| RAY a întrebat:

De ce lipseste la romanii gandirea critica? adica de ce sunt atat de creduli crezand absolut orice fara vreo dovada reala

http://www.libertatea.ro/stiri/romanii-cei-mai-creduli-d in-europa-1864349

Răspuns Câştigător
| Speed99 a răspuns:

Romanii sunt niste prosti.
Rareori mai intalnesc pe cineva cu care pot sa am o discutie deschisa, restul sunt doar niste oi fara pic de personalitate, care nu isi pun nici un fel de intrebari deoarece sunt incapabili de a gandi independent, si care daca n-ar mai avea surse externe de validare, ar fi morti.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Speed99):

Inteligent,Folositor.
Nu merge sa votez cica daca raspunsul a primit funda, nice.

16 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Gandirea critica sistematica nu e naturala, dimpotriva tendinta naturala a omului e sa vada numai argumentele in favoare teoriilor pe care le prefera din motive subiective; scade eficienta dar creste comfortul psihic. Gandirea critica e gandirea stiintifica, noi romanii suntem in urma cu stiinta, asa ca nu avem nici gandire critica.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pen'ca asa esti format de mic in scoala si educatie. Stapanii lumii au facut orice ca statul sa acapareze copiii. Un singur ex este revolutia feminita. In america de ex lumea e mai tampita. https://www.youtube.com/......tps?/watch
https://www.youtube.com/watch?v=D9Z7YT5hbak&t=2s

| RAY explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sincer dar ca romanii mai rar asa persoane dogmatice,minti inchise, degeaba i dovedesti ca el deja stie totul, nu-i de mirare cum merge totul in Romania, acelasi sistem prost si vechi, acelasi minti inchise si dogmatice, feminismul la inceput a fost ok man apoi prostia a pus stapanire din pacate pe ei

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru RAY):

Nu exista mare diferenta intre populatii in privinta subiectului. Stapanii sunt aceeasi, metodele aceleasi. Sistemul nu e prost ci f inteligent dar nu serveste interesele noastre. Ca sa spui ca e vechi esti in mare eroare, el evolueaza zilnic, exista o agenda.

Răspuns utilizator avertizat