| aabaaab3278 a întrebat:

De ce, in Biblie, se incalca porunca de a nu ucide?

10 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Au fost exceptii pentru protejarea poporului ales, atat fizic, cat si spiritual, de decaderea prin preluarea murdariilor paganilor.

| doctorandus a răspuns (pentru Filip23):

Dap, pana cand nemtii devenisera popor ales si s-a intors roata.

| Filip23 a răspuns (pentru doctorandus):

Ai libertatea sa privesti problema cum vrei

| doctorandus a răspuns:

In limba romana nu sunt termeni diferiti pentru asta, dar in limba engleza se face diferenta intre kill si murder.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru evrei numai evreii erau "aproape", doar pe ei nu aveau voie sa-i omoare, fure, minta, s.a.m.d., restul oamenilor erau considerati animale, animalele pot sau chiar trebuie omorate, cica.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Dumnezeu insusi face mici genocide din istorisirile bibliei asa ca de ce restul n-ar face si ei cate un omor?

| Buresbista123 a răspuns:

Pentru ca asa vrea muschii aluia de sus

| cristinela4 a răspuns:

Pentru ca in Biblie functioneaza principiu ochi pentru ochi, dinte pentru dinte

| cristinela4 a răspuns:

Pe cind deja in noul testament acest principiu nu mai este recunoscut

| ElenaMia a răspuns:

Pentru ca acea porunca se referă la faptul ca nu ai dreptul sa ucizi pe cineva nevinovate sau care in ochii tai este vinovat. Dumnezeu este singurul care are drepte răzbunare si el este cel care a dat voie oamenilor din biblie sa omoare când era nevoie. Sper ca am spus destul de clar!