| Moisie a întrebat:

Plecand de la faptul ca Isus din Nazareth a urmat si a propovaduit toata viata lui Torah si nu Biblia, cum de pot fi numiti crestini cei care nu fac ceea ce a facut Isus si urmeaza Biblia dar nu Torah?

31 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Respectare celor 2 porunci implinesc toata legea. Iubirea de Dumnezeu si aproapele.

| Moisie explică (pentru danay72):

A spus Dumnezeu una ca asta?

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Leviticul19:18,deuteronom6:5

| Moisie explică (pentru danay72):

Ma stric de ras, scuze ca nu vreau sa te atac sau sa te jignesc, dar cand vad din ce imi dai versete si cand vad si de pe ce pozitie mi le dai, nu pot sa ma abtinde la ras. Pai tu nu stii ca Deuteronomul este Legea aia pe care crestinii nu o accepta pentru ca face parte din ceea ce evreii numesc Torah?
Pai mi se pare culmea absurdului sa vad un crestin care calca in picioare Legea lui Dumnezeu sa dea linkuri exact catre acea Lege pe care biserica lui il obliga sa o incalce!
Zau ca e tare rau de tot!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Tu incurci persoana cu care vorbesti.Eu nu fac parte din crestinatate, care aplica obiceiuri si traditii si ceea ce a fondat Constantin cel mare.Noi,ca Martori ai lui Iehova, respectam doar Biblia, inclusiv Deuteronomul.

| Moisie explică (pentru danay72):

Stiam ca esti martor dar, eu credeam ca si martorii sunt crestini, la fel ca si adventistii, asta chiar daca nu il acceptati pe Isus ca Dumnezeu ci doar ca rege, iar dovada ca sunteti crestini este ca si voi respectati Biblia crestinilor in care si-a bagat Dracu coada, si nu Tanachul religiei mozaice asa cum a fost el inspirat de Dumnezeu RABINILOR!

| Archangells a răspuns:

Deoarece Iisus a facut o sinteza a tot ceea ce invatau evreii, a avut o constiinta atat de superioara incat a aprofundat misterele realitatii. se numeste transcendenta. si a ajuns la concluzia finala ca Calea, Adevarul, si Viata sunt reprezentate de Iubirea cu valente superioare, pe care el le transfigureaza. Biblia e o carte a intelepciunii, daca esti capabil sa intelegi notiuni simbolice.

| Moisie explică (pentru Archangells):

Da Isus a avut o constiinta atat de superioara incat nu muncea si traia din sarlatanie, adica din exorcizari prin care baga dracii in oameni in loc sa-i scoata. Iar Calea lui era Calea Religiei Mozaice, Adevarul lui Isus era adevarul Legii lui Dumnezeu pe care a venit sa o implineasca dar au schimbat-o sarlatanii care au interzis sa apara in Biblie evangheliile apostolilor lui Isus, Viata lui Isus era Viata de rabin al religiei mozaice care nu are nicio legatura cu cretinismul.
Da Biblia religiei mozaice este o culegere de texte istorice si din intelepciunea populara a poporului evreu, pacat ca crestinii au FURAT-O si o interpreteaza in mod Mincinos, adica altfel decat a fost inspirata ea RABINILOR (si nu preotilor crestini) sub atenta supraveghere a Duhului Sfant

| Archangells a răspuns (pentru Moisie):

Poate ai dreptate. Dar eu cred ca Iubirea, Pacea si Adevarul sunt pilonii de baza ai existente umane. Fara aceste emotii, omul devine frustrat si se intoarce impotriva semenilor.

| Moisie explică (pentru Archangells):

Asa este! Iubirea si Pacea si adevarul sunt pilonii cei mai importanti pe care ar trebui sa se bazeze fiecarui om!
Dar asta se poate doar intr-o societate ideala si nju in una in care excrocii si sarlatanii infratiti prin religie cu criminalii, nu-ti dau nici pace nici liniste, si nici posibilitatea sa-i iubesti, pentru ca sunt niste barbari primiotivi fara constiinta, asa ca impotriva acestor vectori ai raului permanent nu trebuie sa simtiu iubire, nici sa le dai Pace, si nici sa nu le spui adevarul ci trebuie sa dai dovada de un singur lucru, si anume de spirit civic si sa pui mana pe telefon sa anunti organele in drept, dar cand sarlatania si excrocheria religioasa este incurajata de un stat condus de excroci si sarlatani, nu poti face altceva decat sa trezesti constiintele oamenilor asa cum iluministii au trezit constiinta semenilor lor si a inceput revolutia din 1789 cand masele de oameni revoltati au ghilotinat zeci de mii de preoti si de sarlatani politici!

