| Celcestietot a întrebat:

De ce il sarbatoresc pe Mos Nicolae majoritatea celor care cred in Dumnezeu? Sarbatoarea aceasta nu are niciun sens + ca este o sarbatoare pagana. Da, este frumos ca sa faci o bucurie unei persoane, dar nu trebuie sa avem neaparat o sarbatoare ca aceasta, ca sa ne impinga la asemenea actiuni care implica binele. Voi ce parere aveti? Puteti veni cu versete si capitole din Biblie chiar daca sunteti pentru sau impotriva acestei "sarbatori".

32 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Hai sa nu ne luam dupa unii si altii care o tot amesteca cu sfintii (Biblia Nu s-a referit NICODATA la sfinti ca fiind aceia numiti de biseicile traditionaliste) da sa citim Biblia:
Apocalipsa 2, 15. Tot asa, si tu ai câtiva care, de asemenea, tin învãtãtura Nicolaitilor, pe care Eu o urãsc.
Biblia spune CLAR ca Dumnezeu URASTE pe cei care sunt adepti asazisului sfant Nicolae sau Nicolaiti.
Ca sa lamurim si cu sarbatoarea Craciunului sa cautam in Babilon (pe care Dumnezeu spune ca este mama spurcaciunilor) sa vedem de unde mostenim aceasta sarbatoare. In Babilon avem zeita mama care a fost nevasta lui Nimrod (Istar) (stranepot de a lui Noe), Nimrod este omorat intr-o batalie si taiat in 12 bucati (inainte o lasase gravida pe nevasta-sa), nevasta pleaca sa adune bucatile dar nu gaseste decat 11, lipsind cea cu organul genital si atunci este reconstruit acest organ cu numele de falus care mai apoi a fost preluat de masonerie fiind reconstruit si in fata Casei Albe. Dar sa nu uitam de Zeita mama (Istar) care il naste pe zeul Tamuz (Talmuz) de unde si Mama cu Pruncul care ajunge pana in anii 300 unde este preluata de crestini si transformata in Fecioara cu pruncul Isus. Craciunul se sarbatoreste pe 25 decembrie deoarece paganii sarbatoreau ziua renasterii (ziua incepe sa creasca ca lungime in acea perioada) sarbatorind pe Tamuz cu mama sa. Deoarece erau multi pagani crestinati cu forta (politic) trebuiau READAPTATE zeitatile la crestinism. Cititi Istoria si nu mai ascultati paganii din ziua de astazi care isi spun crestini.

| Simpatic a răspuns:

Nu e o sarbatoare pagana cum e Mos Craciun tinerewinking
pe de alta parte ai dreptate intr-o privinta si anume poti oricand sa faci o bucurie cuiva drag nu ai nevoie de o sarbatoare.
Vrei sa stii care sunt sarbatorile pagane moderniste iti zic eu: logoul creat cum ca Pastele e simbolizat de Iepure (si nu moartea si invierea lui Iisus), black friday, halloween-ul, valentines day
Se pare ca cineva este grinch pe TPU, a da tu esti acela laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca cineva nu crede in Dumnezeu inseamna ca nu le mai da cadou la copii de Mos Nicolae? Sunt sigur, chiar foarte sigur ca exista o multime de lume care uita sa mai faca cadouri la... oricine. Cineva da un cadou cuiva doar de ziua lui sau la o ocazie speciala. Da, toti zicem ca ar trebui sa facem cadouri indiferent de motiv. Dar oare asa si facem? Nu, pentru ca suntem prea ocupati. Bine ca mai exista asa zile in care unii copii au sperante si simt ceva... "magic" acolo, pentru ca destul o sa fie dezamagiti de realitatea asta logica cand o sa creasca.

| Celcestietot explică (pentru DoarBogdan):

Majoritatea oamenilor tin de sarbatori si vorbesc de ele de parca sunt sfinti, dar ei au toata viata plina de pacate si nici macar nu vor sa se indrepte. Avea dreptate Biblia in legatura cu oamenii din vremurile de pe urma :

,, 1. Şi aceasta să ştii că, în zilele din urmă, vor veni vremuri grele;
2. Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără cucernicie,
3. Lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, cruzi, neiubitori de bine,
4. Trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu,
5. Având înfăţişarea adevăratei credinţe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te şi de aceştia.
6. Căci dintre aceştia sunt cei ce se vâră prin case şi robesc femeiuşti împovărate de păcate şi purtate de multe feluri de pofte,
7. Mereu învăţând şi neputând niciodată să ajungă la cunoaşterea adevărului.
8. După cum Iannes şi Iambres s-au împotrivit lui Moise, aşa şi aceştia stau împotriva adevărului, oameni stricaţi la minte şi netrebnici pentru credinţă.''

