| mentholinks a întrebat:

Ce fel de Dumnezeu ar lasa majoritatea oamenilor sa sufere vesnic in iad? Va spun eu, falsul dumnezeu Isus. Adevaratul Dumnezeu, Domnul ostirilor, ii va pedepsi pe cei rai omorandu-i.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E un trend de abolire a pedpseei cu moartea și tu vrei să o reintroduci! Nu e frumos.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Și... balaurașul meu zis și "apocaliptic", unde-i întrebarea?

| Holiday a răspuns:

Nu are nici o legatura bunatatea sau rautatea spiridusului cu existenta lui. Faptul ca e bulangiu nu il face real sau fictiv. Altele sunt motivele pentru care este evident ca povestea lui, si implicit el, sunt doar fabulatii.

| ziptrack a răspuns:

In primul rand, Dumnezeirea consta in Dumnezeu Tatal, Domnul Iisus adica Fiul lui Dumnezeu si Sfantul Duh care se pogoara de la Dumnezeu Tatal. Daca ati fi avut curiozitatea sa cititi Biblia in loc sa ascultati de terti, ati fi stiut acest lucru si cine stie, poate ati fi mers pe calea mantuirii sufletului.

In al doilea rand oamenii nu sufera vesnic in Iad. Conform Bibliei, Iadul poarta si denumirea de "Ghena" si este locul in care Dumnezeu ii arunca pe cei nescrisi in Cartea Vietii, adica acei oameni care nu s-au sinchisit sa-L caute pe Dumnezeu si sa traiasca o viata asa cum Dumnezeu le-a randuit. Omul in momentul in care e aruncat in Iad, moare pentru a 2-a oara iar asta este moartea vesnica, prima moarte fiind moartea fizica de pe Pamant.