| anonim_4396 a întrebat:

De ce Isus trebuie să vină dacă a venit deja?
Sunt atâtea versete care spun negru pe alb că Isus a revenit în anul 70 d/Hr aprox

Răspuns Câştigător
| Daniel323 a răspuns:

A mai revenit de mai multe ori si pana la urma a renuntat.A fost impuscat, decapitat, otravit, spanzurat dar niciodata recunoscut.
Ultima oara s-a sinucis cand a vazut ce au facut crestinii din invatatura lui.

| anonim_4396 explică (pentru Daniel323):

Ești foarte amuzant?

65 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Teoria ca Hristos ar fi revenit este o teorie pur iehovist demonica. Si gata.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Se pare că nici dogma Iehovistă nu o stii crying Dezamăgitor, ce să spun

Iehoviștii cred într-o înviere care a avut loc prin anul 1800 și ceva (nu știu exact)
Vrei să știi care e diferența dintre mine și cultul acesta care se declară "ales" și mi-l introduci pe gât ca să te sustragi de la răspunsuri? Diferența e că ei nu au dovezi biblice, eu am, și încă unele usturătoare pentru tine.Alte diferențe.Ei au prezis mulți ani la rând o posibilă revenire a lui Isus, si care nu a avut loc, eu nu am zis nimic.Ei încă mai așteaptă o revenire recentă, eu nu susțin așa ceva.
Zii mulțumesc si bodaproste că te-am luminat!

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana una alta nu ai nici O DOVADA istorica sau Biblica precum ca Hristos ar fi revenit pe pamant. Poti da din gura pana faci..sti tu ce dar dovezi IOC.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Poate fi omul mulțumit vreodată? Ateii ori Creștinii mi-e totuna

| Celcestietot a răspuns:

Poți să îmi dai și mie câteva versete care spun asta, 2-3 happy?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Sigur!
Sper doar să nu fi un fanatic religios care strânge în dinți dogma cultului său din care face parte și nu acceptă și alte păreri, gândindu-se că o să își piardă familia prietenii etc.

Ioan 21:20-22

Petru s-a întors şi a văzut venind după ei pe ucenicul pe* care-l iubea Isus, acela care, la cină, se rezemase pe pieptul lui Isus şi zisese: „Doamne, cine este cel ce Te vinde?"
Petru s-a uitat la el şi a zis lui Isus: „Doamne, dar cu acesta ce va fi?"
Isus i-a răspuns: „Dacă vreau ca el să rămână până* voi veni Eu, ce-ţi pasă ţie? Tu vino după Mine!"

Dacă mai trăiește Ioan acum, izolat pe o insulă, cine știe, având 2000 de ani, se aplică revenirea târzie, altfel nu se discută.

Matei 16: 27, 28

"Căci Fiul Omului urmează să vină în slava Tatălui Său, împreună cu îngerii Lui, şi atunci El va răsplăti fiecăruia după faptele lui.
 Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea înainte de a-L vedea pe Fiul Omului venind în Împărăţia Sa."

"Unii din cei ce stau aici nu vor gusta moarte până nu vor vedea pe Fiul omului"

Ma tem că noi ești unul sau una care călătorește în timp și care ai stat acolo și ai ascultat aceste cuvinte gândindu-te că ai fi norocosul să nu guști moartea deloc prin venirea lui Isus.

Și ultimul argument pe care ți-l pun la dispoziție, este mult îndrăgitele scrieri din Matei capitolul 24, despre revenirea lui Isus, și se prezintă cu subtitlul de "Dărâmarea Ierusalimului", și nu sub forma de "Dărâmarea pământului" sau ceva de genul
Acolo se vorbește despre acele cataclisme care vor urma înainte de venirea lui...
Un mic amănunt ne scapă atunci când citim textul, și anume versetul 34
Deci, în Matei 24:34 scrie:" Adevărat vă spun că nu va trece neamul acesta de oameni până se vor întâmpla toate aceste lucruri"

Un neam conform dexului, este o generație nu milenii întregi.
Si spune :" Neamul acesta" nu neamul ce va urma.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu țin cu nicio biserica. Multumesc pentru versete si carte happy.

