| dany1988122 a întrebat:

De ce le iau crestinii liberul arbitru bebelusilor la botez? Parca Barbosul v-a dat liber arbitru, nu?

52 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ru m-am botezat la aproape 16 ani si nici pe copiii mei nu i-am botezat ca bebelusi tocmai pentru a fi alegrrea lor prrsonala si a urma exemplul Mantuitorului Hristos csre s-a botezat la 30 de ani deci ca om matur.

| dany1988122 explică (pentru ania):

Asa si trebuie. Dar nu trebuie sa fie nici influentati

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu le iau. Îi leapădă doar de Satana. Apoi când crești, faci ce vrei.

| dany1988122 explică (pentru sadrian46):

Nu, nu. Si daca nu vrea bebelusul sa faca asta? Si parca copiii sunt dati de catre Barbos, nu?

| dany1988122 explică (pentru sadrian46):

Si in cam multi oameni locuieste Satana asta. Stiind ca sunt minoritari ceui care fac botezul bebelusilor, Si Barbosul o cam ia pe coaja de la Satana, ca are mai multi adepti.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Plus ca Nu e vorba despre Satana la botez, ci despre ''spalarea de pacate''

| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988122):

Te-ai lepădat de Satana? Întrebare clară de 3 ori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dany1988122):

Bre da exorcismele de se citesc la botez pentru cine sunt?

Oricine ti-ar raspunde iti raspunde degeaba.

| dany1988122 explică (pentru anonim_4396):

Exorcismele sunt o prostie. Sa nu uitam ca un popa a omorat-o pe una cu exorcismele lui

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca au fost pacaliti de popi in evul mediu, cand se murea pe capete, ca daca nu e botezat si moare nu le merge sufletul in rai. Corect ar fi sa ai optiunea sa te botezi tu, benevol, oricand vrei dupa 18 ani.

| Mayhem666 a răspuns:

Bun venit in societate copile. Esti al meu, deci faci cum iti spun eu, fie ca vrei sau nu, pana nu cresi ca sa iei propriile decizii, faci ce zic eu sa faci si crezi in ce-ti zic eu sa crezi. Cand cresti, poti sa-ti iei deciziile tale, dar daca nu crezi in ce-ti zic eu sa crezi chiar si atunci, ne suparam.
Cam asa functioneaza mintea umana.

| dany1988122 explică (pentru Mayhem666):

Si daca ar fi invers?

| Mayhem666 a răspuns (pentru dany1988122):

In ce sens?

| dany1988122 explică (pentru Mayhem666):

Ca, copiii sa-i converteasca la randul lor

| Mayhem666 a răspuns (pentru dany1988122):

Intr-un univers paralel, poate, dar nu in universul nostru, clar.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu ia nimeni liberul arbitru bebelusilor. Bebelusii sunt suficienti de puri să creada in Dumnezeu. Bebelusii deja cred in Dumnezeu nu intr-un mod intelectual ci intr-un mod spiritual. De asta a zis Iisus că "a unora ca acestora este imparatia cerurilor"

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Tu te auzi ce zici? Sunt o gramada de zei inventati. Si daca acel bebelus credea in Krishna? M-ai spart rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Daca te nasteai in Arabia Saudita, erai musulman, obligatsa fi musulman. Termina cu prostiile bagate din burta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Asta nu inseamna ca islamul e adevarat. Daca ma nasteam in Arabia Saudita si eram musulman credeam intr-o religie falsa.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Bebelusul n-are de ce sa creada intr-un zeu fals. Singura lui credinta e cea in singurul Dumnezeu adevarat

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

M-ai spart. Se pare ca esti expert in asta. Vezi ca tu credeai in Mos Craciun, ca noi toti cand eram mici. Deci?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Islamul e adevarat cum e si crestinismul. Adica e fictiune. rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu sunt de acord

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Trebuie sa fi de acord?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu-mi aduc aminte sa fi crezut in mos craciun. In orice caz acest mos craciun este inspirat dupa un om real: Sfantul Nicolae, episcop de Mira, care a trait in secolul 4 în Imperiul Roman.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Pe bune? rolling on the floor Spune-i lui mutu asta. Cu totii am crezut. Eu si fratii mei m-am prin repede, ca l-am prins pe cel care se imbraca in Mos Craciun la gradinita.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Ne-am*

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Totusi nu inteleg ce legatura are asta cu discutia

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu tu ai zis ca, cei mici cred in zeul iudeo-crestin-musulman? Si asta e o replica.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu am spus ca cei mici cred in zeul iudeu sau cel musulman. De ce minți? Nu exista niciun zeu iudeu si nici musulman.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Eu mint? Tu minti.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Eu vorbeam de zeul creștin si tu imi spui ceva de musulmani. Cand am vorbit eu de zeul musulman?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

M-ai spart. Ia intreaba un musulman ''Care a fost primul om facut deAllah'', si o sa iti zica. rolling on the floor Si Allah tot pe Adam l-a creat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Pai sunt de acord ca musulmanii asa cred, dar din punctul meu de vedere ei gresesc

