| dany1988122 a întrebat:

De ce in Biblie scrie ca femeia nu e om? Adica se deduce. Scrie clar ca Barbosul l-a creat pe om, apoi pe femeie. Si ca omul e creat dupa chipul Barbosului, femeia nu.

136 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Problema te cam depaseste.

| dany1988122 explică (pentru darrio2007):

Cine zice asta?

| darrio2007 a răspuns (pentru dany1988122):

Multi de pe aici o gandesc dar nu ti-o spun.
Numai cand scrii Barbos in loc de Dumnezeu, e clar ca nu ai putin respect. Indiferent daca esti credincios sau necredincios.

| dany1988122 explică (pentru darrio2007):

Respect fata de ceva fictiv?

| darrio2007 a răspuns (pentru dany1988122):

Macar atat. Nu ai sa schimbi tu gandirea oamenilor prin modul cum scrii si cum gandesti. Bineanteles ca fiecare are dreptul sa gandeasca cum vrea si ce vrea.

| mentholinks a răspuns:

Tu ai fantezii cu Dumnezeu de-i zici barbos?

| dany1988122 explică (pentru mentholinks):

Este?

| mentholinks a răspuns (pentru dany1988122):

Pai poate nici nu poarta Dumnezeu barba, fii mai respectuos chiar daca nu crezi.

| dany1988122 explică (pentru mentholinks):

Pe cine am jignit?

| mentholinks a răspuns (pentru dany1988122):

Pe "barbosul".

| Lioana a răspuns:

Exprimare de mii de ani.
L-a facut pe om si acesta era un exemplar masculin dar nu se specifica pentru ca inca nu erau 2 sexe.
Apoi a creat alt om, exemplarul feminin, si o numeste femeie pentru ca deja exista o diferență față de primul om. Se subînțelege ca e tot om.
Si acum se folosește cuvantul "om" ca sinonim pentru barbat. Rar se folosește cu referire la femeie.
Cand intalnesti o femeie nu vei spune niciodata "Am intalnit un om". Vei specifica ca e femeie ca altfel se intelege ca ai intalnit un bărbat.

| dany1988122 explică (pentru Lioana):

Numai nestiutorii folosesc ''om''. Am zis eu ca zici ''Am intalnit un om cand fac referire la femeie? Zic : ''Am intalnit o femeie sau un barbat''.

| dany1988122 explică (pentru Lioana):

Nimeni nu e special. Amandoi suntem egali. In afara de forta bruta.

| bookofknowledge a răspuns (pentru dany1988122):

O intrebare: daca femeia nu exista, ce rol avea sa folosesti cuvantul barbat, definitiile se folosesc pentru a intelege ceva sau pentru ca noi sa putem deosebii ceva de altceva. De aceea nici biblia nu a folosit cuvantul barbat decat atunci cand este si femeia.
(Parte barbateasca si parte femeiasca).

| bookofknowledge a răspuns (pentru dany1988122):

Biblia incearca sa arate ca amandoi sunt egali si diferiti, asta s-a intamplat si cand se alegea imparatii, cu legea intaiului nascut, ceea ce ne arata ca oamenii sunt pusi sa treaca prin unele lucruri, au o diferentiere, toti se nasc oameni, dar nu toti se nasc bogati, nu toti se nasc destepti etc. Biblia spune ca fiecare are un dar ce trebuie folosit pentru ea (se refera si la timp, si la inteligenta etc.).
In alte ordine omul e om dar bogatul trebuie sa treaca prin ce trebuie sa treaca bogatul inteligentul prin ce trebuie sa treaca inteligentul, barbatul prin propriile probe.
biblia face aluzia ca saracul intra mai usor decat bogatul in imparatia cerurilor, dar asta nu inseamna ca saracia e o adevarata binecuvantare, ea este o adevarata provocare.

| dany1988122 explică (pentru bookofknowledge):

Si femeia e om. Cei bogati sunt tot oameni, ca, cei saraci. Ce mai exemple

| dany1988122 explică (pentru bookofknowledge):

Nu poti sa zici ''om'' la barbat. Simplu. Ca om e si femeia.