In Ioan 21:20-22, Isus tocmai l-a chemat pe Petru de trei ori, la fel cum Petru îl negase de trei ori, ca să „ hrănească oile ". Este un apel pentru a lua măsuri în lume. În loc să o îmbrățișeze, sau chiar să o recunoască, Petru este preocupat de detalii mărunte.

Tot in Matei ne spune ca venirea lui Iisus va fi recunoscuta public, cel putin dupa aceste vorbe ne putem da seama ca nu a venit.

,, Unii din cei ce stau aici nu vor gusta moarte până nu vor vedea pe Fiul omului'' -> Aceste cuvinte care ar fi trebuit să fie înregistrate și publicate de evangheliști este o dovadă fie că au acceptat acea interpretare, dacă au scris după distrugerea Ierusalimului, fie, dacă presupunem că au fost conduși de ei să caute,, sfârșitul tuturor lucruri'' la fel de aproape, pe care le-au scris înainte ca generația celor care stăteau atunci să fi murit; și astfel, însăși dificultatea care i-a făcut pe oameni nedumeriți devine o dovadă a datei timpurii a celor trei Evanghelii care conțin înregistrarea.

Ultima sursa data de tine se refera la oamenii (totalitatea persoanelor) de pe Pamant, ca nu vor trece acesti oameni in alt loc pana nu o sa se intample cele zise.

,, Dar Isus le-a zis: „Vedeţi voi toate aceste lucruri? Adevărat vă spun că nu* va rămâne aici piatră pe piatră care să nu fie dărâmată." '' -> da, dar nu a spus ca pana la sosirea Lui.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Tot in Matei ne spune ca venirea lui Iisus va fi recunoscuta public, cel putin dupa aceste vorbe ne putem da seama ca nu a venit."

Te referi la versetul ăla care spune "Orice ochi îl va vedea chiar și cei care l-au străpuns"?
Păi, după părerea mea, și logic vorbind, nu poate să fie văzut de toată lumea, decât dacă crezi în teoria pământului plat, dar nici atunci.
Eu cred că versetul cu pricina are o semnificație, atunci când privești venirea lui văzută în duh și nu trup, căci zice " chiar și cei care l-au străpuns"
O altă interpretare ar mai fi cu privire la poporul evreu și nu la întreaga omenire (a cărei țară ocupă foarte puțin teritoriu)

"Ultima sursa data de tine se refera la oamenii (totalitatea persoanelor) de pe Pamant, ca nu vor trece acesti oameni in alt loc pana nu o sa se intample cele zise. "
Dacă facem o analiză de text, să o facem în continuare.
Zice: "neamul acesta" care se referea la neamul lui de oameni sau generația lui nu alta, dar aceste cuvinte puteau fi reduse doar la "nu va trece neamul de oameni " fără "acesta" care pierde o mare parte din interpretarea ta

Mai am o grămadă de argumente pe care ti le-as putea aduce dar necesită timp și am și altele de făcut

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu ți se pare ciudat faptul că toți prorocii din biblie vorbesc de "Ziua Domnului", ziua aia mare și înfricoșată pe care o așteaptă creștinii din ziua de azi, și cel mai ciudat lucru, declarația lui Ioan când zice "Eu, Ioan, eram în "ziua domnului"...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acum văd la ce te referi.
1. Să scăpăm mai întâi de eroarea de înțelegere datorită diferențelor de cultură și limbaj între evrei și români:
Aici unde s-a tradus la noi "neamul acesta" se referă la cel final, la neamul ce va fi ultimul->acel neam ce-L va vedea pe Isus în slava Tatălui Său, însemnând că va veni ca și Dumnezeu de data aceasta, nu ca om.
Termenul acesta este același în ebraică cu cel din Psalmul 102:18(dacă te ajută să înțelegi mai bine).

2. Ioan 21:22 Chiar dacă Isus l-ar fi făcut pe Ioan nemuritor, ce-i păsa lui Petru, cu ce l-ar fi ajutat în lucrarea proprie? Nu văd de ce te-ai putea împiedica aici...

