Un om care nu suporta asta, el rvea numai realitatea, gandire clara, realista...e clar ca nu va avea rabdare, nu e genul de,, artist,,. Si da, cel mai adesea acei oameni vroiau asta doar ca sa se dea mari cu ceva.
Uite, poate o sa ti se para dure sfaturile mele, dar m-am straduit sa ti le scriu sa stii. Cel mai important sfat, ca sa iti descoperi un talent, sa vezi la ce esti bun si altele : Cand faci ceva fa macar 80% numai pentru tine nu ca sa impresionezi. Asa va iesi un lucru impresionabili...si da, o sa ai ce arata lumii.
O seara buna!