| bookofknowledge a răspuns (pentru dany1988122):

Nu ai inteles nimic, biblia incearca sa faca aluzia ca femeia nu exista, deci om si femeia nu exista inainte de a fi creata. Asta incearca sa arate

| bookofknowledge a răspuns (pentru dany1988122):

Toti sunt oameni, dar toti sunt diferiti, asta incercam sa arat, uitate putin la examene, nu incercam sa pun melci etc. Tu ai zis ca nimeni nu e special, amandoi nu sunt egali. Eu nu am incercat sa arat ca nu sunt oameni, eu am incercat sa arat ca oamenii sunt diferiti, dar asemanatori, toti au picioare, maini, toti avem vise etc. dar nu toti ne nastem la fel, toti suntm oameni, dar nu toti suntem identici, suntem diferiti chiar daca suntem oameni, nu o sa vezi 2 lei identici, unul o sa fie mai puternic, un lup o sa conduca o haita etc.
Astea reprezinta de fapt exemplele, nu i vina mea ca nu ai inteles exemplele.

| dany1988122 explică (pentru bookofknowledge):

Normal ca sunt diferiti. Si un barbat e diferit de alt barbatrolling on the floor Plus ca e jignire daca ii zici la un barbat ''om'' si la femeie ''femeie''

| dany1988122 explică (pentru bookofknowledge):

Tu ai interpretat asta. Nu zice in Biblie asta

| bookofknowledge a răspuns (pentru dany1988122):

Biblia nu a fost intotdeauna pe o singura axa a timpului, daca o citesti ca lumea, ai sa vezi ca sare din un timp in altul, in functie de ce vrea sa explice, si de multe ori la aceeasi perioada.

| dany1988122 explică (pentru bookofknowledge):

Lasa devierea de la subiect.

| bookofknowledge a răspuns (pentru dany1988122):

Nu ma refeream la neaparat la acel verset, ma refeream de fapt la faptul ca desii biblia biblia pare ca promoveaza egalitatea intre oameni, sa nu uitam ca spune cine vrea sa fie cel mai mare dintre voi sa fie slujitorul vostru.(In schimb multa lume crede ca suntem egali in toate privintele deoarece scrie toti suntem egali in fata lui Dumnezeu) dar versetul nu se refera la viata, ci se refera la modul in care el ne vede, toti oamenii sunt judecati la fel, toti oameni iubiti la fel, nu se refera la toti oamenii primesc la fel, si ca sa fie corect, scrie daca am traduce:fiecare e judecat pentru cat are.
(saracul mai putin probabil, si bogatul mai mult care sa bucurat pe pamant), sunt si unele exeple, de genul:"Adevărat vă spun că şi-au primit răsplata!" in matei 6:2, face referire la oamenii care se lauda cu ce fac pentru Dumnezeu.

| dany1988122 explică (pentru bookofknowledge):

Deci vrei sa zici ca in Biblie e discriminare? Lasa egalitatea in societate. E vorba specia umana.

| bookofknowledge a răspuns (pentru dany1988122):

Nu am eviat de la subiect ar observ faptul ca oamenii nu inteleg ca primul capitol repreinta toate cele 7 zile, iar capitolul 2 repreinta de fapt reintrarea in poveste de la capitolul 6, deoarece de acolo incep oamenii conform bibliei.

| bookofknowledge a răspuns (pentru dany1988122):

Nu, cine primeste mult pe pamant va fi intrebat de ce a facut cu ele, exista acel verset:putini bogati vor intra in imparatia cerulu, dar nu deoarece e imposibil, ci in functie de ce unde ai avut bucuria adevarata, un om poate avea tone de bogatii si totusi, sa renunte la toate sa nu i pese de bani, sai pese mai mult de oameni, de Dumnezeu, sa i pese mai mult de donat, sa traiasca mai degraba ca un sarac chiar si cu milioanele, despre asta e vorba(unde e inima omului), Avem 2 oameni cu talent la cantat si 2 fara, cei fara vor fi intrebati ce au facut cu timpul lipsa, cel cu talentul la cantat va fi intrebat ce a facut cu talentat dat, pe ce la irosit, unul probabil il va folosii in propriile foloase si faima, partea ce area nu este sa faca rost de paine ci de partea in care isi doreste faima si avere. Celelalt sa zicem va canta pentru paine si restul banilor ii va dona, al doilea exemplu este cel care biblia il da ca exemplu.(Cel caruia nu i va pasa niciodata de el, mai mult decat de altii, de biserica si de Dumnezeu).