3.1 Matei 16:27 - Aici Isus se referă la ridicarea Bisericii(luarea Miresei), la momentul când va veni să judece(1Corin. 3:11-15) fiecare creștin și să-l răsplătească după faptele lui.
3.2 Matei 16:28 - Aici Isus menționează că se va duce în Împărăție mai întâi. Știi că simbolica preferată de Isus referitoare la relația Sa cu noi este nunta ebraică.
Știi cum decurgea căsătoria la ei? Mirele venea de se logodea cu mireasa, aceasta era îmbrăcată cu haine anume(diferite de cele obișnuite) pentru ca să nu mai poftească nimeni la ea, mirele pleca la casa tatălui pentru a face o casă/o cameră acolo(la casa tatălui, repet), după ce termina venea într-un moment neștiut de mireasă cu mare tam-tam(preferabil noaptea) și o lua.
Așa și Isus: A venit pentru a face un legământ cu noi(Luc. 22:20), a plecat la casa Tatălui(în Împărăție) pentru a ne face un loc Acolo(Ioan 14:2) și va veni când nu va ști nimeni(Matei 24:36).
Deci da, mulți din cei ce-L ascultau au rămas în viață până s-a dus Isus în Împărăție(Marcu 16:19, Luca 24:51).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Off, doamne, cate mi-ai mai înșirat pe aici...Eu am cerut să fiu lămurit doar la dovezile pe care le-am adus mai devreme, nu și la alte idei care îți mai vin, care nu strică dar nu mă mai lasă să mă concentrez la punctul tău de vedere.
Revin cu un răspuns și pentru tine, tu, cel care îți mai place să interprezi niște versete atât de simple.
Prefer orice interpretare, dar când nu este loc de interpretare atunci las-o așa, dacă vrei să mă luminezi tu sau eu pe tine
Aici nu e vorba de promovarea unui cult religios și crezul acestuia, e vorba de realitatea, de adevăr.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident ca tu citesti ce vrei si selectiv, ai uitat sa citesti si: Ioan 21, 23. Din pricina aceasta, a iesit zvonul printre frati cã ucenicul acela nu va muri deloc. Însã Isus nu zisese lui Petru cã nu va muri deloc, ci: "Dacã vreau ca el sã rãmânã pânã voi veni Eu, ce-ti pasã tie?"
Domnul Isus i-a spus lui Petru ca IOAN nu va fi OMORAT ca toti ceilaltri ucenici ci va trai pana viata il va parasi.
Matei 16: 27, 28 DACA citeai Biblia cum trebuie aflai ca O DATA cu invierea lui Hristos au mai fost INVIATI inca 500, cincisute de oameni care au fost PARGA celor ce vor fi inviati, acesti oameni au fost luati la cer odata cu Hristos. Ne temem ca fabulezi IEHOVIST pe aici.
Matei 24, problema neamului care nu va trece, cumva nu ai cunostinte sau ai aflat tu ceva special cum ca POPORUL EVREU ar fi disparut de pe fata pamantului? Au rezistat ei romanii darmite evreii si uite explicatia neamului ACESTUIA.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"Păi, după părerea mea, și logic vorbind, nu poate să fie văzut de toată lumea, decât dacă crezi în teoria pământului plat, dar nici atunci."
Pai iar nu ai inteles NIMIC din ceea ce se intampla pe Terra, de ce crezi ca sunt atatea cutremure in toata lumea, pamantul se reconfigureaza si continentele se vor unii in curand si uite cum TOTI IL vor vedea in acelasi timp. Nu e nevoie de pamant plat sau altceva. Treaba cu neamul ti-am explicat-o, poporul evreu INCA NU a disparut de la Hristos pana acum. Argumentele tale PUT a iehovism demonic dar poti sa le scrii caci noi suntem aici.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Toti proroci VORBESC despre REVENIREA lui Hristos iar Ioan vorbeste ca ERA in timpul unei Viziuni profetice cu referire la REVENIREA lui Hristos. Toata Apocalipsa este ORIENTATA spre acest EVENIMENT. Iar manipulezi textul.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Am citit dragul tati, dar se pare ca aici voiam să ajung cu asta, ca să te fac de rușine în văzul tuturor ateilor deștepți și informați.

