| RAY a întrebat:

Oare de ce exista asa oamenii rai pe lumea asta? nu as spune nimic daca nu sa-r afisa foarte sfinti pe aici, nu dau nume dar m-a dezamagit total acea persoana

oare acesti oamenii chiar cred ca exista dumnezeu? si daca da de ce continua sa fie asa rai?

18 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ray,gandeste de doua ori si apoi tragi concluzii.Un filozof roman spunea''Ratiunea este foarte puternica atunci cand trebuie sa descopere erori, dar este foarte slaba atunci cand vrea sa afle adevarul''.

| RAY explică (pentru Raniia):

Am gandit de vreo 3, 4 ori si am ajuns la acelasi concluzie

| Raquella a răspuns:

Sa stii ca faci un pacat atunci cand incriminezi pe cineva fara ca acesta sa fie vinovat. De ce nu intrebui la contact care este motivul pentru care esti banat? Chiar te crezi atat de important incat persoana pe care o crezi tu vinovata, sa iti dea atata importanta?

| RAY explică (pentru Raquella):

Fi linistita am trimis un mesaj spre Cristina

| OOOLEOOO a răspuns:

Un om nu e rau, pur si simplu nu ne sadisface cerintele si poftele bunatatii cunoscute de noi.

| RAY explică (pentru OOOLEOOO):

Ai dreptate, dar ce castiga acel strain daca imi face rau?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Mandrie,poate lauda si vorba buna a cuiva.

| danay72 a răspuns:

Sunt oameni care cred ca exista Dumnezeu, dar asta nu-i impiedica sa faca raul, pentru ca e mai usor sa faci raul decat binele.Fiecare putem fi rautaciosi din cauza imperfectiunii mostenite, dar mai rau e cand facem rau intentionat. Oricum in acest caz nu avem nici o scuza in fata lui Dumnezeu, pentru ca un crestin adevarat care aplica principile biblice nu face asa.Romani12:17-21

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ca Iisus nu locuieste in ei!, PURE AND SIMPLE.

| Qinz a răspuns:

Daca cred in Dumnezeu, asta nu inseamna ca oameni sunt buni, prea bine pot sa fie atei mai buni la suflet decat crestini si is...
Dar trebuie totusi sa fi destul de destept ca sa iti dai seama ca esti prost...

| RAY explică (pentru Qinz):

Nu cred ca oamenii rai sunt prosti, are vreo legatura inteligenta cu rautatea?

| Qinz a răspuns (pentru RAY):

Daca privesti dintr-o anumita parte da.
Unu fara cultura gen un tigan din colonie care merge pe strada si se da mare ''boss'' si face caterinca de oameni si se mai ia si de altii, ca is sti ceva de genul ''Ce te uiti ma?'' cum poti numi un asemeana om? in primul rand prost apoi rau.

| RAY explică (pentru Qinz):

Ala e fara cultura il intelegi asa a crescut, dar o persoana straina care nu tea cunoscut niciodata sa-si faca rau nu inteleg sincer ce castiga acea persoana, sunt convins ca mi-a facut rau, totul are o logica

| Qinz a răspuns (pentru RAY):

Oameni fac rau de obicei sa zica ''Sa vezi ce i-am facut la ala'' ''Pff ce i-am facut la ala'' '' i-am dat un pumn la ala, de l-am rupt'', asta facandu-i prosti, fiind mandri de ce au facut deaorece ii lauda alti mai prosti ca el.

| RAY explică (pentru Qinz):

Dar de ce se dau asa diferiti fata de alti religios ma refer?

| Qinz a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca nu se pot intelege unu pe altu...

| RAY explică (pentru Qinz):

In fine, important e prezentul nu trecutul, macar m-am convins de multe

| Qinz a răspuns:

Si pe scurt, un prost nu isi da seama ca iti face rau, asta facundu-l rau, deoarece nu iti face tie bine.