| bogdanhusa a întrebat:

Daca Dumnezeu a creat lumea noastra si animalele si pe noi etc atunci cine a creat universul?

18 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Raspunsul se gaseste in primul verset din Biblie:
"1. La inceput, Dumnezeu a facut CERURILE si pamantul." (sublinierea mea)

| milan9 a răspuns:

Cu alte cuvinte tu vrei să te întrebi probabil care este probabilitatea apariţiei vieţii în mod accidental, spontan, în afara influenţei unui,, Creator"?

- Mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

- Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

- Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10,, la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10,, la puterea" 80.

- Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

- Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există...

| sublime89 a răspuns:

In biblie nu scrie decat ca d-zeu a facut Pamantul, Soarele si Luna, iar apoi a "aruncat" stelele pe cer. Deci nimic despre imensul Univers pe care il cunoastem noi acum.

| Kalla a răspuns:

Mai citeste geneza. Dumnezeu a creat tot, nu numai pamantul.

| Deaad a răspuns:

Ah,fiti-ar Morgan Freeman-ul!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Deaad):

Hei! Nu te lua de adevaratul dumnezeu.

| Deaad a răspuns:

Altcineva numai gaseai decat Morgan Freeman.Mi-e de ajuns ca-l vad atata la tv, nu mai vreau sa aud de el si pe aici!laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Apocalipsa 4:11 - „Tu eşti demn, Iehova, da, Dumnezeul nostru, să primeşti gloria, onoarea şi puterea, pentru că tu ai creat toate lucrurile şi datorită voinţei tale ele au venit în existenţă şi au fost create!"

| NGheorghe a răspuns:

In biblie nu scrie ca Universul nu a fost creat. Universul preexista intr-o forma haotica (tulbure), D-zeu doar l-a ordonat.
Multi au impresia ca D-zeu a ordonat dand comenzi: sa fie x! y! sau z!, ca si cum El ar fi comandat precum comandanti militari care nu fac nimic altceva decat sa dea ordine soldatilor si subalternilor sai care spun intr-una: "Ordona-ti" si "Sa traiti!". Este o impresie gresita, pentru ca atunci cand intra cineva pentru a aranja o camera intoarsa pe dos de copii sau animale tot ordonare se numeste... dar ca in cazul asta nimeni nu comanda la carti, reviste si jucarii sa se puna ele singure in biblioteca sau in ladita ci dincontra, nu vorbeste deloc ci pur si simplu le ia cu mana si le pune la locul lor sau le cauta un loc.
mai multe ia dintr-un alt raspuns de al meu: http://www.tpu.ro/......apt-ca-el/

| brokxy a răspuns:

Dumnezeu.Dar nici nu e sigur ca Dumnezeu.Noi suntem doar niste oameni simplii nu avem de unde sti.NIci nu stim cati ani are Dumnezeu sau daca Dumnezeu este creat de o forta mai puternica.Sau daca mai exista alte fiinte.Probabil ca Dumnezeu.La ce putere are.Cine crezi ca asculta rugaciunile tuturor miilor de oamenii si le asculta?

| DarkAndDreary a răspuns:

Big Bang-ul.

| eternitate15 a răspuns:

DUMNEZEU happy

| flavius12303 a răspuns:

Eu as spune ca ai spus singur raspunsul... Dumnezeu

| flavius12303 a răspuns:

Funda?

| Pricked a răspuns (pentru flavius12303):

Cersetor de funde. happy

| flavius12303 a răspuns (pentru Pricked):

Problem?

| Pricked a răspuns (pentru flavius12303):

Don't hit me! Please. happy

| vladcosmin99 a răspuns:

Dumneazeu a existat dintotdeauna si tot El a creat si universul||(adica bolta)