"Domnul Isus i-a spus lui Petru ca IOAN nu va fi OMORAT ca toti ceilalalti ucenici ci va trai pana viata il va parasi."

până ce? Până viața îl va părăsi? Ia repetă după mine "Până pânã voi veni Eu"
Atunci când va veni El viața lui(Ioan) va înceta, ori prin moarte fizică cum credeau ceilalti ucenici, ori printr-o înviere asemănătoare cu cea a lui Enoh.(ucenicii crezând că nu)

"DACA citeai Biblia cum trebuie aflai ca O DATA cu invierea lui Hristos au mai fost INVIATI inca 500"

Am citit-o pe toată, dar te asigur, că nici un loc nu scrie ca au fost înviați încă 500 la învierea lui Hristos. Luminează-mă, te rog!

"Matei 24, problema neamului care nu va trece, cumva nu ai cunostinte sau ai aflat tu ceva special cum ca POPORUL EVREU ar fi disparut de pe fata pamantului? "

Doar atât poți?
Puțin, prea puțin din partea unui fanatic religios ca tine.
Află că eu nu am zis că au fost răpiți toți la învierea din 70 d/Hr?
Știi de versetul ăla care spune "Unul va fi luat, altul va fi lăsat"? Roade-l ca pe un os, te rog!

| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Dap, așa se prezintă ca subtitlu Matei 24 "Dărâmarea Ierusalimului" toate evenimentele carea aveau să se întâmple înainte de venirea lui Iisus.
Eu știam ca un subtitlu e folosit atunci când ni se comunică ceva sau despre ceva, dar în cazul extremiștilor de dreapta subtitlul "Dărâmarea Ierusalimului" se transormă în "sfârșitul lumii"?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Continentele se vor uni în capul tău infect și virusat de coronavirus.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Am să te rog, dacă dorești, să argumentezi ca colegii mei de breaslă, cu dovezi clare, justificate printr-o logică pur omenească, nu una venită de la o primată neevoluată. Mulțumesc de înțelegere!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred că am promovat nimic. Ți-am spus niște lucruri bazate pe Biblie și cultura ebraică(în care s-a scris Biblia). Eu ți-am dat niște repere, dacă nu vrei să înveți... problema ta.
Măcar citește Biblia în întregime și fă-ți o părere după, dacă vei mai avea nevoie de lucruri pentru a înțelege... cărți sunt: de istorie, bibliologie, teologie, christologie, pneumatologie, angelologie, antropologie, soteriologie, ecclesiologie(ecleziologie), escatologie, iar în Israel poți ajunge și fizic(nu numai prin internet) pentru a înțelege simbolurile și cultura.

Nu trebuie să mă crezi pe mine, poți cerceta singur și ai de unde cu vârf și îndesat. Succes.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar Biblia sustine ce spun eu dar e greu cu cititul:
Ioan 21, 23. Din pricina aceasta, a iesit zvonul printre frati cã ucenicul acela nu va muri deloc. Însã Isus nu zisese lui Petru cã nu va muri deloc,
"Am citit-o pe toată, dar te asigur, că nici un loc nu scrie ca au fost înviați încă 500 la învierea lui Hristos. Luminează-mă, te rog!"
Daar alt numar accepti? Uite ce scrie in Biblie dar cu numarul te lasam pe tine sa-l afli.
Matei 27, 52. mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor care muriserã, au înviat.
53. Ei au iesit din morminte, dupã învierea lui, au intrat în sfânta cetate si s-au arãtat multora.
"Știi de versetul ăla care spune "Unul va fi luat, altul va fi lăsat"? Roade-l ca pe un os, te rog!"
Tu ce faci, scoti versete si le dai sensuri din capul tau, UNDE SCRIE CA VOR FI LUATI in anul 70? CARTEA, CAPITOLUL si versetul.
Si inca ceva tanar iehovist, eu am cam 70 de ani, de cand imi esti tu tata ca tatal meu e mort dinainte sa te nasti tu. Ai grije cum te exprimi ca stiu sa vorbesc si urat.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Desteptul lumii, eu facusi cam sase teste pentru coronavirus asa ca infectatul pari tu dar nu de coronavirus ci de necuratu, e bine asa?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu fac parte din specia primatelor, tu esti o maimuta, ba chiar una hazlie, eu sunt OM facut de Dumnezeu din specia Umana. Argumente ti-am dat destule dar la mintea ta toata intelepciunea omenirii nu te-ar ajuta sa intelegi ceva., doar esti O MAIMUTA, primata cum spui tu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O să îți răspund pe rând la toate frământările tale. Vreau să mă asigur că o să citești corect fiecare propoziție, așa cum o fac eu. Așadar, ne bazăm pe text, bine?
Nu că erori sau mai știu eu ce.Plecăm de la premiza ca Cuvântul este infailibil(adică fără greșeală)