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mos Nicolae = Sf. Nicolae care e si in calendarul ala cu care face bor mai multi bani intr-o luna decat o editura care scoate carti de bun-simt intr-un an. Ma insel? La o adica toate sarbatorile "crestine" sunt copy-paste ale unora pagine, care au fost potrivite si concepute astfel pentru a face mai usoara conversia "ereticilor" la "singura si cea mai adevarata religie". P.S. Raspunsul scurt si fara legatura cu vreo religie e, din pacate, MARKETING. Nici mai mult, nici mai putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tu personal crezi ca exista Dumnezeu? Daca nu de ce? Cine ne a creat? Tatal meu vitreg se da ateu da cand in colo el tine cont de toate sarbatorile, mie unu personal mi se rupe de sarbatori oameni spun hai macar de sarbatori sa fim oameni sa vb frumos iti dai seama ce credinta au ei in Dumnezeu si ulterior injura fac combinatii neortodoxe si etc tot anul.sa nu mai zic ca sunt atatia pocaiti care se dau sfinti da in realirare sunt proxeneti si combinatozauri nu zic ca nu sunt si pocaiti ok, da se dau multi ceea ce nu's. Eu am cunoscut atei care sunt mult mai cinstiti, onesti ca multi pocaiti si ortodoxi nu cred ca religia defineste un om ci faptele lui

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai bai usor, le amesteci pe toate aici. Credinta e una, traditiile sunt alta treaba. Multi dintre aia care "tin cont" de sarbatorile religioase habar nu au ce simbolizeaza, doar stiu ca de paste se haleste miel si oo iar de craciun bagi in tine porc si altele pana ajungi la spital. A, da, si colinde, treburi. P.S. Intru totul de acord cu tine. Faptul ca eu cred si in ce cred sau nu cred in nimic nu are treaba cu cit de om sunt sau nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A, da, cred ca am fost creati de o rasa superioara noua, insa nimic divin. Vezi desenele din Nazca, astronautii si rachetele de pe piramidele egiptene, samd. Cine i-a creat pe aia, nu stiu. Deja e next-level. Cred intr-o constiinta universala, intr-o forta care da un echilibru universului, insa o vad ca o forta energetica si spirituala fara o vointa anume si fara atribute stupide ca dumnezeul ala criminal si dement descris in biblie si nu numai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Feedback-ul meu era off topic stiu, am vrut sa vad ce parere ai tu orisicum nu degeaba imnu romailor e trezeste-te Romane stia el ce stia (Ciprian P.)

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bun, foarte bun raspunsul tauwinking

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

,,A, da, cred ca am fost creati de o rasa superioara noua, insa nimic divin.'' -> De curiozitate, ce ti s-ar parea divin, daca nu ceva de genul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

O entitate nemuritoare, cu constiinta si vointa. "Ceva de genul" e cum sintem noi pentru porcii manipulati genetic sau puii din incubator.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Extraterestrii au fost creati de Dumnezeu. Nu asa ar trebui?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Poate au evoluat de la nimic. Poate au existat din vremuri imemoriale. Poate exista o infinitate de dimensiuni/universuri paralele, fiecare cu "divinitatea" ei creatoare. In nici un scenariu posibil nu imi pot imagina ca o astfel de entitate atotputernica sa fie geloasa, razbunatoare, criminala.

| milan9 a răspuns:

Nu e nici o sarbatoare pagana. Este amintit un sfant al Bisericii. Unul din locurile in care Scriptura ne indeamna sa nu ii uitam pe sfinti, pe aceste modele de viata crestina care au urmat pe Mantuitorul Hristos Dumnezeu: "Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui; lăudaţi-L pe El întru tăria puterii Lui"...

| Celcestietot explică (pentru milan9):

Pai nu ii uitam, dar de ce sa ii sarbatorim cand avem un MARE DUMNEZEU SFANT acolo in ceruri si am putea sa il sarbatorim pe El zilnic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ti ai gasit man laughing "zilnic" sunt crime, sinucideri, incesturi in familie, proxenetisme lista continuawinking noi nu ne putem ridica la asteptarile celui cu barba cu oameni bolnavi psihic care fac zilnic cate o gafa poate chiar in momentul asta cand ai primit de la mine rasp sunt inregistrate mii de crime inintreaga lume. parerea mea este ca majoritatea dintre noi vom ajunge in iad, daca el exista asta vom vedea la judecata, eu personal sper sa nu exista fiindca e grava situatia daca ar exista. eu as vrea sa cred ca iadu e deja aici, pe pamant.

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Chiar ne spune Biblia ca nu multi ajung in Rai. Macar ne va judeca cu dreptate Dumnezeu pe fiecare in parte si la fel ne va rasplatiwinking.

| Superior a răspuns:

"Sfântul Nicolae din Mira, cunoscut și sub numele de Nicolae de Bari, a fost un episcop creștin timpuriu al orașului maritim antic grecesc Mira din Asia Mică în timpul Imperiului Roman. Datorită numeroaselor minuni atribuite mijlocirii sale, el este cunoscut și sub numele de Nicolae Minunantul."
Acesta e Mos Nicoale, o persoana care a capatat statutul de Sfant.

| Celcestietot explică (pentru Superior):

Ar trebui sarbatorit Dumnezeu, nu un om. De exemplu, eu daca fac minuni, nu ma sarbatoreste nimeni si plus ca sunt un om, nu o divinitate. Oricum, foarte multi oameni se inchina la toate,, draciile'', dar pe Dumnezeu il uita si cand le vorbesti despre el, il reneaga, te fac fanatic, nebun sau te boteaza cu astfel de sinonime.

