| anonim_4396 a întrebat:

De ce exista oamenii asa creduli in lumea asta? oamenii ca ema care spune ca uni invie dar fara nici o dovada reala oare cand vom gandi rational?

53 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sa fii credul este una,sa fii credincios este cu totul altceva.
CREDÚL, -Ă, creduli, -e, adj. Care crede prea ușor, fără a cerceta mai de aproape, care se încrede lesne în cineva sau în ceva.
Sa fii credincios inseamna sa te increzi in Dumnezeu, sa respecti principiile lui, sa traiesti cu scop.Sa crezi ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.

| Bogdanux a răspuns (pentru EmaS):

Acel scop fiind?

| EmaS a răspuns (pentru Bogdanux):

Sa faci binele, sa fi de folos pentru cei din jur sa ajuti si sa privesti toate lucrurile din perspectiva vesniciei.Sa stii ca voi avea o rasplata eterna.

| Bogdanux a răspuns (pentru EmaS):

Ma gandesc ca aproape oricine face lucruri bune, folositoare pentru altii, ajuta etc.Mi se pare ceva firesc.Dar daca raiul/vesnicia e de fapt nimic, sau o cacealma? Mi se pare trist si haios sa crezi cu tarie toata viata in vesnicie/rai/eternitate si sa descoperi la sfarsit ca nu exista laughing.

| EmaS a răspuns (pentru Bogdanux):

Si daca vei descoperi cu stupoare ca exista, si tu mergi in iad? laughing

| Bogdanux a răspuns (pentru EmaS):

O sa-mi iau multe tuburi cu crema de protectie solara, niste ochelari de soare si ce pot sa zic, "plaja placuta".

| EmaS a răspuns (pentru Bogdanux):

Acolo nu mai faci tu plaja.O s-a cam sfaraie.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Tu ai fost sa stii?

| Bogdanux a răspuns (pentru EmaS):

Imi suna a gratar. drooling

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie in Biblie si eu cred.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Daca scrie in scufita rosie ca lupu vorbea eu de ce nu as crede de ce e biblia mai credibilia ca o poveste?

| NoNameo a răspuns (pentru EmaS):

Ema serios acum... cei care nu cred in Dumnezeu de ce traiesc mai bine ca si credniciosii?laughing explica asta? Voi credinciosii de ce traiti foarte prost fata de atei si satanisti? Eu unul sunt ateu si crede-ma ca ma simt foarte bine... cred ca daca scriu 666 si l-am scris faci infarctstraight face ce credeti ma in iad si rai? Dupa ce mori te-ai dus simplu numai exista nimic din tine!

| Rapunzell a răspuns (pentru NoNameo):

Pentru ca mantuirea nu tine de bunurile lumesti. Pentru ca Dumnezeu iti da doar cat sa poti trai. Pentru ca iubirea de bunuri si averi nu e de la Dumnezeu. Pentru ca daca iti vinzi sufletul, diavolul iti da absolut tot ce poftesti.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Antipaticu):

Atunci cand Il cunosti pe Dumnezeu, tu nu mai ramai acelas.Incepi sa te asemeni tot mai mult cu Domnul.Se schimba ordinea prioritatilor,modul tau de viata,cuvintele tale, faptele tale. Cele vechi s-au dus, iata ca toate lucrurile s-au facut noi.Ca si talharul de pe cruce,daca mai ai harul si timp ca sa poti sa te caiesti de pacatele tale, si daca o faci din toata inima, poti sa primesti iertarea si in ultimul ceas al vietii tale.Dar nu poti sa fii sigur ca mai ai acest har.

| EmaS a răspuns (pentru NoNameo):

Nu va uitati ca celor rai le merge bine. Dumnezeu da soare si peste cel bun si peste cel rau.Conteaza unde ne vom petrece vesnicia, nu aici unde viata este scurta.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Adica daca sunt sarac sa ma gandesc la moarte?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt si oameni bogati care Il slujesc pe Dumnezeu, dar acestia styiu sa isi administreze bine banii si posesiunile.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eu nu am zis de bogati greseti persoana esti cam ametita du-te roagte la domnu sa te ierte ca pacatuiesti cam mult