1.Interpretarea ta+Psalmul 102:18
"Aici unde s-a tradus la noi "neamul acesta" se referă la cel final, la neamul ce va fi ultimul"
Ok, până aici ai făcut o mică greșeală afirmând asta.De aici, te-ai dus în mocirlă cu Psalmul 102:18 (îmi pare rău că nu ai găsit o trimitere dupa placul tau)
Psalmul 102:18 "Să se scrie lucrul acesta pentru NEAMUL DE OAMENI (nu, neamul acesta), care va veni."
În Matei 24:34 scrie "neamul acesta"
În Psalmul tău scrie "lucrul acesta"
Ochii tăi pot deosebi lucrul acesta, sau ești călăuzit de alți ochi?

2."Ioan 21:22 Chiar dacă Isus l-ar fi făcut pe Ioan nemuritor, ce-i păsa lui Petru"

Reproduci cuvintele lui Isus, ce faci?
Joacă Șah cu mine, nu barbut.Tu crezi că îi ardea lui Isus să glumească prin afirmația lui? Când știi foarte bine că Ioan "a fost răpit în Duhul" și o altă traducere mai corectă din ebraica ar fi, "a fost răpit cu Duhul". Nici nu ai cum să ai o viziune dacă ești răpit la cer " "suie-te aici la cer", îi zice.

De la punctul 3 nu îți mai răspund, ai făcut pilaf cu orez tot contextul din Matei 16:27, 28 prin înșirări de alte versete cu sau fără noimă.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

"Daar alt numar accepti? "
Nu, nu mai accept alt număr din partea ta, ți-a trecut rândul.

"Matei 27, 52. mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor care muriserã, au înviat."
Ce legătura are asta, cu venirea lui?
Noi vorbim de învieri sau de venire? Caci, drept vorbind, sunt mai multe învieri(144.000 de evrei pecetluiți+Gloata mare, Prima judecată, a doua judecată după mileniu, și urmăm noi după ce murim)
Astea's învieri!

1 Corinteni 15:23 VDC
Dar fiecare la rândul cetei lui. Hristos este cel dintâi rod, apoi, la venirea Lui, cei ce sunt ai lui Hristos.

1 Tesaloniceni 4:17, 18
Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul.
Mângâiaţi-vă dar unii pe alţii cu aceste cuvinte.

Crezi că s-ar mai fi mângâiat unii pe alții dacă ar știi că despre nea Gheorghe ar fi vorba?

"Tu ce faci, scoti versete si le dai sensuri din capul tau, UNDE SCRIE CA VOR FI LUATI in anul 70? "
Ai nevoie de o lupă, îmi pare rău. Câți ani ați zis că aveți? 70 nu, așa-i? E perfect normal să nu vedeți de la vârsta asta.

"CARTEA, CAPITOLUL si versetul."

Tu meriți un os, șezi cuminte cuțu!

