| anonim_4396 a întrebat:

De ce femeilor nu li se permite sa intre în biserica în timpul ciclului menstrual?

Răspuns Câştigător
| NinelHell a răspuns:

Regina Angliei acum cateva sute de ani facea o baie la 3 luni.Acum cateva mii de ani cand a fost scrisa Biblia, cine stie cand faceau baie credincioasele. Vremurile s-au schimbat, mentalitatea anumitor preoti inca nu.

| Allrc24 a răspuns (pentru NinelHell):

Femeia este inferioara barbatului si asa va ramane.

| NinelHell a răspuns (pentru Allrc24):

Este exact invers. Femeia este superioara barbatului in multe domenii, mai ales in cel spiritual.
Barbatul in afara de forta fizica, nu prea are cu ce sa se laude.

| Allrc24 a răspuns (pentru NinelHell):

Parerea mea despre femei este urmatoarea.nimic mai mult nimic mai putin.asta este adevarul. http://www.youtube.com/watch?v=y3uyx_UaYx4

| Elianna a răspuns (pentru Allrc24):

Aşa crezi tu? Superiorule!
Cate fete sunt mai destepte ca tine în clasă? Hî? Spune!
@Mixa18 are dreptate! Şi @regis la fel!

| DrunkenRat a răspuns (pentru Allrc24):

Acel om este un interpret, care interpreteaza ceva. Spunand asta, nu te consider cu nimic mai presus decat sora mea care se uita la Johny Test si crede ca tipul chiar exista.

30 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Pentru ca Dumnezău îi misoginhee hee

| Allrc24 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Pentru ca femeia a fost si va ramane mereu inferioara barbatului. pentru ca ea a fost cea care a cedat ispitei in gradina edenului si ia mai dat si lui adam sa manace si el.pentru ca in timpul menstruatiei sunt necurate. femeile nu au voie nici in altar pentru ca sunt considerate necurate, murdare spurca altarul(locul sfant).etc.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Allrc24):

Pai dumnezeu a lasat femeile cu mestruatie, deci e misogin pentru ca nu isi lasa propia creatie in casa lui.
In plus, daca femeile nu avea acea,, murdarie" (care e curatenie de fapt) nu cred ca ar fi asa usor sa se imulteasca lumea, deci cu toate ca femeia suporta sarcina, nasterea, menstruatia, inca este considera curva si pagana.

| Allrc24 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu e misogin pentru ca o data pe luna nu ii permite femeii si gata.punct! atunci e murdara. daca i-a dat din mar si lui Adam ce sa faci.dar nu numai asta e motivul. femeia a fost creat pentru inmultire...atat. uita-te tu in bilie.o singura data vei gasi cv despre o femeie.o singura data Dnezeu se adreseaza unei femei.si aceea este Feciorara Maria.deci Dumnezeu nu este misogin pentru ca a spus ca printr-o femeie se va anse salvarea neamului crestinesc si asa a fost Fecioara Maria la nascut pe Iisus.e misogin nu-i asa? cati sfinti femei sunt? nu zic ca nu sunt dar majorittea sfintilor sunt barbati.pentru ca barbatii prin natura lor au potential mai mare de credinta.in schimb majoritatea femeilor.ce as vezi?! sunt vrajitoare! se ocupa cu toate porcariile de vraji, magie neagra...etc. care sunt satanice.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Allrc24):

Imi e mila de neuronii tai straight face

| Allrc24 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu am nevoie de mila ta... mai bine te-ai intoarce la Dumnezeu si ai renunta la mizeria de satanism

| Wehrmacht a răspuns:

Acest lucru este ceva normal. Daca acesti crestini spun ca am fost creati de big boss, ar trebui sa se gandeasca la faptul ca el va pus pe cap ''problema '' asta.Deci,nu aveti voie sa intrati pentru ca bisericii ii place sa se contrazica singura si sa fie tampita.Nu are nimic daca intrii.Cine te controleaza? Gandeste-te ca DZ ti-a dat acest ''cadou'' si ca biserica e ''casa lui'', deci nu vad care ar fi pacatul.Asta e inca un lucru care nu il suport la crestini si care demonstreaza prostia preotilor...

| Anonymus314 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nici eu nu te suport, dar nu ma plang happy

| MyObsession a răspuns:

Mnezo îi bo$$ şi trebuie tratat ca atare!
Cine căcat se mai duce la biserică?

| Anonymus314 a răspuns (pentru MyObsession):

Aia care au macar un gram de minte in cap happy

regis
| regis a răspuns:

Mixa18 a raspuns corect, doar ca motivul nu era mirosul, ci sangele care pata pardoselile bisericilor sau templelor.

| DrunkenRat a răspuns (pentru regis):

A raspuns corect, dar a avut o formulare...

| KiduuTaw a răspuns:

BUna,femeia nu poate intra in biserica cand este pe stop pentru ca inainte cum nu existau absorbante,femeile erau murdare din cauza asta si miroseau urat si biserica fiind un locas sfant femeilor li s a interzis sa intre in perioada asta in biserica :-)
(cand erau inainte femeile pe stop,erau mereu inlaturate de oriunde din cauza asta)Da,mai sunt fete care fac nunta cand sunt pe stop dar li se citeste o rugaciune inainte, asta se intampla si daca nasa e pe stop, ii este citita o rugaciune si dupa poate intra in biserica. Fara binecuvantarea preotului nu ai voie
Nu e bine pentru ca se spune ca femeia este necurata in perioada aia.(ti am spus mai sus de ce) :-)
Funda?

| DrunkenRat a răspuns (pentru KiduuTaw):

Uite cum n-am sa inteleg niciodata crestinismul asta interpretat de oameni...

| Raniia a răspuns (pentru DrunkenRat):

Nu vei cunoaste niciodată adevărul dacă te uiti la fata omului(stie oare omul cite zile are de trăit pe acest pămint?),dacă vei citi Biblia pentru că ea este Cuvântul lui Dumnezeu,să crezi ce citesti si să pui in aplicare tot ce citesti atunci vei trăi o viată adevărată. Omul, făptură a lui Dumnezeu, este o fiintă limitată si nu poate să-L cunoască in profunzime prin propria lui intelepciune. Dumnezeu este o persoană si poate fi cunoscut numai prin descoperire.

| tbogdan22 a răspuns:

In trecut nu existau tampoane si exista posibilitatea sa picure.
Iar daca picura orice fel de sange in biserica aceasta trebuie sfintita din nou.
Ca sa iti explic legatura intre sange si sfintenia locasului at trebui sa scriu trei pagini, oricum in realitate doar in cazuri aparte este relevant.
Revenind, multe lucruri in biserica au ramas "in urma" dar asta nu este problema mea sau a altora ci a bisericii, daca simti nevoie sa te duci la biserica du-te indiferent doar cauta sa nu spui acest lucru ca nu multi o sa inteleaga si nu are sens sa iti bati capul aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa caute femeile (si lumea, in general) in biserica? Nu pot medita in liniste acasa? Hai sa mergem toti in biserica, sa vada poporul cat suntem de credinciosi! Ce tampenie...

| DrunkenRat a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu n-am intrat intr-o biserica de vreo 3 ani, dar nu neaparat pentru ca nu tine de religia mea, pur si simplu nu imi place sa ma gandesc la divinitate dintr-o gloata. Religia si credinta sunt niste lucruri formidabile, dar sunt interpretate gresit de oameni. Serios acum, cate rascoale nu a adus crestinismul?

| Anonymus314 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wrong. Lumea il cauta pe Dumnezeu, acasa mai ales Duminica nu au ce cauta, daca Duminica nu esti la biserica ci esti pe la vreun targ, esti in iad. Sa vada poporul cat suntem de credinciosi? de ce vorbesti la plural? tu oricum nu mergi la biserica probabil ca esti si ateu. Eu merg pentru mine la biserica nu ca sa ma vada altu.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexiaClaudia a răspuns:

Cica e pacat pentru ca esti murdara sau ceva de genul...

| Troscinol a răspuns:

Ca să știe preotul că toate femeile din biserică pot face sex.

| window a răspuns:

Au voie, dar ar trebui sa stea mai... izolate, oarecum. Nu au voie sa primeasca Sfintele Taine si la fel se intampla si cu barbatii care au avut polutie.

| dumnezeu a răspuns:

Daca eu n-am intrat niciodata in biserica, inseamna ca sunt la ciclu permanent?