| goth123 a întrebat:

De ce judecati ateii daca voi cei care va numiti crestini nici macar nu respectati biblia? (va imbatati, va frecati inainte de casatorie, injurati etc)

6 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Sunt putrezi pe dinauntru, buni pentru a arde in foc.

| Meme10Memu a răspuns:

Ateii se judeca singuri si in ultima instanta Iehova Dumezeu va judeca pe toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu judec ateii.Si ateii si teistii au o altfel de gandire.Nu trebuie sa ii judecam pe ei, fiecare isi exprima punctul lui de vedere si isi croieste viata asa cum vrea fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nimeni nu poate fi mai sfant. Ii si inteleg intr.un fel. Avand in vedere ca tehnologia avanseaza iar stiinta ne raspunde la cat mai multe intrebari avand si logica la indemana sa comparam mai multe raspunsuri, religia pierde teren, iar atunci este si logic sa apara primii frustrati de ambele parti. Ateii judeca pentru ca nu ii mai inteleg pe oameni de ce inca mai cred si se inchina la ceva vechi creat de niste oameni nu la fel de inteligenti ca cei de azi. Avand si dovezile stiintifice pentru a dovedi multe teorii biblice pe care le considera false, religiosii din start o resping iar ei cu mintea lor pe cont propriu nici macar n.au vointa sa se intereseze sa contientizeze din ce lume si univers fac parte. Religiosii judeca pentru ca ateii s.au indepartat de primitivism si credinta divina, de o viata simpla in care ne preocupa mai mult viata de apoi decat ceea ce putem face cu adevarat in viata. Ei considera ca fara biblie nu avem un scop al vietii. Ei cred ca omul nu e in stare sa gandeasca si sa isi de.a el seama singur care e binele si care e raul, care e scopul bun al vietii si ce putem face in viata sau ce nu e bun pentru noi. Ei n.au incredere in propia lor minte si nu ii cunosc potentialul adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Meme10Memu dar prostia si primitivismul nu.l va judeca acest Iehova?
Cum e sa iti dea acest Dumnezeu un intreg univers plin de fenomene inexplicabile cu mistere si oamenilor un creier care le pot descifra cu timpul insa noi sa stam sa fim prosti, primitivi, sa ne doara in fund de propiul univers, de ceea ce putem face cu adevarat, de ceea ce deja a fost explicat si dovedit doar ca sa mergem la biserica ta falsa si sa ducem o viata de rahat?
Nu stiu daca Dumnezeu ingaduie in imparatia sa frustrati care stau intre 4 pereti de frica de a pasii pe tehnologie si stiinta si care comenteaza pe TPU doar religios iar pentru cei ce comenteaza fara referinta religioasa sa le dea block, asta dupa ce ii jigneste. In cazul tau pot spune cu o foarte mare usurinta si siguranta ca religia te.a tampit. Te.a incuiat la minte.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Dar tu respecti Biblia?! Cuvantul lui Hristos ne va judeca pe toti, indiferent ca unii il primesc iar altii nu.