| anonim_4396 a întrebat:

De ce femeile se se îmbracă cam,,sărăcăcios"la biserică? Și de ce plâgeți când vă rugați sau vorbiți de Dumnezeu? Personal,cred că ăsta e o dovadă de slăbiciune,în loc să plângeți pentru țara asta,pentru copii,pentru voi etc,plângeți pentru că cineva nu vă ascultă rugăciunile. Apăi dacă nu ascultă,nu ascultă, mna

23 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Fiecare are motivul sau de plânge, doar nu ști trăirile altora. Modestia este răspunsul în legătură cu hainele.

| mentholinks a răspuns:

Generalizari in van. Nu toate femeile fac asa.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De unde știi tu de ce plânge omul? Este adevărat ca copiii lui Dumnezeu ar trebui sa se bucure,așa sunt îndemnați de cuvântul lui Dumnezeu, dar daca se întâmpla sa mai si plângă asta nu este un păcat, si Isus a plâns, la mormântul lui Lazăr si nu numai. Iar Dumnezeu asculta toate rugăciunile, daca nu exista acel "zid de despărțire", si raspunde la toate fie cu "da", fie cu "nu".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El ascultă, adică aude, dar nu face tot ce îi ceri.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Crestinii sunt in general foarte slabi si blajini. De ce crezi ca-i tara unde este?

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"...si Isus a plâns, la mormântul lui Lazăr si nu numai."

De ce ar plange Isus moartea unuia care stia ca va fi reinviat de tac-su (sau ca a ajuns in rai, in functie de interpretarea povestii)?!

Singura explicatie ar fi ca uneori avea momente de luciditate si devenea si el constient ca viata asta e singura si ca restul sunt povesti. Apoi probabil schizofrenia revenea in forta.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Dumnezeu ne-a creat după asemănarea Sa. Sentimentele omului sunt de natura divina. Isus plânge si acum pentru toți cei care suferă indiferent daca cred ei in El sau nu. Nu este indiferent la ceea ce se întâmpla si așteaptă ca toți sa vina la pocăință. Cine refuza o face pe propria răspundere.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Slabi,adică subponderali? Greșești! Suntem la greutatea ideala. A fi supraponderali ajuta cu ceva tara si unde ar fi tara daca toți ar fi obezi. S-ar dubla bugetul la Sănătate dar si mortalitatea.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai cu atat mai mult, dpdv uman e o prostie sa plangi pentru ca cineva ajunge undeva unde e mai bine decat unde a fost inainte.
Adica plangi de oftica, sau care e ideea?!
Numai aberatii...

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Slabi,adică subponderali?"

Nu bre, "slabi", adica fara personalitate, umili, creduli, fricosi, influentabili, manipulabili, etc. Ai prins ideea?
Si e vorba de credinciosul de rand aici, cotizatorul. Liderii gruparilor religioase, pe care de fapt ii doare in cot de spiridusi, sunt inteligenti si oportunisti. Merg pe principiul, dealtfel corect, "daca exista fraieri (care cred tampeniile astea), de ce sa nu profitam de ei?"

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Sunt peste 90% de creștini declarați la recensământ in Romania. Ei fac politica, dintre ei fac parte intelectualii tarii, ei guvernează tara de la Revoluție... Adevărații creștini sunt o minoritate, o rămășiță cum o numește Biblia, care nu ajung in funcții de conducere pentru ca ei nu pot fi corupți.Asa ca tot păgânii duc tara de rapa chiar daca își spun "creștini".

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Adevărații creștini sunt o minoritate, o rămășiță..."

Nu prea are nici o logica afirmatia asta decat daca secta din care faci parte e pe duca. E evident pentru oricine ca "adevarati", pentru orice credincios, sunt doar cei din secta lor, altfel ar insemna sa accepte ca gruparea lor nu e cea buna.

