| BogdanM275 a întrebat:

Salut, voi vă rugați la Dumnezeu și dacă nu, de ce?

Credeți că rugaciunile au vreun "efect"?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da eu mă rog zilnic și au un efect foarte benefic în special asupra mea.

| RAY a răspuns:

Nu, pentru ca totul e deja predestinat, daca dz ar modifica ceva ar insemna ca a gresit, daca a gresit inseamna ca e imperfect, nu are sens

suntserios
| suntserios a răspuns:

Complicat sa te rogi la o poveste.
Cred ca am sanse mai mari sa ma rog la mine ca sa existe vreun efect vizibil

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, ma rog (daca nu ma ia somnul).

Folosind logica... si stiinta mai multe, rugaciunile au un impact asupra ta ca om, pentru ca reflectezi asupra ta, asupra a ceea ce vrei, ai un moment de liniste in care iti spui ce vrei si ce iti trebuie, un moment de meditatie. Insa poate si-au pierdut din inteles de-a lungul timpului, insa in esenta, rugaciunea ar trebui sa fie mai mult decat sa ceri ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Am lucruri mai bune de facut. Uneori vorbesc cu mine sau imi sugestionez chestii. NLP programming e stiinta, dumnezeu e poveste.

| Celcestietot a răspuns:

Eu ma rog. Au rugaciunile doar catre Dumnezeu efect.

| Panamax a răspuns:

Gandul este o forma de energie, asa cum sunt undele radio. Unii au emitatorul mai mic altii deloc, unii il au dezacordat pe alte frecvente, altii il au defect mai ales credinciosii.

| Octavian199 a răspuns:

De ce sa perii un zeu anume cand poti face ceva bun? De exemplu:Sa ajuti lumea.Parca pe asta o arde zeul evreu, sau alt zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinismul este voluntar, crezi sa nu crezi in Dumnezeu si in puterea rugaciunii. Eu cred ca Cel de sus ma iubeste pentru ca m-a adus pana aici. Are Dostoievski o intrebare foarte buna in cartea Crima si pedeapsa: Ce as fi fara Dumnezeu?
Eu as fi fost mult mai rau daca nu as fi avut rugaciunea si ajutorul Domnului. Rugaciunile au efect in masura in care pui suflet in ceea ce spui si nu doar o citesti dintr-o carte. Trebuie sa multumim lui Dumnezeu pentru tot ce ne-a dat, chiar daca de multe ori nu meritam. Nu trebuie sa credem ca ce avem ni s-a dat pentru ca am merita si am fi prea buni. Mila celui de sus ne-a adus pana aici si ne va duce mai departe. Ti-a mai dat o zi de trait cand altii s-au dus de mult timp, si poate ca erau mai buni ca tine la suflet. Alti se chinuie cu diverse boli si noi am fost feriti (deocamdata) de aceste nenorociri. Sa vedem ce binecuvantari avem in viata noastra si sa multumim pentru ele. Nu trebuie sa cerem mult in rugaciune, eu cer de obicei sa imi ajute sa-mi gasesc drumul in viata. Noi cerem dar trebuie sa spunem la sfarsit ca sa se faca voia Domnului si nu a noastra pentru ca ceea ce ne pare acum buna pentru noi poate fi un rau, vom vedea mai tarziu ca Dumnezeu ne-a ferit de ceva ce ne putea rani. Nu ma indoiesc de puterea rugaciunii si a Domnului, vad cat mi-a ajutat in viata, din nimic am facut o scoala/facultate si am un job, cand multi colegi imi spuneau sa merg acasa pentru ca nu imi permit sa fac o scoala ceva ma impingea de la spate sa merg inainte, acel ceva e de Sus. Cand simteam ca nu mai pot, mai trecea o luna de naveta, asa au trecut anii si am terminat cu studiul. Rugaciunea te ajuta si cel de sus te asculta daca vrei cu adevarat sa ii comunici ce ai pe suflet.

| BlackOldSun a răspuns:

Pe frigul asta ma rog... ma rog sa nu se stinga focul facut din colectia de icoane si biblia din soba! Cheerzzzzwinking

| RAY a răspuns (pentru BlackOldSun):

O sa te arda sfantul duh etern in iad, pacatosule