"Ai grije cum te exprimi ca stiu sa vorbesc si urat"
Păi, normal, ești născut din nou..Cum era aia? "Toate lucrurile noi sau făcut vechi" sau ceva de genul?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

"Eu nu fac parte din specia primatelor, tu esti o maimuta"
Acum nu doar că ești o maimuță dar și un papagal laughing)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Plecăm de la premiza ca Cuvântul este infailibil(adică fără greșeală)" pleci prost. Uite o demonstrație:
Cel mai important cuvânt din Biblie este "pocăința" pentru că este singura acțiune ce te pune pe drumul cel bun, de acolo începi.
Acum fii atent(dacă mă crezi pe mine bine, dacă nu cercetează singur).
Presupun că știi ce scrie în dex despre pocăință, o totală lipsă de respect pentru Cuvântul Lui Dumnezeu.
1. Pocăința vine din grecescul "metanoia" ce înseamnă minte nouă, schimbarea minții, a perspectivei(exemplu de folosire a termenului: când un copil înțelege că nu bate vântul pentru că se mișcă copacii, ci invers; în momentul acesta copilul nu mai poate fi corupt, orice i-ai zice el a înțeles, a raționalizat cum stă treaba cu mișcatul copacilor).
2. Ieronim nu a mai tradus în vulgata minte nouă datorită faptului că pe atunci nu te puteai duce la Împărat spunând că ai mintea nouă pentru că numai Împăratul avea voie "să pună" mintea nouă, așa că a tradus "penitenția" care înseamnă să te pedepsești fizic singur și de acolo au apărut indulgențele.
3. Apoi Chiril și Metodiu, când au tradus în limba chirilică, au tradus "caitia"(/pocaitia), iar căința știi și tu ce înseamnă pentru români(o părere de rău, dar a ce? nici ei nu știu).

Când te căiești, plângi un pic și gata, în schimb când folosești termenul original "metanoia" raționalizezi Legea lui Dumnezeu și voia Sa, Cuvântul Său.

Acum că am lămurit asta, să vedem ce altceva ai mai scris...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt cel care întreabă și tu ești cel care trebuie să îmi răspunzi aici, și nu prin altă întrebare. Dacă vrei, pune o întrebare pe contul tău referitor la ce ai zis, de ex."Este Cuvântul lui Dumnezeu infailibil?" Dacă da, atunci ce spuneți despre cuvântul "pocăință".Și poate o să îmi fac timp pentru tine. Aici am adus cu miluita argumente, nu unul, nu două, nici trei, zeci.și rezerverol este aproape plin de alte argumente.Dar, mai meritați voi unul după ce v-am tăvălit de-a binelea pe jos?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1. "Interpretarea ta+Psalmul 102:18" nu am interpretat. În original termenul folosit ce s-a tradus la noi "neamul ce va veni" și "neamul acesta" este același și se referă ca cel terminal. Nu trebuie să mă crezi pe mine, învață greacă și vorbește cu un prezbiter grec.

2. 2. "Ioan 21:22 Chiar dacă Isus l-ar fi făcut pe Ioan nemuritor, ce-i păsa lui Petru" "Reproduci cuvintele lui Isus, ce faci?"
Nu reproduc nimic: vezi următorul verset-> (Insa Isus nu zisese lui Petru ca nu va muri deloc, ci: "Daca vreau ca el sa ramana pana voi veni Eu, ce-ti pasa tie?")

"De la punctul 3 nu îți mai răspund, ai făcut pilaf cu orez tot contextul din Matei 16:27, 28 prin înșirări de alte versete cu sau fără noimă." nu cred, este destul de clar și precis ce am scris acolo, că nu ai capacitatea de a înțelege mai mult de o frază odată, sau că nu ai citit 20% din Biblie... asta este altceva. APROPO, Cuvântul Lui Dumnezeu este un Tot(totalitate) și trebuie înțeles tot odată pentru a explica până și un verset, așa că mai bine faci niște exerciții în vederea înțelegerii a ce citești.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Singurul lucru pe care l-ai tăvălit pe jos este caracterul tău.