| Moisie explică (pentru Archangells):

Sa fie asta cu "frustratul" motivul pentru care majoritatea romanilor sunt lupi pentru cei din jur, conform zicalei Homo hominii lupus est?

| Archangells a răspuns (pentru Moisie):

Mie imi plac punctele tale de vedere. consider ca esti o persoana foarte inteligenta. ai dreptate ca omul se intoarce impotriva omului si se uraste unul pe altul, dar aici se vede calitatea spirituala a omului. unii au o putere psihica mai mare si rezista mai mult la frustrari, continuand sa iubeasca, fiind capabili sa isi dea chiar si viata pentru o cauza nobila, dar altii, nu rezista nici macar unei vorbe critice. ce parere ai?

| Moisie explică (pentru Archangells):

Nu e vorba de putere psihica, pentru ca ceea ce zici tu nu are nicio legatura cu puterea ci cu slabiciunea psihica, aici e vorba de Ratiune si Constiinta. Sa iti iubesti macelarul care iti ucide si apoi iti cioparteste copii este o dovada de aberatie mentala combinata cu prostie si slabiciune, si arata mai degraba lipsa de ratiune, de constiinta si de prioritati in gandire, decat de putere psihica, asa ca parerea mea, draga prietene, este aceea ca vorbesti prostii fara sa rumegi la ceea ce spui!
Sa vedem cum rezisti tu la critica!

| Archangells a răspuns (pentru Moisie):

Eu consider ca doar rasplatind raul cu bine, poti face binele sa existe. tara asta a rezistat mii de ani sub presiuni extreme, in conditii aprige de foame, de razboi de jaf, de manipulari psihologice, acum mass-media si inca o sa mai reziste deoarece are capacitatea sa ierte atrocitatile ce i se fac si sa iubeasca in continuare. E o tara defensiva. Iti aperi valorile spirituale superioare pana la moarte, copii si familia, dar doar atunci cand e cu un scop altruist, binele intregului, iar nu un scop egoist de razbunare. Tara asta nu s-a razbunat niciodata pe popoarele care au atacat-o. Si-au pastrat constiinta curata crestineasca si de aceea a rezistat atat. Si criminalul ala care a ajuns in situatia respectiva e suma educatiei din familie, din mediul in care a trait, a genelor proaste din ADN datorate stramosilor. Fiecare om a contribuit cu ceva ca el sa ajunga in situatia aceea. Ca el este observat doar atunci cand cedeaza psihic, inebuneste si ucide, e alta treaba. judecatorii ar trebui sa includa pe langa drept, morala si adevarul crestin, ca sa il transforme in dreptate, precum si psihologica cognitiva si comportamentala ca sa inteleaga ce e in mintea acelui om si cum pot sa il vindece. Daca tu ii iei lui gatu, perpetuezi raul, si devi asemena lui. Dar acel om a avut o scuza, deoarece nu a putut judeca coerent. un psihopat nu judeca coerent, el judeca dupa ura si instinct. Dar tu, daca l-ai ucide, esti mai prejos ca el, deoarece judeci ca nu e bine, dar o faci din razbunare. Hristos cand a fost crucificat si batjocorit a spus: Iarta-i Tata ca nu stiu ce fac. Desi l-au ucis, el i-a iertat deoarece avea Iubirea in EL. Ce faci tu, ca sa impiedici un om agresiv, care uraste sa comita o crima? Ii oferi Iubire si ajutor pentru a il aduce pe calea buna sau ii oferi argumente anticrestine, pline de ura, alimantandu-i si mai tare ura, care se va aduna ca un butoi cu pulbere si va exploda, determinandu-l sa ucida. Orice faci are impact asupra celor din jur. Poti sa le transmiti ura ta si poate contribui la formarea unui viitor ucigas care peste 5 ani iti ucide copilul, sau poti oferi Iubire neconditionata, intelegere si ii schimbi soarta.