| Lioana a răspuns (pentru dany1988122):

Se foloseste cuvantul om si nu de nestiutori. E un cuvant din dictionar si e foarte corect.

| dany1988122 explică (pentru Lioana):

Serios? E corect cuvantul, dar nu e corect folosit. Ca si cum eu i-as zise unuia ''Esti patetic''. ''Patetic'' nu inseamna ce cred unii.

| Lioana a răspuns (pentru dany1988122):

Dacă ești atât de isteț și crezi că le știi pe toate, de ce ne mai ceri noua părerea? Doar ca să te contrazici cu noi?

| dany1988122 explică (pentru Lioana):

Nu e contrazicere.

| VoidEternal a răspuns:

Om în sensul de bărbat.

| dany1988122 explică (pentru VoidEternal):

Nu merge. E un sens misogin.

| dany1988122 explică (pentru VoidEternal):

Trebuie sa fie scos din dex acest sens. Barbatul e la fel ca femeia=om. Nu om si femeie. Asa trebuia sa fie si la femeie. Om=femeie.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

What the fk? Nu e in dex ''femeie'' la definitia de om? Ce misoginie.

| VoidEternal a răspuns (pentru dany1988122):

Acum e misoginism. Atunci era doar cuvântul folosit pentru bărbat. Nici atunci nu credea nimeni că femeia nu ar fi "om". Asta era termenul. Chill.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru dany1988122):

Bine, hai sa eliminam toate cuvintele din limba romana care sunt misogine, homofobe sau rasiste. Vezi ca limba romana e veche de 1500 de ani, iar conceptele astea progresiste de 150 de ani. Chiar daca scoti cuvintele alea din dex, crezi ca romanul nu o sa le mai foloseasca?

| dany1988122 explică (pentru Sisiwieuc9):

Tot ce e rasist, homofob, etc, trebuie eliminat.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sunt curios unde scrie in Biblie ca femeia nu e om. Ceva imi spune ca o sa astept mult si bine dupa un raspuns pentru ca nu scrie nicaieri asa ceva

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Capitolul 1 din Geneza si in capitolul 2, unde zice ca l-a creat pe om prima data, si apoi pe femeie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Poti sa-mi dai exact versetul in cauza? Am citit capitolele 1 și 2 din Facere și absolut niciunde nu a zis că femeia n-ar fi om. Pur și simplu minți cu nerușinare pentru ca duci lipsa de atenție. Oricine a citit Biblia știe că minți

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Omule, esti greu de cap? Zice clar ca l-a facut pe om si pe femeie. Deci femeia nu ar fi om rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

I-a

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu zice asta. Am citit Biblia si efectiv nu zice asta. Efectiv minți. Dacă zici că nu minți dă copy-paste la versete sa stabilim odata pentru totdeauna care e adevarul. Ia hai sa vedem, dă versetele daca crezi ca zice ce crezi tu ca zice

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Zice clar ca acest zeu a omul si femeia. Ce reiese de aici? Ca femeia nu e om.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

A creat*

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Din nou întreb. Poti te rog să copiezi si să inserezi aici exact versetul în care se zice asta? Sau măcar sa zici "facerea 1:27" sau ceva de genul. Pentru ca din nou; eu am citit Biblia si nu am gasit niciunde sa zica ca femeia nu e om. Da-mi versetul sa vad si eu. Nu-mi foloseste la nimic daca imi povestesti tu ce ai inteles. Eu vreau sa vad negru pe alb exact versetul la care te referi

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Tu nu intelegi? Scrie clar ca Barbosul a creat omul si femeia.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Dă-mi versetul omule. Nu ți se pare suspect că refuzi să-mi dai versetul? De ce refuzi? De ce iti e greu? Ti-e frica că dacă dai versetul se dovedeste ca n-ai dreptate?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Acum iti da tata. Geneza 1:26. ''Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!". si Geneza 2:22 ''Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie şi a adus-o la Adam.''. Greu, nu?

