| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu-l accepta cei de la care a pornit toata povestea asta (penibila) pe isus? Care sunt motivele? Oare sunt ei chiar atat de "orbi"? Care sunt cei care au gresti? Ei sau crestinii? Oare urmeaza crestinii adevaratul mesia?

1 răspuns:
| Dangel a răspuns:

1.Pentru ca sunt prea prosti sa asculte pana la capat.
2.Pentru ca vor dovezi materiale si nu spirituale.
3.Pun accent pe materialism si de partea sufletului.Cu alte cuvinte sunt orbiti de lucruri pamantesti.Din proprie experienta cand ii spun lui Dumnezeu ce ma doare, pur si simplu devin mai linistit, iar apoi lucrurile se linistesc de la sine.
4.Cei care au gresit.Toti.In istorie erau crestini care negau existenta lui Dumnezeu si si Fiului.
5.Fiecare urmeaza un drum:spre rau
sau bine
6.Majoritatea n-o sa-si dea seama de greseala decat dupa moarte.
7.Nu incerca neaparat sa fii un sfant(si aici ma refer la suportatul conflictelor), adica sa nu le incepi dar sa le termini. Daca unu te ia la misto plateste-o cu aceeasi moneda.Aici tot din proprie experienta razbunarea nu e arma prostului.Niste persoane care acum imi sunt dusmani isi tot bateau joc de mine, am ignorat, am vrut sa rezolv problema pe cai amiabile, iar ei tot comentau desi stiau foarte bine ca-i bat fara probleme. Apoi m-am razbunat si n-am mai avut probleme.Asadar,razbunarea de ce e arma prostului? Ca mie chiar mi-a folosit.
Referitor la intrebarea ta, in ziua de azi putini sunt cei care urmeaza cu adevarat calea lui Mesia.