| GhuRtty1989 a răspuns (pentru Archangells):

Bine spus big grin

| Moisie explică (pentru Archangells):

Gandesti gresit, rasplatind raul cu binele nu faci altceva decat sa incurajezi rau!
Care tara a rezistat mii de ani, ca Romania nu exista decat de cca 150 de ani, adica este o tara fara o istorie adevarata, iar daca te referi la perioada cat era o posesiune otomana, atunci nu s-a ridicat pentru ca nu a avut puterea sa o faca, decat ca si exceptie, fapt care ne arata ca nu din bunatate si toleranta nu a facut-o ci din cauza ca era prea slaba si prea mica ca sa tina fata unui imperiu, dar asta nu este nicio virtute ca sa te lauzi cu ea ci mai degraba o mare rusine. La fel si daca cineva iti violeaza nevasta, inseamna ca tu il ajuti sa-si termine treba si-l mai poftesti si alta data sa faca la fel ca nu cumva sa perpetuezi raul?
Raul nu se rasplateste, ci trebuie eradicat din radacini, asa cum a fost eradicat raul reprezentat de Hitler din Germania, si nimeni nu l-a iertat, ci i-a pedepsit pe toti in mod exemplar ca sa nu mai aibe curajul sda faca rau altor tari, cand un om este agresiv, e una dar cand iti trage o palma tu trebuie sa-l pedepsesti apeland la autoritatile statului sa aplice legea, si nu mergand la biserica si spunand rugaciuni, de aia este Lege si din cauza asta exista Autoritati, ca sa impiedice relele.
"Filozofia" asta a ta este o filozofie de looseri, si de aia Romania este o tara de looseri din cauza ca sunt multi care gandesc ca tine, adica fara sa constientizeze ca asta este filozofia Diavolului si nu a lui Dumnezeu. Sau nu Legea lui Dumnezeu sustine Legea Talionului?

| Moisie explică (pentru GhuRtty1989):

Pe naiba bine, asta este filozofia LOOSERU-lui!

| Christel a răspuns:

Întrebarea ta nu are niciun sens, pentru că pleacă de la o premisă nevalidă.
Iisus Hristos sau Nazarineanul, aşa cum mai era numit, a propovăduit cuvântul Evangheliei toată viaţa. El a dat pilde oamenilor, iar, după Moartea, Învierea şi Înălţarea Sa, Sfinţii Apostoli au scris aceste pilde şi învăţături ale Sale.
Hristos n-a propovăduit niciodată Torah, fiindcă el nici măcar n-a venit să propovăduiască Vechiul Testament, ci să desăvârşească legea acestuia, adică legea iudaică.
Dacă legea iudaică spune: "Iubeşte-ţi aproapele!", Hristos a desăvârşit-o şi a spus: "Iubeşte-ţi şi vrăjmaşii!".

| Moisie explică (pentru Christel):

Minti amestecand adevarul cu minciuna!
Odata ca Christos NU este un nume ci un atribut acordat oamenilor care au fost UNSI in functia de Rege, iar Isus NU a fost UNS niciodata ca sa i se spuna UNSUL!
2 Isus a propvaduit Legea lui Dumnezeu, si nu evangheliile crestinilor. Predicile sale au fost adresate celor de aceeasi religie cu el, pe care a vrut sa-i atraga in SECTA sa apartinand tot religiei Mozaice, nicidecum crestine.
3 ceea ce numesti tu "Lege Iudaica" este Legea lui Dumnezeu, si ii spune Iudaica pentru ca Iudeii au respectat LEGAMANTUL cerut Dumnezeu, asa ca NU exista niciun Vechi Testament decat sub forma de Furt Intelectual si Minciuna, dar exista Tanacul si Legea Torei,
Isus nu a venit sa desavarseasca nicio Lege, pentru ca in calitate de dulgher analfabet, ce era cat a trait, nu avea nici o autoritate divina, el a propovaduit NU o lege noua ci doar INVATURILE sale, tocmai din cauza ca stia ca nu avea autoritate divina, motiv pentru care a fost denumit de ucenici sai Rabuni, adica INVATATORULE si NU Dumnezeule, pentru ca el propvaduia invataturile sale dar Legea lui Dumnezeu!
In Biblie NU exista nici o invatatura a vreunui Sfant Apostol, pentru ca evangheliile apostolilor lui Isus NU au fost acceptate in Biblie ci doar evangheliile unor cioflingari care nu l-au cunmoscut pe Isus, ca Luca sau Marcu, si evanghelii marsavita de cioflingari cum ar fi cea "DUPA" Ioan, adica marsavita dupa evanghelia lui Ioan, si cea "DUPA" Matei.
Asa ca mai invata, mai documenteaza-te si intelege ca Isus NU era Christos ci doar dulgher, in plus de asta el nu a avut nicio legatura cu crestinismul, si mai ales nu te mai du la biserica, nu numai ca asa te invata Isus, dar pentru ca in Biserica crestina Dumnezeu este LUCIFER!
asa cum vezi in acest filmuletz:
youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| Christel a răspuns:

Moisie, nu ştiu ce scrie în Bibliile catolice şi sectante, dar îți garantez că Pentateuhul, care cuprinde şi Deuteronomul, se găseşte în Biblia Creştin-Ortodoxă.

| Moisie explică (pentru Christel):

Biblia in mare este aceeasi pentru toti crestinii pentru ca evreii de la care au furat-o nu au avut decat una singura!
Dar aici nu discutam despre continut, ci despre faptul ca crestinii nu urmeaza Legea lui Dumnezeu cea din Deuteronom, asta indiferent daca sunt catolici, ortodocsi sau pocaiti!

| forallatlantis a răspuns:

Asa cum DEX-ul demonstreaza, a fi crestin inseamna "Totalitatea formelor de credință în persoana și scrierile care conțin cuvintele și învățăturile lui Isus Hristos"
Desi 3 religii au radacinile in Ierusalim, doar crestinismul crede in natura divina a lui Isus, iudei evrei inca il asteapta, iar musulmanii il considera un profet si atat.
Torah sunt doar primele 5 carti si contin Legea Mozaica, a lui Moise, care a devenit lege iudaica in momentul in care s-a nascut iudaismul, adica in perioada in care israelitii au fost dusi in Babilon in 722 ien.
Torah este strict dedicata evreilor, Isus a propovaduit iubirea aproapelui, si aceasta invatatura noua pentru evrei, a dus la nasterea crestinismului. Prima forma de crestinism era crestinismul iudaic, ulterior au aparut evangheliile presupus ale lui Matei, Marcu, Luca si Ioan.

| Moisie explică (pentru forallatlantis):

Cum sa aiba natura divina un dulgher lenes care nu a fost divin nici macar o miime de secunda din viata lui!
Evident ca evrei nu il recunosc ca Messia, pentru ca Messiah la fel ca si Christos in alta limba, se refera la cineva UNS in functia de rege, si uite ca Biblia nu spune nimic despre faptul ca Isus a fost UNS in aceasta functie si nici in alta. decat eventual ca s-a uns la gura cand isi sorbea zeama cu sau de oaie.
Legea pe care tu o numesti mozaica este atribuita lui Dumnezeu, si aceasta Lege este singura din scriptura religiei mozaice despre care se spune ca este inspirata de Dumnezeu, asa ca restul este maculatura cu valoare istorica si culturala, dar nu divina, asta spun rabinii, si nu crestini care cred toata biblia pe care ei au furat-o de la evrei este Cuvantul Domnului!
Deci Tora ca si toata Biblia inclusiv NT sunt adresate credinciosilor religiei mozaice, cu mentiunea ca NT este dedicat sectantilor religiei iudaice si nicidecum celor care au religia crestina, asa ca tot ce a propovaduit Isus a fost adresat SECTANTILOR religiei mozaice si nu religiosilor apartinand religiei crestine...si cand zici tu "crestinismului iudaic" MINTi pentru ca acele invataturi ale lui Isus nu au nicio tangenta cu CRESTINISMUL pentru ca Isus nu era Christos, adica UNS ci era Nazaritean sau eventual esenian dar nu crestin!

| forallatlantis a răspuns (pentru Moisie):