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Pe Eva a facut-o dupa ce a terminat lucrarea de 7 zile rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Scuze. ''Am rupt din context rolling on the floor ''Şi a pus Adam nume tuturor animalelor şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor fiarelor sălbatice; dar pentru Adam nu s-a găsit ajutor de potriva lui.
21. Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; şi, dacă a adormit, a luat una din coastele lui şi a plinit locul ei cu carne.
22. Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie şi a adus-o la Adam.'' rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Cam zoofilie, nu crezi?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

LMAO OMULE CITEȘTE VERSETUL URMĂTOR

"Și l-a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; bărbat și femeie i-a făcut." Facerea 1:27

Literalmente versetul următor numeste atat barbatul cat si femeia oameni LMAO.
Voi ateilor nici macar nu stiti sa cititi două versete. Sunteti penibiiiili. Nici macar nu stiti s-a citit un amarat de verset oameni patetici ce sunteti laughing

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Se deduce ca era hermafrodit Adam rolling on the floor Si ce cauta sa o mai faca pe Eva din nou? rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu se deduce ca era hermafrodit. Se deduce ca Dumnezeu a facut umanitatea care continea un barbat si o femeie. Efectiv stau de vorba cu un idiot care nici macar nu intelege un text la prima vedere. Imi spui te rog cati ani ai ca sa stiu de ce naiba esti un analfabet functional autist?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si dupa, in capitolul 2, cine mai e? O alta femeie?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Efectiv jignesti cand nu mai ai argumente rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Mi-am prezentat argumentul. Dacă nu l-ai luat în seamă e problema ta. Nu eu sunt ala care nu intelege conceptul de umanitate

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Tot Adam si Eva

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu merge. Scrie clar ca a facut-o pe Eva in capitolul 2.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Corect. Si unde e contradictia?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Este, Din cauza asta. ''Și l-a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; bărbat și femeie i-a făcut." Facerea 1:27''

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

De, nu se vede la indoctrinati.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si din Geneza 1:21

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Corect. Tot nu vad contradictia. Atat in capitolul 1 cat si in capitolul 2 se vorbeste despre crearea primilor 2 oameni. În capitolul 2 mai în detaliu decât în capitolul 1

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Am zis eu altceva? Despre crearea primilor oameni e vorba rolling on the floor Dar e ceva suspect rolling on the floor Mai in detaliu? Nu vad ca zice in capitolul 2 ca l-a creat pe Adam. Amatorisme rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ma amuza ca bagi din burta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu bag nimic din burta. Efectiv scrie negru pe alb. În 2:5 scrie ca încă nu exista niciun om, iar în 2:16 scrie clar ca e vorba de Adam. Dacă n-ai fi analfabet functional ai fi stiut deja asta.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

I-a zis lui Adam asta. Geneza 2:16

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci la tine 1 om + un om =1?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ce incerci tu sa scapi cu asta.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Hai sa te ajut. Adam era si pe atunci, pe la Geneza 2:16, dar a fost creat in Geneza 1.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Dacă Adam exista deja în Facerea 1 de ce în Facerea 2:5 scrie clar că încă nu exista niciun om pe pamant?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Stai asa ca in Geneza 2 reiese ca A facut-o pe Eva din tarana =
))

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Tocmasi ca sunt doua geneze care se contrazic.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si in Geneza 1 cine era? rolling on the floor Ba nu era nici un om, ba era Adam.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Hai sa te mai ajut. Sunt doua geneze scrise de doi oameni.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu se contrazic. Pur si simplu e aceeasi poveste spusa de 2 ori. Primul capitol vorbeste de creatie in general. Al doilea capitol vorbeste de crearea omului mai in detaliu

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Vrei sa vezi ca sunt scrise de doi autor? Ia-te dupa crearea plantelor si animalelor si omului