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza ca esti sarac sau bogat, trebuie sa te gandesti ca intr-o zi te vei duce in vesnicie. Unde vrei sa iti petreci vesnicia?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ce legatura are raspunsul tau cu ce am scris am scris eu ceva de bogatie

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai fa si tu legatura. Vrei sa iti dau mura in gura.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ema dumnezeu fie cu tine doar el stie ce scrii

| Rapunzell a răspuns (pentru Antipaticu):

Are Dumnezeu grija sa Se faca cunoscut. Problema este a celor care nu vor sa vada.

| TheDevilIsHere a răspuns (pentru Bogdanux):

Pai sa o luam altfel. Daca crezi in dumnezeu si fi intr-adevar credincios cu toata inima.atunci.daca exista rai e bine. daca nu exista.atuni n`ai nimic de pierdut.Dar daca esti un necredincios inrait. numai tu ai de pirdut.pentru ca vei realiza cu durere ca exista intr-adevar rai si tu l`ai pierdut.

| Urzi23 a răspuns:

E ca si cum ar fi ceata afara. Daca nu ai mai vazut vreodata ceata, o sa crezi ca e ceva in neregula cu vederea ta, ca nu mai vezi bine, nu ca ar avea loc un fenomen pe care il observi astfel manifestandu-se. Desigur ca ne-ar placea sa credem ca totul se poate cunoaste… insa nu avem pana acum niciun argument in acest sens. Ateismul este un mod de a vedea lucrurile, dar pana acum a esuat cu brilianta in absolut fiecare aspect!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ema va gandi rational cand o face plopu' pene.

| anonim_4396 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Daca nu ma inseal tu ai zis ca ai 14 si gandesti rational incredbil e clar nu varsta face diferenta

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am 14, am mai putin. big grin

| anonim_4396 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

La varsta ta gandesti fb

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi.tongue

| Raniia a răspuns:

Raymusic,Ema este o femeie credincioasă,evlavioasă cu frică de Dumnezeu, nu este o credulă. Dovada ei este credinta.Ce este credinta?-să crezi in ceea ce nu vezi, dacă ar fi o certitudine inseamnă că nu ai mai crede. Dumnezeu să te lumineze să intelegi acest lucru.

| Rapunzell a răspuns:

Pana la urma, n-au crezut cei care au vazut cu ochii lor cele 4 invieri, pentru ca pur si simplu erau prea orbiti de logica omeneasca. Cum sa creada unii ca tine acum, fara dovezi palpabile?

| anonim_4396 explică (pentru Rapunzell):

Eu cred in cea ce vad tu crezi in scufita rosie eu ce vina am?

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu Il confuzi pe Hristos cu Scufita Rosie, chiar vei fi papat de lupwinking

| anonim_4396 explică (pentru Rapunzell):

Tot povesti sunt

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi, nu iti pui deloc problema ca poate, cine stie cum si prin ce absurditate, toate aceste lucruri pot fi reale? Daca totusi exista un Dumnezeu care ne va judeca cand va veni vremea si poate nu va fi foarte incantat de gandirea asta a ta... Ce vei face? Te risti, chiar asa, sa infunzi iadul o vesnicie doar pentru ca esti mult prea mandru pentru a deschide ochii si a te documenta? Serios acum.

| anonim_4396 explică (pentru Rapunzell):

E imposibil in primul rand cine la creat pe dumnezeu si cum?

