| sabin89 a întrebat:

Domnul a dat, Domnul a luat – spune Iov. De ce l-au numit evreii pe dumnezeul lor „Domnul"? De ce tocmai aşa? „Domnul" nici nu este un rang foarte înalt. Domn a fost şi pe la noi Mircea cel Bătrân. Sunt titluri mai înalte, precum rege, împărat.

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Evreii l-au numit pe Domnul: DUMNEZEU: Geneza 16, 13. Ea a numit Numele Domnului care-i vorbise: "Tu esti Dumnezeu care mã vede!" Cãci a zis ea: "Cu adevãrat, am vãzut aici spatele Celui ce m-a vãzut!
Deci cand cineva se refera la CREATOR cu apelativul Domn spune in realitate Domnul Dumnezeu. Cine este Dumnezeu, DUMNEZEU ESTE CREATORUL universului cu TOT ce exista in el.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

Eu nu sunt de acord cu "Domnul Dumnezeu, si nici cu Domnul Iehova". Daca intre oameni " Domnul " este cea mai înaltă forma de respect, pentru Iehova este "Dumnezeu "cea mai înaltă forma de respect.Așa ca nu merge a pune " Domnul" in fata lui Dumnezeu. Eu consider chiar ca este păcat. In Biblie exista scris "Domnul" ca nume a lui Dumnezeu de mii de ori, dar "domnul" de "n" ori mai mult. Diferență este doar litera de la începutul cuvântului. Ori Dumnezeu nu se deosebeste de noi doar prin atât. Eu când citesc Biblia uneori ma înfior când vad in același verset scris acest cuvânt "Domnul" o data cu litera mare si de doua ori cu litera mica. Ce sa înțeleagă omul? Isus a venit pe pământ sa facă cunoscut Numele Tatălui care este Iehova sau Iahve, depinde de traducere. Eu de un timp citesc Biblia Cornilescu dar in loc de " Domnul" pronunț Iehova. Ma simt mai bine așa. Si cred ca este corect!

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Te rog sa citezi un verset din Biblie in care scrie Iehova sau Iahve.
Domnul este o forma de respect asa cum la comunisti era Tovarasul, Dumnezeu este numele. Ce vrei tu este insignifiant si fara valoare.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

Geneză 22/14:"Avraam a pus locului aceluia numele: 'Domnul va purta de grija.'1
De aceea se zice si azi : 'La muntele unde Domnul va purta de grija'."1
Pagina 22 jos la 1 explică : Evreiește: Jehova lire.
Sau Exod 17/15:"Moise a zidit un altar, si i-a pus numele "Domnul, steagul meu" 1
Unde 1 este explicat jos la pagina 78 : Jehova nisi.
Si Ellen White in scrierile ei afirma ca Numele lui Dumnezeu este Iehova. Când o sa găsesc o sa va comunic.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iată si doua exemple in care este folosit cuvântul "domnul", o data scris cu litera mare si de doua ori cu litera mica in același verset:
Samuel 15/21 :"Viu este Domnul si viu este domnul meu împăratul, ca in locul unde va fi domnul meu împăratul, fie ca sa moara, fie ca sa trăiască, acolo va fi si robul tau".
Sau 1 Imparati 1/37 :" Domnul sa fie cu Solomon cum a fost cu domnul meu împăratul ca să-și înalte scaunul de domnie mai presus de scaunul de domnie al domnului meu, împăratul David!"
Si, nu sunt singurele!

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Pagina 22 jos la 1 explică : Evreiește: Jehova lire."
"Unde 1 este explicat jos la pagina 78 : Jehova nisi."
Unde sunt aceste explicatii si unde scrie in Biblie Iehova.
Nu o baga pe EW in discutie, discutam de bIblie.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

In Biblia Cornilescu la subsol unde apare 1 Evreiește Jehova lire la pagina 22 si 1 Evreiește : Jehova nisi.

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Deci este o ADAUGIRE, nu un text Biblic, nu face parte DIN TEXTUL Biblic dar ai dreptate, scrie la comentari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu l-au numit ei așa. Toate numele din Biblia evreiască a lui Dumnezeu, au fost înlocuite cu Domnul ca să dea impresia de continuitate și legitimitate noi religii a creștinilor.

| anonimg a răspuns:

Este forma de respect cea mai inalta, si este folosita strict la Persoana lui Dumnezeu, deoarece are conotatie de slujire, de inchinare, grad ce se cuvine doar lui Dumnezeu.

Este de asemenea si forma de respect cea mai inalta intre oameni; "Domnul Ionescu" sau "Domnul director". Dar niciuna dintre aceste forme de exprimare intre oameni nu are forma de inchinare, ci doar de respect.

| Celcestietot a răspuns:

Aceasta intrebare pune la indoiala "rangul" Dumnezeului nostru. Dumnezeu nu este vreun alien, sa se stie asta, Dumnezeu este deasupra tuturor din Univers.

| minrest a răspuns:

Nu stiu daca foloseste la ceva, dar unde apare la noi ''Domnul'', in original este ''Adonai''; de fapt este un mod de a te referi la Dumnezeu, si a fost candva, cred, numele altui zeu. Iar ''Domn'' in ebraica este ''Baal'', iar acesta este numele altui zeu, cananit, adica fenician, si nu apare, fireste, nicaieri in Biblie, in ebraica, ca nume al Domnului.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Doar romanii au tradus cu Domnul numele lui Dumnezeu, posibil si alții, dar părinții mei au avut o Biblie in limba cred Slavona si acolo era tradus Iehova. La fel martorii au tradus cu Iehova. Evreii niciodată nu ar schimba Numele lui Dumnezeu cu "Domnul" care nu stiu cum se traduce in ebraica, pentru ca ar considera ca e păcat.

| Cristian86 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Evreii au schimbat citind Numele lui Dumnezeu cu Adonay, iar în traducerea Septuaginta este tradus cu "Kuryos" adică Domnul! Așa ca nu mai bate câmpii și vorbi prostii.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cristian86):

Eu am scris, " posibil si alții ".

| Digikey a răspuns:

In primele doua capitole ele Bibliei nu apare numele YHWH, cel mai probabil a fost vorba de alt zeu canaaneanul "El".
Dupa aceea apare numele zeului YHWH in VT de peste 6800 de ori.De fiecare data a fost tradus de crestini cu domnul, dracu stie de ce.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu este numit si rege si imparat in biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mircea cel Batran a fost dominus dei gratio :p

| Raullalu a răspuns:

Dumnezeu a dat o porunca care spune,, sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in Desert "
Evreilor le-a fost teama sa nu incalce porunca asta si au adus diferite apelative lui Dumnezeu pentru a nu ii rosti Numele.
Adonai, Savaot, Elohim, cel prea inalt.etc.
In plus cuvantul Domn folosit catre Dumnezeu se refera la Domnul Dumnezeilor.
Sau Domnul Zeilor.
E un cuvant ce exprima unica functie atotputernica.