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ordinea difera in ambele

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

In al doilea capitol e in detaliu? capitolul 2 e mai ''chel'' decat capitolul 1.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu ma intereseaza cati autori sunt. Nu despre asta e vorba. E vorba ca e aceeasi poveste repovestita in alt mod.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Unde sunt plantele si animalele? ''Iată* istoria cerurilor şi a pământului, când au fost făcute.
* Gen 1:1 Ps 90:1 Ps 90:2
5În ziua când a făcut Domnul Dumnezeu un pământ şi ceruri, nu era încă pe pământ niciun copăcel* de câmp şi nicio iarbă de pe câmp nu încolţea încă, fiindcă Domnul Dumnezeu nu dăduse încă ploaie** pe pământ şi nu era niciun om ca să lucreze† pământul.
* Gen 1:12 Ps 104:14 ** Iov 38:26-28 † Gen 3:23
6Ci un abur se ridica de pe pământ şi uda toată faţa pământului.
7Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna* pământului, i-a** suflat în nări† suflare de viaţă, şi omul s-a făcut†† astfel un suflet viu.''

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Te-am prins. Amator ''Nu ma intereseaza cati autori sunt. Nu despre asta e vorba. E vorba ca e aceeasi poveste repovestita in alt mod.''

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Stai sa fac print ca sa nu stergi rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Amator în ce mai exact? Nu despre asta e discutia. Personal cred ca e un singur autor, dar nu are legatura cu ce vorbim. Daca tu crezi ca-s doi n-ai decat. Ideea e urmatoarea:

1) biblia nu spune că Eva nu e om
2) primul si al doilea capitol din Facere sunt aceeasi poveste povestita de 2 ori.

Ai vreo problema cu una din afirmatiile astea?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Parca Moise era autorul, nu? rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu schimba placa, ca am print.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Lasa, ca tu schimbasi subiectul, si eu veni dupa tine rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

''Nu ma intereseaza cati autori sunt. Nu despre asta e vorba. E vorba ca e aceeasi poveste repovestita in alt mod.''

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Da, ai dreptate. E o poveste rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Care dintre acele doua afirmatii ti se pare gresita?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ambele capitole, ca se contrazic cu stiinta.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ai scapat porumbelul pe gura rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Da, din Bibie se deduce ca femeia nu e om.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si capitolul 2 e scris de altcineva, de aia se contrazice cu primul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Greșit. Biblia n-a zis niciodata că femeia nu e om și tocmai ti-am demonstrat asta

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Stii ce inseamna ''se deduce''?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu se deduce asta deloc pentru că scrie extrem de clar, negru pe alb: "Dumnezeu a creat umanitatea, barbat si femeie". Acest verset iti distruge orice "deductie" si argument ca Biblia nu ar considera femeia om

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Unde scrie ''Barbat''?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Facerea 1:27 și nici nu se deduce că ar fi vorba de vreo creatură hermafrodita deoarece spune "i-a făcut" adica la plural. Tocmai ti-am demonstrat că Biblia nu spune ca femeia nu e om.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

''Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.''

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

La 'I-a'' cred ca e o greseala de scriere.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Putea sa fie ''L-a''

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Se deduce ca femeia nu e om

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu e nicio greseala de scriere. În originalul Septuaginta cuvantul folosit in acel verset este aὐτούς care înseamnă "pe ei". La plural. Tocmai ti-am demonstrat că Biblia spune că femeia este om. Acum nu mai niciun contra-argument și trebuie sa accepti că ai greșit.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Tu te auzi ce zici? În Septuaginta e originalul?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si ''like'' inseamna multe lucruri. La fel si ''vin''

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Septuaginta e documentul original din care se traduc Bibliile în lumea ortodoxă și cel mai vechi document biblic pe care îl avem la dispozitie. Mult mai vechi decât cele de la marea moartă și mult, mult mai vechi decât masoreticul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ce legatura are asta cu ce am zis eu? aὐτούς nu inseamna mai multe lucruri. Inseamna ei sau pe ei

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Omule. Un ciuvant poate insemna multe lucruri. Depide de context.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ok, la care cuvânt te referi mai exact? Unele cuvinte pot însemna multe, dar altele au literalmente un singur înțeles.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