Dragul meu, am vazut ca esti tare pus pe conspiratii. Am fost si eu in aceeasi stare pana am pus mana pe cateva carti care lamuresc mult lucrurile.
Ca idee, natura divina a lui Isus, nu este strict legata de nasterea imaculata, cat de faptul ca si-a descoperit acea natura divina care era in el si pe care toti oamenii o au. Scrie chiar in Biblie o remarca a lui Isus, care citeaza VT 'Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt"'.Ce nu inteleg multi oameni este ca noi putem devenii fii ai lui Dumnezeu, odata ce descoperim acel lucru, iar Isus asta a facut, asta l-a facut pe el fiu al Tatalui, descoperirea naturii lui divine.
Cel UNS, reprezinta ungerea cu spirit/duh divin, dar repet, samanta acelei ungeri o avem toti si o primim cand ne descoperim potentialul din noi, iar legatura cu ungerea pe post de rege este strict interpretarea fariseilor sau a regelui Irod. Isus nu vorbeste de imparatie pe pamant, deci ungere pe post de rege pe pamant este un nonsens.
Intr-adevar crestinii au preluat VT, i-au adaugat cateva carti care formeaza azi NT si bazandu-se pe un verset din VT (sper sa nu ma insel aici) ei spun ca intreaga Biblie este inspirata de Dumnezeu. Sa mai tinem cont ca Pavel a scris 28 de scrisori, din care doar 14 sunt publicate in Biblie, poate biserica a considerat ca Pavel nu a fost chiar tot timpul sub inspiratie divina happy, altfel nu inteleg de ce ar fi inclus doar 14 scrisori.
Legat de adresarea Bibliei, gresesti. Pe scurt, VT este adresat evreilor, NT este pentru crestini, legea mozaica nu este pentru crestini, citeste cateva din cele 618 legi si vei vedea ca nu sunt folosite in biserica crestina.
Inainte sa acuzi pe cineva ca nu stie ce vorbeste iti recomand sa te documentezi foarte bine, altfel nu iese bine. Legat de crestinismul iudaic, recomand sa pui mana si sa studiezi "Primii 3000 de ani de crestinism", material scris de pf. Diarmaid Macculloch de la Oxford si ai sa intelegi ca dupa disparitia lui Isus, prima forma de crestinism a fost condusa chiar de fratele acestuia, Iacob si se numea "crestinism iudaic".

| Moisie explică (pentru forallatlantis):

Draga forallatlantis, ma bucur ca ai ajuns si tu singur la aceeasi concluzie ca mine, si anume ca toti oamenii care au dobandit Constiinta sunt niste Dumnezei, si ca Biserica este doar o conspiratie de natura diabolica, adica negativa. Nu numai ca iti impartasesc remarcile lui Isus, dar pot sa aduc si alte remarci ale lui care intregeste tabloul pe care il impartasim in comun! Accept si ideea ca acea ungere poate fi una spirituala ca de ex, dobandirea Constiintei, dar nu uita ca prorocii nu au prorocit ungeri spirituale ci un MESSIAH (adica un UNS) care este UNS ca REGE, calitate in care aduce izbavirea poporului evreu, mai ales de ocupatia straina, si cum Isus din Nazareth nu indeplineste niciuna din aceste conditii, dar le indeplineste Simon Ben Kosiba, iata ca acesta este Christosul cel adevarat in timp ce Isus NU este decat un FALS Christos, asta ca sa nu-i zic Antichristul, desi contemporanii sai il acuzau ca lucreaza cu Puterile lui Belebuth, fapt confirmat si de faptul ca Dracii asculta de el, vezi exemplul cu porcii, dar si Isus colaboreaza bine cu Diavolii asa cum vedem in Matei 12.42 unde sub pretextul exorcizarii, Isus baga de 7 x mai multi Diavoli in cel pe care-l "exorcizeaza".
Crestinii nu au adaugal nimic la acel asa zis in mod mincinos VT, care este de fapt Tanachul pentru ca si evangheliile sunt parte tot din religia mozaica si anume sunt scrise de SECTANTII religiei mozaice si nu de cei care aveau religia crestina, asa ca nu incerca sa minti sau sa te minti folosind termeni echivoci de tip "crestinismul iudaic", pentru ca adevaratul crestinism este cel iudaic si nu altul in timp ce religia crestina este o sarlatanie politica cu aspect religiios care a preluat cu tupeu scripturile si personajele religiei mozaice si le-au pus in slujba minciunii si sarlatniei politice crestine, cea propovaduita astazi in toate bisericile crestine.
In concluzie...mi se pare ca ne contrazicem dandu-ne dreptate.

