| mentholinks a întrebat:

De ce isi pun crestinii speranta intr-un om mort care se numea Isus si nu in adevaratul Dumnezeu, Domn al ostirilor, Cel Preainalt, Eu Sunt?

5 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Oamenii isi pun speranta in Dl MăCiucă si dl Cîțu.

| SingleForOne a răspuns:

Iisus e fiul Tatalui Dumnezeu, eventual intruchiparea in chip de om. Cel ce l-a vazut pe Iisus, l-a vazut pe Tatal Dumnezeu, deci rugandu-se lui Iisus, se roaga la Dumnezeul Cel Preainalt.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Din cauza scrierilor biblice omule. Sunt sigur ca sti asta. Ca fara Iisus nu exista viata vesnica, ca doar prin El te poti mantuii, etc. Iisus este un element cheie al crestinismului.

Răspuns utilizator avertizat
| Theologos a răspuns:

Pentru că Iisus este întruparea Domnului Oștirilor, a Celui ce Este și nu este mort - este înviat, adică a depășit moartea. Mulți oameni și în vechime și în zilele de azi au experiența lui Hristos cel înviat și, mai ales, au experiența faptului că este Dumnezeu întrupat - Dumnezeu Savaot.