| PisicutzaCenusie a întrebat:

Hei,cati dintre voi sarbatoresc Halloweenul? Majoritatea spun ca e o sarbatoare pagana...Mi-as dori ca de Haloween sa iasa copii la colindat, sa fie acea atmosfera cum e si in America. Intelegeti? E o prostie ce spun oameni...(nu e o sarbatpoare pagana ) Mai pacat e sa mergi la biserica si sa barfesti decat sa sarbatoresti acest eveniment! Sunteti de acord?

Răspuns Câştigător
| Nanami利 a răspuns:

Si mie mi-ar placea sa sarbatorim cum e in America.Noi o sarbatorim doar la scoala, venim cu costume si luam diplome dupa cat de frumoase au fost costumele noastrehee hee.Eu nu o consider o sarbatoare pagana, e chiar tare.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îmi plac sărbătorile românești!
Pa, pa.

| Musique a răspuns:

Eu nu-l sărbătoresc.Nu-mi prea place atmosfera aia.
Nu o consider o sărbătoare păgână laughing).Așa cum ai spus tu, mai bine sărbătorești halloweenul decât să mergi la biserică și să păcătuiești. (deranjând slujba sau mai știu eu... )
Baftă!

| Wøodenpints a răspuns:

Mi se pare o zi de căcat. Fie că-i în SUA (America e un continent) unde plozi radioactivi aleargă prin oraș ca niște retarzi după bomboane în costume de prost gust, fie că-i în România sau altă țără de 3 lei unde niște hipsteri cu figuri dau petreceri la care se duc mascați și au impresia că doar o singură dată pe an pot face asta...Halloween-ul rămâne o panaramă inventată de oamenii cărora le trebuie un motiv și o zi programată să se distreze și să facă chestii diferite.
Deja a devenit un clișeu penibil și grețos cu dovlecii ăia, vrăjitoare, fantome, pisici negre, și ce naiba mai sunt prin filmele proaste ce au subiectul ăsta.
Și nici măcar nu vine din SUA, ei doar l-au făcut cunoscut burdușindu-l de kitsch-uri. Își are originile prin Marea Britanie sau Irlanda, undeva prin zona aia.

| Dismally a răspuns:

Halloween-ul are origini pagane dar nu asta e motivul pentru care nu se sarbatoreste la noi, avem si noi destule obiceiuri pagane, cum ar fi spre exemplu mascatii de Anul Nou. A inceput si pe la noi sa prinda Halloween-ul in ultima perioada, dar nu ca la americani cu colinde si dulciuri pentru copii happy

| MaliciousDeath a răspuns:

Mi-ar placea sa-l sarbatorim si noi.
Ador atmosfera si chestiile macabre care au legatura cu el.

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Americanii sunt mult mai desteptati decat majoritatea romanilor.De aceea ajung sa faca lucruri mult mai mari si sunt mai dezvoltati.
La noi, romanii se roaga la Dumnezeu si asteapta sa primeasca.
La noi la scoala sarbatorim in fiecare an. Facem o petrecere in sala de sport, care este foarte mare.Venim toti cu masti sau costume.

| PisicutzaCenusie explică (pentru RandyMarsh):

Si noi la fel cu costumatii

| BlackWaltz a răspuns:

Nu il sarbatoresc, dar daca as face-o nu mi-ar pasa daca e pagan sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| paula369 a răspuns:

In fiecare an merg la o petrecere Halloween, deci pun un costum specific pe mine dar la colindat nu merg deoarece aici nu este acest obicei. Mi-ar placea ca si romanii sa il practice. Dupa parerea mea, nu este o sarbatoare pagana. happy