Răspuns utilizator avertizat
| brokxy a răspuns:

Nu e sarbatoare Pagana se sarbatoreste ziua Sfantului Nicolaie cel care in Biblie scrie ca dadea cadouri copiilor saraci
Macar daca nu stii nimic mai taci
Eu m-am uitat la un documentar pe treaba asta si nu este absolut nimic pagan.
Oamenii ofera cadouri copiilor sau persoanelor drage asa cum facea si Nicolae in vremea cand era pe pamant

| Celcestietot explică (pentru brokxy):

Eu nu am gasit absolut nicaieri in Biblie asta. Imi poti da capitolul si versetul sau un link, ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru brokxy):

Ce mai faci baby mai supravietuiesti?laughing)

| SporeBox a răspuns:

Nu inteleg de unde ai venit cu ideea ca Mos Nicolae e o sarbatoare pagana. Daca cauti in carti sau chiar pe net o sa vezi ca Sfantul Nicolae a fost pe Pamant si il sarbatorim. El a ajuns sfant pentru ca a ajutat o familie cu bani. De asta s-a pastrat traditia sa se dea ceva de Mos Nicolae. Cat despre intrebare ar fi bine sa o reformulezi cand o pui din nou pentru ca se poate interpreta. Iti inteleg punctul de vedere dar nu a zis nimeni ca esti obligat sa faci cadouri de Mos Nicolae. Asa cum e traditie de Paste sa ciocnesti oua asa e acum cu cadourile. Oricum nu cred ca moare nimeni de o ciocolata.

| Celcestietot explică (pentru SporeBox):

Dar pe mine nu ma sarbatoreste nimeni oricat de mult as ajuta.

,, Iti inteleg punctul de vedere dar nu a zis nimeni ca esti obligat sa faci cadouri de Mos Nicolae.'' -> stiu, dar mi se pare ilogic si o abatere de la calea cea dreapta. La cati oameni buni au fost, de ce nu ii sarbatorim in fiecare zi? Iti dai seama ca ar fi cel putin 10 persoane pe zi de sarbatorit, nu? Nici nu le-am face fata laughing!

| SporeBox a răspuns:

Pai e normal ca biserica nu stie de toti sfintii din toate timpurile. Stie de unii care l-au urmat pe Iisus si altii care au facut alte lucruri dar nu ii stie pe toti. Totusi in calendarul crestin-ortodox daca te uiti este sarbatoarea celor fara nume adica atunci ii sarbatorim pe sfintii pe care nu ii stim. Oricum de ce zici ca Mos Nicolae te indeparteaza de calea cea dreapta? Crezi ca te duci in iad daca faci cadouri de Mos Nicolae? Din contra, Dumnezeu o vede ca pe o fapta buna pentru ca nu o faci din obligatie ci din proprie initiativa. Chiar daca sunt persoane care tin cont si mai stiu eu ce, nu iti pune nimeni pistolul ta tampla daca nu dai nimic.
" Dar pe mine nu ma sarbatoreste nimeni oricat de mult as ajuta." adica faci lucruri bune ca sa fii sarbatorit? Dumnezeu nu vrea sa tii cont de asta. Adica intr-un fel faci lucruri bune pentru laude, nu? Nu vreau sa te acuz de nimic, doar sa iti explic. Ce ar trebui sa reti este ca nu esti obligat sa faci cadouri. Daca ti se pare inutil atunci nu trebuie sa o faci. Doar ii lasi pe ceilalti sa continue sarbatoarea. Tu cand erai mic nu te bucurai de ce primeai de Mos Nicolae, Craciun si Paste? E put si simplu o traditie cum am mai zis. Asa cum de Paste ouale simbolizeaza piatra de la mormantul Domnului asa simbolizeaza cadourile de Mos Nicolae faptele lui.

| Ana7807820 a răspuns:

Scop comercial. Daca urasti atat de mult sarbatorile de iarna, inchide televizorul si internetul.

| IngerasulMicut a răspuns:

Nu e sarbatoare pagana. Acest Mos Nicolae este Sf. Nicolae de Mira. Mos Nicolae e doar denumirea populara.

| Celcestietot explică (pentru IngerasulMicut):

„Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, care te-a scos din ţara Egiptului, din casa robiei. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine. Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești, căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea și la al patrulea neam..." -> în această poruncă se încadrează și aceste sărbători, pentru că nu sunt legate de Domnul, intră aici inclusiv Crăciunul. Nu trebuie să ținem sărbătorile celor de care se spune că au fost sfinți.