Tot ceea ce ai făcut a fost să demonstrezi că nu ai citit Biblia, că nu știi limba ebraică, nu știi cultură ebraică, nu știi limbă greacă, nu ai pe cineva să-ți explice termeni ebraici, nu ai pe cineva să-ți explice termeni grecești, DAR critici. Urât.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Măi omule, din ce sectă faci parte? Ești pocăit?
"În original termenul folosit ce s-a tradus la noi "neamul ce va veni" și "neamul acesta" este același și se referă ca cel terminal. Nu trebuie să mă crezi pe mine, învață greacă și vorbește cu un prezbiter grec."

Presupun că tu ai traducerea cea mai corectă? De ce nu te-ai gândit să îți faci propria ta versiune, cea pură, infailibilă, după original? Să se numească "Traducerea lui DanyTheNovice" că doar știi lb. greacaaa!

"Nu reproduc nimic", ba da, reproduci! De când știi lb.Greacă ai uitat lb. Română?
Repet!
"De la punctul 3 nu îți mai răspund, ai făcut pilaf cu orez tot contextul din Matei 16:27"

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Singurul lucru pe care l-ai tăvălit pe jos este caracterul tău"

Îți voi prezenta alte caractere jegoase, așa cum le numești tu?

"Pui de năpârci"

„Duceţi-vă", le-a răspuns El, „şi spuneţi VULPII aceleia: „Iată...

"Nu ştim!' Şi El, la rîndul Lui, le-a zis: 'Nici Eu NU VĂ VOI SPUNE cu ce putere fac aceste lucruri. "

„Omule", i-a răspuns Isus, „cine M-a pus pe Mine judecător sau împărţitor peste voi?"

„Femeie, ce am a face Eu cu tine?

"Nesăbuiţilor şi orbilor! Ce este de mai mare importanţă: aurul."

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Citește Biblia, du-te la o Biserică sănătoasă unde prezbiterii îți inspiră încredere și vorbim pe urmă.
Deocamdată știi mult prea puține pentru a avea o discuție contradictorie pe tema Biblică.
Tot ceea ce faci este să demonstrezi aroganță și orgoliu, nimic legat de studii amănunțite, nimic legat de studiu în general de fapt...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Închinătorii adevărați se închină în duh și-n adevăr nu în biserică?

„Doamne", I-a zis femeia, „văd* că eşti proroc.
Părinţii noştri s-au închinat pe muntele acesta*; şi voi ziceţi că în Ierusalim** este locul unde trebuie să se închine oamenii."
„Femeie", i-a zis Isus, „crede-Mă că vine ceasul când* nu vă veţi închina Tatălui nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim.
Voi vă închinaţi la ce* nu cunoaşteţi, noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci** mântuirea vine de la iudei.
Dar vine ceasul, şi acum a şi venit, când închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh* şi** în adevăr, fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl."

Iar nu știi biblia crying(

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

CARTEA, CAPITOLUL si versetul."
Tu meriți un os, șezi cuminte cuțu!
Asta e raspuns de un om ce are ceva in cap? Vai de existenta ta.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum nu doar că ești o maimuță dar și un papagal.
Ok Ai depasit stadiul de fiinta vorbitoare, esti de unul singur.

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns:

Tu realizezi ca problema ta este la fel cu intrebarea: cum au murit dinozaurii?

Pe partea practica a solutiei, chiar conteaza?

Il vezi pe aici prin zona?
Daca nu, atunci nu a revenit.

Mergi mai departe si nu iti face probleme care nu le ai. Stai mai departe de biserica daca mainile iti miros a ceara de lumanare sau daca ai glicemia crescuta de la coliva.

Exista asa numitul bun simt in toate...

E alegerea ta ce doresti sa faci... iti ridicam un semnal de alarma cum ca esti pe o cale cam gresita pentru varsta ta.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

"Veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi." Eu nu vreau să fiu un redus mintal, vreau să înțeleg, să pătrund în lucruri, și prin urmare să cunosc adevărul.
Dacă tu alegi să trăiești în minciună, e alegerea ta, eu nu doresc asta.
"Pe partea practica a solutiei, chiar conteaza?"
Nu contează, crede-mă, te satisface la început și după care îți pierzi răbdarea cu oamenii care cred ceva ce tu nu crezi.