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si din punctul lor de vedere, voi gresiti. rolling on the floor Si tot asa.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Corect. Oamenii au diverse opinii despre ce este adevarat si ce este fals. Și fiecare are argumentele sale pentru a-si apara pozitia.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci pozitia ta nu e adevarata, asa cum nu e a nimanui.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Pozitia nimanui nu e adevarata? Nici macar a ta?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Care e pozitia mea?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Pe mine mă întrebi? Tu ar trebui sa stii care e pozitia ta. Te consideri ateu? Agnostic? Nu stiu. Tu stii ce te consideri. Eu te întreb așa: daca pozitia nimanui nu-i adevarata atunci recunosti ca nici a ta?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Pozitia mea e ca nu exista zei. Simplu. Nici Barbosul vostru. rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ai spus ca pozitia nimanui nu e adevarata. Asta inseamna ca nici a ta. Asta inseamna ca pozitia ta in ceea ce priveste existenta divinitatii nu e adevarata. Ce usor va contraziceti voi ateii.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Cu privire la ce stiu din stiinta, ca se mai aduna pe parcus.

| oglindasultanului a răspuns:

Ti-l da cand devii om, dezvoltat, pana atunci esti un bebelus in productie.

| dany1988122 explică (pentru oglindasultanului):

Deci pana nu te botezi, nu esti om? rolling on the floorE vorba despre botez. Stai asa. Ce ai zis? Ca nu esti om daca esti in productie? Si de ce ''dracu'' ziceti ca e pacat avortul? De ce ziceti ca embrionul e suflet?

| oglindasultanului a răspuns (pentru dany1988122):

Despre dezvoltarea umana, si nu zic eu nimic din ce ma acuzi acolo, nici macar nu ma intereseaza discutiile alea, ti-am raspuns la intrebarea asta doar.

| Seba2013 a răspuns:

Dar de ce ateii pretind iubire si raspunsuri ei fiind inchinatori lumii? Si mie mi-ar place sa am prieteni, insa daca nu sunt autentic nu ii fac sa piarda vremea cu mine.

Doar daca faci metanii si plecaciuni poti sa gasesti raspunsul. Asa iti indrepti inima in directia potrivita. Doar daca iti orientezi inima la sursa potrivita poti sa afli raspunsurile. Duhul Adevarului vine doar daca il iubesti (Ioan 14).

Bebelusilor li sa da har ca sa aiba o inima smerita si sa se supuna lui Dumnezeu. Copiii se jertfesc lui Dumnezeu, nu sunt liberi. Asa cum si animalele trebuiau jertfite si supuse lui Dumnezeu din cauza oamenilor. Trebuie smerenie baietica nu libertate la trufie, infumurare, mandrie asa ca la tine in familie. Trebuie inchinare, metanii si supunere.

Aici nu suntem ca la pocaiti sa iti dam cu textu peste fata si sa te ingrijim si pe tine. Ca sa primesti un raspuns trebuie sa te umilesti si sa faci metanii. Tu vrei sa primesti intelepciune fara smerenie. Esti cam smecheras si detest oamenii ca tine. De ce nu intri pe o pagina specific ateista sau de asta de pocaiti (pentru ca intrebarile tale sunt exact punctele lor. Asa ca nu te mai lauda ca gandesti, pentru ca iti copiezi intrebarile de pe pagina lor) cu totii stim intrebarile tale din popor, esti mediocru.

In Ioil 2:12 spune: întoarceţi-vă la Mine iar in versetul 15 spune, postiri sfinte. Asa ca scopul nu este sa fim neutrali, departati, liberi, etc., ci intorsi, aproape si asa cum spune POSTIRI SFINTE, adica sa fim sfinti. Sectele nu inteleg scopul iar opiniile din popor sunt originate de sacali care stau in mijlocul lor.

| dany1988122 explică (pentru Seba2013):

Unde scrie asta despre copii? Da-mi versetul

| Seba2013 a răspuns (pentru dany1988122):

Daca ma rogi frumos promit sa iti dau. Insa lasa tu versetele si studiaza carte. Trebuie sa ii intelegi logica nu sa fii mediocru si intrascendent. Trebuie credinta.

El spune: Lasati copilasii sa vina la mine (Luca 18:16).
In Exodu 13 spune ca Dumnezeu vrea ca copiii sa ii apartina. Dupa pacat redresarea s-a facut progresiva. El prima data avea un trib special care era compus si din copii. Insa acum vrea ca toti sa ne prezentam corpurile ca jertfă vie, sfântă, bine plăcută lui Dumnezeu.

Legea s-a dat ca sa ne arate umbrele si ca sa ne conduca la lumina. Insa acum ca a venit lumina trebuie cu totii de la mic la mare sa fim a lui Hristos. Botezul si toate mecanismele sunt date ca mediu pentru a fi a lui Hristos. Noi nu stim de liberul albitru ci de Iisus. Nu ne bucuram de oamenii care se indoiesc si se intorc tarziu. Mai bun este cel care este deja intors si nu mai repeta aceeasi istorie ca stramosii lor. Insa asta o face mama Biserica cu intelepciunea ei ca sa nu mai repetam aceeasi istorie.

| dany1988122 explică (pentru Seba2013):

Logica in Biblie? Asta e tare.

| Seba2013 a răspuns (pentru dany1988122):

Da bre, biblie si logica. Tocmai de aceea ti-am dat raspunsul. Ea este cu trecut, prezent si viitor. Cu nume, adjective, etc., vrei sa te invat tot continutul cu toate notiunile ei? Tu nu intrebi despre Berlin aici. Si nu mai face pe logicul ca nu ai notiuni despre Cercul de la Viena. Ca sa vorbesti probleme de logica si credinta trebuie sa ai fundamente, ca altfel esti un papa lapte. De oameni comuni ca tine nu avem nevoie in categoria asta. Schimba-ti categoria si baga-te la alte tipuri de texte.

| dany1988122 explică (pentru Seba2013):

Dovedeste.