Deci e secta ta pe cale de inchidere de zici ca adevarati sunt asa putini?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Consideri creștini pe cei ce sunt corupți, pe cele ce fac avorturi, pe violatori, pe tâlhari, pe hoți, pe mincinoși, pe curvari... Din cei 90% sunt toți aceștia.Nu au nimic din Dumnezeu in ei chiar daca își spun creștini. Si nu mai ii confunda cu creștinii. Creștinii sunt atât de rari încât aproape ca sunt pe cale de dispariție. In toate denominațiunile au intrat lumea cu toate urâciunile ei, adevărații creștini părăsesc bisericile din cauza lor. Cred ca sunt mai multi înafară bisericilor decât in ele.

| Helper07 a răspuns:

Crezi ca ar trebui sa mearga pe tocuri inalte si fusta scurta? Ce te priveste cu ce se imbraca altii, judecata nu-ti apartine. Femeile se emotioneaza in general mai des, nu le mai judeca ca nu e frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Așa,și? Îmi face cineva ceva? Era doar părerea mea, ceva personal

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu spune sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti, deci insultele nu-si au locul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Și? Doar am pus o întrebare, că voiam să mă informez. Adică, dacă femeia nu e mai mare decât bărbatul, nu prea pare,, la fel"de iubită ca bărbatul

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti sugerez sa te mai informezi, parerea ta e eronata. N-o lua ca pe o insulta, te rog, nu vorbeam din ura, vorbeam serios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Și?

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

laughing
"Slab" are mai multe sensuri, pe langa slab fizic, mai inseamna si lipsit de tarie, spirit de lupta, ambitie. Acolo sunt crestinii. Noi romanii suntem urmasii unor imperii pagane de luptatori, am predat armele si le-am inlocuit cu rugaciuni la zei fictivi din biblie. Este penibil, de ce se mai plang romanii de saracie daca ei le permit coruptilor sa o exercite cu atata usurinta?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Biblia spune despre om: "Toți fura, toți înșală, toți sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu!
Oricine ajunge la conducerea tarii, va face la fel. Biblia nu minte. Cine trăiește o sa constate ca ce spune Dumnezeu in Biblie este adevărat.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Asa scrie si in cartea de istorie ca 9/11 a fost un atac terorist ceea este complet fals. Diferenta aici este ca biblia nici macar nu este o carte de istorie.

Si nu, nu este adevarat nici pe departe. Oamenii cu adevarat drepti nu sunt lasati sa ajunga la putere pentru ca elitele politice au grija sa-i dea la o parte inainte sa faca vreo miscare. Spre exemplu Vadim Tudor care era un nationalist pro-Romania, a fost amenintat cu moartea daca vorbeste public despre faptul ca in timpul campaniei electorale in care a candidat cu Iliescu, comunistii din spatele evreului au schimbat voturile si Iliescu primise voturile lui Vadim Tudor si vice-versa si asa a continuat Iliescu, papusa sionistilor comunisti la carma Romaniei. Ce zici tu e o aberatie, oamenii buni nu sunt lasati la putere, ori deloc, ori nu pentru mult timp, poate asta se va schimba treptat. Este doar vina Romanilor ca au devenit mult prea slabi, molâi si obedienti ca sa se revolte impotriva comunistilor care inca ne conduc si ne distrug tara. Cu oameni ca tine care bun botu' la carti mitologice cum e biblia n-o sa ajungem nicaieri si din nefericire ca tine sunt multi altii. Degeaba va suparati asta-i realitatea.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Nu ma supar! Stai liniștit! Si vei vedea cu ochii tai implinindu-se Biblia (Apocalipsa). Biblia este o carte care poate fi înțeleasă atât de analfabeți cat si de intelectuali. Daca tu nu o înțelegi este pentru ca nu vrei, si nu pentru ca nu poți. Chiar si ateii care se declara așa, nu o doresc pentru ca nu le convine restricțiile care le impune Dumnezeu. Am întâlnit persoane care au un alt Dumnezeu (Satan) care se folosește de cele scrise in Biblie dar care înlocuiește la cele zece porunci "Sa nu..." cu "Sa da..." Daca Biblia ar fi scrisă in felul acesta atunci majoritatea ar accepta-o.