| Elvina a întrebat:

De ce Isus este numit adesea „domn", în expresii precum „Domnul nostru Isus"? A fost cumva căsătorit?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Domn e un pronume de politete.E o forma de respect.

8 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Traducerea unui cuvant aramaic. o forma de respect care s-a pierdut in societatea de azi.

| danut a răspuns:

Domnul Isus Hristos este numit Domn deoarece ESTE un Domnitor, sau mai pe intelesul tau un Imparat, El este Imparat sau Domn (itor) al Universului. Mai corect ar fi fost sa spunem Marite Imparate dar pe plaiurile noastre conducatorii tari se numeau Domni sau Domnitori, de aici si "adaptarea" lui la numele lui Isus Hristos Dumnezeul.

| oprescudorin11 a răspuns:

'Domn' in limba romana are mai multe interpretari:aristocrat(caci nu a gresit nimica), stapan (al gandurilor credinciosilor), rege (in sensul pastrarii regulilor, al legilor). Oricum in limba romana poti spune 'domn ' si unuia necasatorit! Nu e ca la femei!'Domnisor' se spune in batjocura sau unui tanar cuiva care este barbat.'domn' in limba romana se mai refera la acei oameni care au bun simt elementar, iertator, etc.
Lasa parerile laicilor, demonilor, blasfemiatorilor!

| Moisie a răspuns:

Expresia "Domnu nostru Isus" este o minciuna pentru ca Isus nu a fost crestin ci un rabin al religiei mozaice!
El este numit Domn nu pentru ca arfi fost sau nu casatorit ci pentru ca crestinii il cred Dumnezeul lor, ceea ce probabil s-ar putea sa fie numai in cazul in care crestinii au decazut in asemenea hal de animalitate (citeste oaie) incat il vad ca Dumnezeu pe un dulgher golan certat cu munca!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Un pronume personal de,, politete ", avem consideratie pentru cel pe care il numesti,, domn", are o pozitie fata de tine.

| KhludCiprian a răspuns:

Nu-s exeget in Biblie si sunt ateu dar pot sa iti dau un raspuns ce cred ca iti va clarifica raspunsul:
Kurios - ce inseamna ceva de genul: "Stapan" si e folosit atat pentru Tatal cat si (mai rar) pentru Isus. Aici e folosit onorific
Despotes (mai rar) - (ad-literam tradus "despot" dar neinsemnand in intelesul de azi al unui tiran) folosit la fel si pentru Tatal cat si pentru Isus

Daca nu stii engleza, foloseste Google Translate.
Sursa: http://jesus.rlbible.com/? p=21

| angus35 a răspuns:

Cuvantul "domn" este un cuvant care arata respectul.Tu nu ii spui profesorului tau "Domnule profesor"?

| Cristizz21 a răspuns:

Nu, nu a fost casatorit, si Ii spunem asa ca formula de respect.
P.S. Nu trebuie sa fii casatorit pentru a beneficia de apelativul domn, tu cand vorbesti cu un barbat de 45 de ani necasatorit ii spui mai baiatule sau mai flacaule?