| anonim_4396 a întrebat:

De ce i se spune "părinte" popei?

13 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Ca e un fel de parinte! el te impartaseste! el iti da sa pupi saruti icoana! etc!

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

Sper la un răspuns etimologic... istoric..., dar mersi oricum.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

De ce sa nu i se spuna asa?

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Pentru că nu este părintele tuturor enoriașilor?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că adoptă orfani. Ei citesc biblia pe dos, iată de ce :
Matei 23:9-12
Și ‘Tată’ să nu numiţi pe nimeni pe pământ, pentru că Unul singur este Tatăl vostru: Acela care este în ceruri. Să nu vă numiţi dascăli; căci Unul singur este Dascălul vostru: Hristosul. Cel mai mare dintre voi să fie slujitorul vostru. Oricine se va înălţa va fi smerit; și oricine se va smeri va fi înălţat.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Pentru că este un tată duhovnicesc. La el poţi merge să îi ceri sfaturi, să îi spui problemele pe care le ai, etc.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Deci nu la Dumnezeu Tatăl te duci să faci astea, ci la popă. Interesant.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

La Dumnezeu Tatăl ajung cei mântuiţi, dacă se înțelege ce vreau să spun.

| RoșcaLucian a răspuns:

Voi însă să nu vă numiți rabi, că unul este Învățătorul vostru: Hristos, iar voi toți sunteți frați. (9) Şi tată al vostru să nu numiți pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din Ceruri°. (10) Nici învățători să nu vă numiți, că Invățătorul vostru este unul: Hristos. (11) Şi care este mai mare între voi să fie slujitorul vostru (12) Cine se va înălța pe sine se va smeri, și cine se va smeri pe sine se va înălța.

Hristos nu opreşte a se numi cineva „dascăl" [„învățător"], ci oprește a voi cineva cu împătimire (în chip pătimaş) să fie numit astfel şi a se sârgui în tot felul să fie numit aşa. Căci, după adevăr, vrednicia învățătorească este numai a lui Dumnezeu, Şi, oprind a chema „tată" pe altcineva în afară de Dumnezeu, nu oprește cinstirea părinților - de vreme ce a cerut cu adevărat să-i cinstim pe ei (leşire 20, 12) şi mai vârtos (să-i cinstim] pe cei duhovniceşti părinţi-, ci ne aduce[ îndrumă] spre cunoaşterea adevăratului Tată - adică a lui Dumnezeu, căci Tată adevărat Dumnezeu este. Iar [părinții] cei trupeşti nu sunt izvorul naşterii noastre, ci slujitori ai lui Dumnezeu şi împreună cu El pricinuitori ai nașterii de prunci.

Apoi arată folosul smereniei, spunând că,, cel care este mai mare întru voi" este dator a fi vouă slugă şi cel mai de pe urmă (să se arate). Căci cel care „se va înălța pe sine" socotind că este ceva, se va smeri, părăsit fiind de Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru RoșcaLucian):

Are vreo legătură cu întrebarea?

| RoșcaLucian a răspuns:

Îmi cer iertare dacă am suparat cu ceva!
Zi frumoasa

| RoșcaLucian a răspuns:

Îmi cer iertare dacă am suparat cu cv!