| lc13cm3 a întrebat:

De ce ii pasa lui Dumnezeu doar de oamenii? De ce a mai creat animalele?

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Intreaba la scoala de ce este necesar ca pe langa oameni sa mai existe si alte fiinte?

| sabin89 a răspuns:

Nu-i place nici de oameni; n-auzisi ca vrea sa-i distruga la Armaghedon? laughing
Lasand gluma, daca-mi permiti, as vrea sa-ti dau un sfat. Am impresia ca tu suferi de o usoara "deviere", in sensul ca ai ajuns sa iubesti animalele mai mult decat oamenii. Imi cer scuze si te rog sa ma corectezi daca gresesc. Daca intr-adevar e vorba de o deviere, fa ceva, consulta un specialist. Nu este in regula sa schimbam ordinea naturala a lucrurilor. Animalele sunt dragute si au o anumita valoare, dar trebuie tinute la locul lor. Noi suntem oameni si pentru noi oamenii au prioritate. Animalele, ca si florile, ca si pomii sunt facute ca sa ne infrumuseteze viata, nu ca sa ne indragostim de ele. Cunosc pe unul care e indragostit de pomi. Se duce seara in locuri mai izolate si imbratiseaza cate un pom si sta minute intregi asa. meditand...numai el stie la ce. Be careful!

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a creat animalele ca oamenii sa aiba grija de ele, nu sa isi bata joc.

| Holiday a răspuns:

Spiridusului nu-i pasa de nimic, pentru ca nu exista, cand vine vorba de religie se schimba treaba, la ce naiba le-ar pasa personajelor din povestile religioase de animale daca nu pot aduce beneficii de nici un fel afacerii celor care i-au creat?!? Ia gandeste-te, tu ca om o sa fii un mandru cotizator catre ei, un mandru aparator al afacerii lor, o sa-ti educi probabil copii sa devina si ei aparatori ai spiridusului specific si prin asta sa aduca diverse beneficii religiei/cultului/sectei respective. Pe cand o rama, de exemplu, sau chiar un pisoi, poate face astea? Bineinteles ca nu.

| sublime89 a răspuns:

D-zeu ar fi creat animalele pentru noi oamenii. Asa deducem din biblie, cel putin. Dar atunci ma intreb de ce a creat leii, hienele, rechinii, virusii, dinozaurii sau lupii. I-a creat ca sa ne omoare, sau de ce? Nimeni nu ne-a creat nici pe noi, si nici pe animale.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru sublime89):

Pai si, in opinia ta, cum au aparut oamenii si animalele? Chiar sunt curios sa aflu.Merci

| Inferno a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Pai si, in opinia ta, cum au aparut oamenii si animalele? Chiar sunt curios sa aflu.Merci"

Se pare ca pledezi pentru religie ca substituent al culturii. Interesant si acest mod de vedere oricum.

| sublime89 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu esti deloc curios sa afli, pentru ca daca ai fi, atunci ai invata. Faptul ca refuzi sa inveti, sau nu poti, arata faptul ca religia ti-a omorat curiozitatea si ratiunea, daca ai avut vreodata asa ceva.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru sublime89):

Asta imi suna a jignire.Sa-ti fie rusine.

| JusTPauL a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu este chiar asa. Adica are dreptate intr-un fel.
Cu cat te informezi mai mult cu atat o sa-ti dai seama ca religia nu mai are sens.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Omul este capodopera creatiei lui Dumnezeu. Animalele au fost create pentru om, si tot ceea ce este frumos a creat Dumnezeu pentru a incanta inima omului. (Daca doresti citeste in Biblia ta Geneza 2:19, 20 )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu-i pasa de jivine, nu le mai inghesuia in barca.

| JusTPauL a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce le-ar inghesui in |barca| cand ar putea face oricand altele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru JusTPauL):

E mai usor si mai satisfacator sa pui deoparte cateva seminte din prima recolta, decat sa creezi altele noi.
Si apoi, nu arunci chiar tot ce-ti place.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"E mai usor si mai satisfacator sa pui deoparte cateva seminte din prima recolta, decat sa creezi altele noi. "

Pentru o fiinta umana da.
Pentru o divinitate omnipotenta e cu totul irelevant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Conform Bibliei e si un Dumnezeu iubitor. Fa calculele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar exista vreun dzeu, stai linistita ca nu ii pasa nici de oameni, daramite de animale. nu vezi cate nenorociri se intampla zilnic, chiar in timp ce iti scriu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce întrebări pui si tu! Ii pasa de toți dar nu înțeleg de ce tot pui întrebări de genul asta. Nu te supăra pe mine dar trebuie sa te duci la psiholog...

| Innsbruck a răspuns:

Pentru planeta, animalele, natura, insectele

| Larisssa1 a răspuns:

De unde stii ca ii pasa de oameni?

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

Hmm... cine spune că îi pasă de oameni?
Uite aici o întrebare ajutătoare:

https://www.facebook.com/......640503395/