| forallatlantis a răspuns (pentru Moisie):

Eu nu ma contrazic si inteleg aspectul conspirativ in care bati in ce priveste Biserica, dar cand vine vorba de scriptura mi se pare ca incerci sa induci in eroare lumea sau nu citesti cu atentie intreg capitolul. Ca sa intelegi mai bine ce "exorcizare" se petrece acolo, iti citez Matei 12:38. "Atunci I-au răspuns unii dintre cărturari şi farisei, zicând: Învăţătorule, voim să vedem de la Tine un semn." Aici Isus raspunde in parabole, urmand sa spuna in versetul Matei 12:43. "Şi când duhul necurat a ieşit din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă şi nu găseşte", iar in Matei 12:45. "Atunci se duce şi ia cu sine alte şapte duhuri mai rele decât el ". Pur si simplu duhul necurat ia alte 7 si NU Isus este implicat.

| Moisie explică (pentru forallatlantis):

Iarasi vad ca ai problema cu logica!
Pai cine a scos "duhul necurat" din om?
Cine traia de pe urma exorcizarilor?
Nu cumva Isus?
Pai daca el era constient ca scotand un drac rezultatul va fi acela ca omul nu a scapat de draci ci numarul de draci din el a crescut de 7X, nu ti se pare dubios?
Face un om constienta asa ceva?
Sau o face unu care vrea sa fie sigur ca va ajunge in "imparatia" sa care este Iadul?
Cum gandesti?

| forallatlantis a răspuns (pentru Moisie):

laughing scrie limpede "Şi când duhul necurat a ieşit din om"... nu scrie "Isus a scos duhul din om", duhul a iesit SINGUR si a luat alte 7 cu el. Tu cand iesi din casa, cine te scoate din casa, tu singur sau vine Isus si te ia de mana? laughing
Dubios mi se pare ca, desi niciunde nu scrie ca Isus ar fi scos acei draci din om, tu ai tras concluzia asta si infloresti problema, dar daca te uiti la radacina, ai sa vezi ca doar imaginatia ta cea care il considera pe Isus raspunzator de inmultirea dracilor. Este doar o parabola spusa de Isus, dar un spune ca EL a facut asa ceva ci vorbeste in termeni impersonali. Citeste cu atentie contextul.

| Moisie explică (pentru forallatlantis):

Hahahah, ce le mai intorci, se vede ca il ai ca Dumnezeu pe Tatal Minciunii!
Daca citesti alte versete ai afla si faptul ca Isus se ocupa cu exorcisme, si ca el cam din excrocheria asta isi castiga painea cea de toate zilele si nu din profesarea meseriei de dulgher, asa ca e clar ca Isus era NU un Dumnezeu, ci un sarlatan certat cu munca care traia din excrocherii si vagabondaj!
Imim place ca esti tare la "pilde" exact asa ca pocaitii, oare esti si tu de meserie un propagandsit al minciunii care isi castiga pita din minciuni siprostirea oamenilor "ca nu cumva sa inteleaga si sa fie iertati"?

| forallatlantis a răspuns (pentru Moisie):

Incep sa inteleg de ce toata lumea se ia de tine. La cat de ipocrit esti, admit ca mi-a luat ceva timp sa-mi calesc rabdarea sa-ti raspund la intrebari.
Esti un mic retard care nu poate lega propozitii, ai gasit cateva versete din Biblie care tie nu-ti plac si le repeti la nesfarsit in toate certurile tale din toate topicurile pe care le deschizi. Iar cand nu mai stii ce sa zici, iti incepi campania de jicnire si injosire a altora, fara sa intelegi ca esti chiar oglinda acelor cuvinte varsate.

| Moisie explică (pentru forallatlantis):

Nu este cum zici tu, ma credinciosule care crezi totul a proasta fara sa stii nimic,( mai ales in privinta persoanei mele), eu nu am gasit un rahatel in Biblie ci pentru mine toata Biblia este un Mare Rahat, odata ca a fost FURATA de la o alta religie, si pentru ca ea este un indreptar de justificare a bicisniciilor criminale comise de cea mai bestiala institutie din istoria umanitatii.
Asa ca credinciosule analfabet (care nici macar nu stii ca nu se spune jicnire ci jignire), du-te si te culca ca esti prea slab pregatit ca sa te bag in seama.