La aproximativ toate. Nu poti sa iei un cuvant din text, ca il rupi din context.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Cuvant*, depinde**

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Și ce cuvant am rupt din context? Versetul e foarte clar. Acel verset demonstreaza că Biblia considera femeia om. Doar recunoaste ca si gresit si gata. Deja esti penibil

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Unde scrie ca femeia=om?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

''Vin acasa, vin rosu'', etc. Cezi ca ''vin'' inseamna mai multe lucruri?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Facerea 1:27

Acum te întreb pe tine. Unde scrie că femeia NU e om?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Unde scrie ca femeia e om? Repet. Scrie clar ''Omul si femeia.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Citeste Facerea 1:27. Acolo scrie clar ca femeia e om. Daca nici atat nu esti in stare sa citesti si sa intelegi un text esti analfabet functional si in loc sa pierzi vremea pe TPU ar trebui sa te duci la scoala

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Scrie ca l-a facut pe om, si im capitolul 2 zice ca a facut-o pe Eva.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Femeia.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Pai da, l-a facut pe om, adica primul exemplar din specia umană. Eva e al doilea exemplar din specia umană. Și Eva este om. Biblia zice că Eva e om în Facerea 1:27 pe care tu o ignori. Asa-i ca e convenabil sa ignori dovezile impotriva a ce zici tu?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Unde scrie ''primul exeplar''?

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Exemplar*

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Vezi ca in 1:27 e vorba despre Adam, Eva apare in capitolul 2, ca ''femeie'', nu ca om, asa cum e Adam.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

In 1:27 e vorba despre Adam și Eva. Esti orb sau doar extrem de tâmpit?

| bookofknowledge a răspuns:

E o greseala de intelegere, atunci deoarece Dumnezeu crease doar un barbat spunea ca omul e dupa chipul si asemanarea sa(barbatul). Iar dupa ceva timp apare versetul:
Şi omul a zis: Iată în sfârşit aceea care este os* din oasele mele şi carne din carnea mea! Ea se va numi ‘femeie’2, pentru că a fost luată din** om.
Nu putea sa fie scris asta decat daca biblia face referire la faptul ca nu exista femeie, si femeia este ceva ce sa nasut din trupul barbatulu(ca un fel de aceeasi fiinta similara dar de sex opus, tot om dar putin diferit, se refera la faptul ca este facut special pentru barbat(carnea lui sunt o reprezentare a faptului ca Dumnezeu a vrut ca femeia sa fie din "acelasi sange cu omul".

| dany1988122 explică (pentru bookofknowledge):

Arata-mi unde scrie cuvantul ''barbat'' la creare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dany1988122):

Ce sa mai spun si eu.

| bookofknowledge a răspuns (pentru dany1988122):

Cuvantul barbat in evreieste este is, iar femeie este isa(isa vine de la cuvantul is), cum am spus barbat exista, dar definitia de barbat nu exista inainte de femeie, nu era nevoie.
melcii de pilda au ambele sexe, cum le spui barbati sau femele. Ai nevoie de sxul femeiesc ca sa definesti ce este barbatul si invers. Ce este barbatul cel care are organele sexuale barbatesti, ce sunt organele sexuale barbatesti? cele care impreuna cu cele femeiesti fac pot crea un fat, ce este femeia, cea care poarta copii in mare sau depuna oua, in functie de caz.
Uita-te la hiene in alt caz, femelele au penis(termen medical, va rog sa nu va bateti joc de ce scriu), ceea ce inseana ca nu poti definii masculii a orice specie ca avand penis.

| dany1988122 explică (pentru bookofknowledge):

Lasa cuvintele, ''Like'' inseamna multe in engleza.

| bookofknowledge a răspuns:

Nu vreau sa spun ca nu ti inteleg modul de a vedea, vad perfect modul in care vezi lumea, si pe Dumnezeu, dar o intrebare ai pus, eu am incercat sa raspun cat se poate e simplu

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Si femeia e creata din coasta lui Adam, care la randul lui e dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

| dany1988122 explică (pentru Sisiwieuc9):

Nu merge. Eva nu e creata dupa chipul lui. Si ce chip avea Acest zeu?