| mentholinks a întrebat:

De ce il asteapta lumea pe Isus cand el nu a zis nicaieri ca revine ci le-a spus ucenicilor "iata ca sunt cu voi in veac." Altii au spus despre el ca revine fiindca ei au crezut ca el era Mesia si nu si-a indeplinit misiunea.

7 răspunsuri:
| Irinel15123532 a răspuns:

Apocalipsa 22:12-21 ''„Iată, Eu vin curând şi răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui. 13 Eu sunt Alfa şi Omega[a], Cel Dintâi şi Cel De Pe Urmă, Începutul şi Sfârşitul.

14 Ferice de cei ce-şi spală hainele, ca să aibă dreptul la pomul vieţii şi să poată intra pe porţi în cetate!''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Măi, eu te-am lăudat că mai ai puțin și ajungi să înțelegi un verset întreg, nu o întreagă ramură a teologiei. laughing
Of, îi lauzi un pic și uite ce fac...

| alex598 a răspuns:

Tot așa, Hristos, după ce S-a adus jertfă o singură dată, ca să poarte păcatele multora, Se va arăta a doua oară nu în vederea păcatului, ci ca să aducă mântuirea celor ce-L așteaptă.
Evrei 9:28 VDC

| mentholinks explică (pentru alex598):

Pai eu ce-am zis in intrebare? Altii spun despre el ca s-ar intoarce. El nu a spus niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| Raullalu a răspuns:

De fapt toată lucrarea săvârșita de Domnu Isus presupune reîntoarcerea lui, el Însuși a spus ca se va întoarce, întreaga Apocalipsa vorbește despre asta, despre a doua venire.
Si am fost avertizați ca vor apărea Hristosi mincinoși, și ca reîntoarcerea Lui va fi văzută de toți și va fi pe neașteptate si o aseamănă cu un fulger.

| Ana794 a răspuns:

Eu zic să citești cu mai multă atenție biblia..pentru că chiar dacă crezi că ai înțeles ceva.și atunci tot esti mai departe de adevăr