"Stai mai departe de biserică"
Păi vezi, asta e problema, biserica.
Dacă biserica zice ca trebuie să vină Isus, păi trebuie să vină, nu?
" iti ridicam un semnal de alarma"
Vorbești tu în numele tuturor, sau cine e pentru tine că nu înțeleg?

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Lasă comunismul deoparte, știu că regimul acela te-a redus la tăcere.Acum ești liber să gândești cu mintea ta.
Orb pe orb nu se poate călăuzi
Așa că, gândește pe cont propriu și nu lua tot ce "scuipă" oamenii din gură, uneori scuipă și venin.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are comunismul cu Dzeu junior al tau?

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Semnal de alarma... ca de obicei vorbesc in numele meu
Eu iti ridicam un semnal de alarma, gramatical pare ok. Ca poate fi si pers I plural, e bucuria lb. romane.

Dar, ai dreptate. Stai tu si penetreaza adanc tainele nemuririi si eu o sa plec cu nepriceperea mea laica in alta parte.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Eram sigur că o să pui accentul pe asta.Am vrut să găsesc secțiunea de ștergere a unui mesaj cu scopul de a-mi repara greșeala făcută( întâlnesc mulți oameni care pun sau nu pun diacritice, de aceea am călcat pe accelerație)
Așa, așa, fugi departe într-un loc unde să nu te mai găsească nimeni, pe o insulă aș zice.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Comunismul a luat ce nu se putea lua. Dreptul la opinie.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Aiave problema altora. Nu uita ca intrebarea ta era despre Dumnezeu Junior.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu stii cat imi doresc asta. Desi mai repede la munte. Oceanele sunt pline de gunoaie

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Ai ceva personal cu mine?

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca ne invartim nici macar prin aceleasi cercuri. De ce as avea ceva cu tine?

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Bine, și eu am nevoie de recreere. M-am săturat de cuvinte, vreau să ascult marea și atât.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-as recomanda niste meditatie.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Yoga?

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Meditatie. Yoga ar fi nivelul 10. Incepi si tu cu inceputul...

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Am să țin cont de sfatul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde scrie că Isus a venit sau vine la distrugerea Templului?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Matei 24

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nup, nu scrie în Matei 24 nimic cum că Isus ar veni când Templul ar fi distrus.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ia și citește! Ceva poate ți-a scăpat, se mai întâmplă. Dar dacă vrei un răspuns prompt, îl găsești la ceilalți care au răspuns la întrebare

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt domn cu cine e domn cu mine.
Ai intrat pe felie, ai văzut, te-ai prăjit.
Dacă îți mai ziceam de "Ziua Domnului", erai deja mort cu interpretari cu tot.
Fiindcă sunt lucruri ascunse și greu de pătruns, nu e așa ușor.Tu zici că e ușor că le interpretezi cum vrei tu și nu lași loc adevăratei valori morfologice
Tu ai desfiinta un verset pentru 10, eu nu!
Tu ai renunța la prepoziții, conjucții șmd pentru o interpretare, eu nu.
Eu las textul așa cum este el.Singura modificare, poate un sinonim, mai mult nu.
Accept orice interpretare dar fără a denatura textul.
"Ziua Domnului" nu este Sabat!

TRECUT
Amos 5:18 VDC
Vai de cei ce doresc ZIUA DOMNULUI! Ce așteptaţi voi de la ZIUA DOMNULUI? Ea va fi întuneric, și nu lumină.

PREZENT
2 Tesaloniceni 2:1-17 VDC
Cât privește venirea Domnului nostru Isus Hristos și strângerea noastră laolaltă cu El, vă rugăm, fraţilor, să nu vă lăsaţi clătinaţi așa de repede în mintea voastră și să nu vă tulburaţi de vreun duh, nici de vreo vorbă, nici de vreo epistolă ca venind de la noi, ca și cum ZIUA DOMNULUI ar fi și venit chiar.

VIITOR
Apocalipsa 1:10
"Eu, Ioan, eram în "ZIUA DOMNULUI"