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu L-a creat. El pur si simplu a existat mereu si va dainui in vesnicie iar noi, omuletii, vom dainui si noi tot in vesnicie. Nu este minunat sa stii ca poti fi nemuritor? E drept ca nu se poate percepe logic acest aspect. Dar cam asta este adevarul.

| anonim_4396 explică (pentru Rapunzell):

Vezi de aici nu te cred cum o aparut asa din senin sti bine ca e imposibil asa ceva

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu a aparut din senin! Existenta lui Dumnezeu este asemenea liniei unui cerc: care e capatul si care e sfarsitul?

| anonim_4396 explică (pentru Rapunzell):

Ma lasi cu de astea astea sa le spui unui copil vezi sa nu rada de tine matematic un cerc are un capat

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Fix unui copil ii spun acum. Pentru ca esti mic sufleteste si e cazul sa cresti. Imi pare sincer rau pentru cei ca tine sad

| lifeForJesus a răspuns:

"Când au auzit ei de învierea morţilor, unii îşi băteau joc, iar alţii au zis: „Asupra acestor lucruri te vom asculta altă dată."

„Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov"? Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morţi, ci al celor vii."

"Dacă nu este o înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat"

"Căci dacă moartea a venit prin om, tot prin om a venit şi învierea morţilor."

E prea greu?

| anonim_4396 explică (pentru lifeForJesus):

E foarte greu tu de ce nu isi invi stramosi daca e asa usor?

| lifeForJesus a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca e foarte greu pentru tine... ești tare de cap.

| anonim_4396 explică (pentru lifeForJesus):

Demostreazami ca e usor invie tu pe cineva

| lifeForJesus a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai impresia ca ne jucam "abra cadabra" laughing

| ZvT a răspuns:

Le este mai usor sa aleaga calea mai usoara.

| EmaS a răspuns (pentru ZvT):

Nu cred ca este calea mai usoara.Calea care duce in cer este ingusta si sunt putini care merg pe ea.Nu este usor sa urci cand ceilalti coboara.Intr-o lume unde pacatul este pus la loc de cinste, nu este usor sa te pastrezi fara pacat.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Acum la cateva ore dupa ce a fost postata intrebarea raspund si eu.
Daca nu ar exista credinta iar oameni nu ar aveea de ce sa se teama ar fi o anarhie totala fara nici ceel mai mic motiv. Fara credinta oameni nu ar aveea motive sa faca fapte bune, ar face fiecare ce ar voi astfel ajungandu-se la haos si distrugere, daca vrei exemple uita-te la generatiile de 10-16 ani, ai vazut lipsa lor de respect fata de lege de oameni din jur si chiar fata de ei insisi. Generatiile trecute credeau in Dumnezeu si erau mai putina viiolenta decat acum (nu ma refer la vremea comunismului), stiu ca si datorita religiei au murit multi oamei (cruciadele). Mai pe scurt oameni trebuie sa creeada intr-o forta mai presus de intelegere si mai presus decat ei, pentru a aveea un motiv sa arata umanitate si bunatate. Daca gresesc imi pare rau si sunt dispus sa ascult alte pareri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai tu gandesti rational si noi nu avem nimic impotriva.ce ai tu impotriva gandirii duhovnicesti nu pot pricepe.fiindca neintelegand ce e aia gandire duhovniceasca nu pot decat sa va cred prosti.iar voi pe crestini la fel.ca nu sunt rationali.si ce am rezolvat? trebuie sa stabilim cate adevaruri? care dintre noi sunt mai prosti? care are dreptate? daca exista dumnezeu? noi stim ca exista.voi negati orice existenta.dovezi? ioc si dintr-o parte si din cealalta.si tu spui cand VOM? pai gandeste frate rational cat vrei.dar de ce la religieee? unde nu ai nici o treaba? si tu si rasturnica si intrebatoarea si al de nici in fund nu-l doare de cei in jurul lui si alti rationali.ba ma repet pana la plictiseala, dar tot degeaba.nu ai cu cine asta e.nu te duci nu-ti vine ce mai o lungim de pomana?

| smecherulxxl5 a răspuns:

Niciodata...oamenii nu isi schimba obiceiurile.