| Lyndsey a întrebat:

De ce mai exista oameni care mor de foame?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Datorită LIBERTĂŢII lăsate omului, orice abatere orice îndepărtare morală, spirituală de Dumnezeu aduce după sine anumite riscuri ce se pot manifesta în pierderi, accidente, îmbolnăvire, scurtare a vieţii (din cauza viciilor, în accord cu "libertatea"omului), etc…

| M25M a răspuns (pentru milan9):

Ce vicii au oamenii care se nasc in zone afectate de lipsa apei si a hranei si in prezenta bolilor cum ar fi malaria?

| Lyndsey explică (pentru M25M):

Pe mine ma intrebi?
Tu cand vezi o batranica neajutorata, te gandesti ca a fost nu stiu ce sfanta?
Aparentele sunt inselatoare. Atata timp cat un om traieste in preajma altor oameni, este predispus pacatului.

| M25M a răspuns (pentru Lyndsey):

1. I-am raspuns lui milan.
2. Vezi raspunsul lui milan si vezi apoi raspunsul meu. Se refera clar la cei oameni care se nasc in acele zone (africane de exemplu) care ajung sa sufere de foamete si daca au nenorocul si de malarie. El a sustinut ca din cauza viciilor, iar eu intreb ce vina au aia de se nasc acolo, aia pentru ce sufera, cand au avut timp ei sa pacatuiasca?

| Lyndsey explică (pentru M25M):

Coerenta.

46 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Deoarece printre oameni primeaza INTERESUL PERSONAL, adica afaceristii arunca mancarea in loc sa o distribue gratuit celor care nu o au. De exemplu europenii arunca surplusul de hrana in ocean in loc sa o trimita in Africa pentru a mentine pretul ridicat.

| OOOLEOOO a răspuns:

Deoarece noi hranim vitele si alte animalele de crescatorie.

Stiai ca granele folosite pentru a hrani animalele din industria carnii ar fi indeajuns incat sa hraneasca fiecare gura flamanda de pe aceasta planeta?

Poate asta e unul dintre motivele pentru care exista mai multi obezi decat muritori de foame (WTF?)

Be vegan, save the world!

| mODIN a răspuns:

Datorita iubirii lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Noi de fel murim ca mancam prea mult de sarbatori aia asa sarbatoresc ei sarbatorile in foamete, pe bune cui i pasa de aia, nu ne pasa de cel de langa el da ne pasa de ai

| anonimg a răspuns:

Ei or sa moara de foame, iar noi de egoism, de lacomie.

| milan9 a răspuns:

"Retragerea" lui Dumnezeu de pe scena directă a vieţii noastre, toleranţa sau "uitarea" din partea lui, are un singur raţionament:
– acela de a face loc Libertăţii noastre, şi din păcate de multe ori, orgoliului şi egoismului nostru şi viciilor noastre ale celor care îl îndepărtăm din vieţile noastre pe Cel care ne respectă în mod deplin alegerea… sad

Planeta aceasta ar putea sustine si o populatie de o suta de ori mai mare si nu exagerez (prea mult... happy ) dar daca ne gandim la faptul ca acest echilibru se afla la discretia tarilor bogate care le exploateaza pana la subistenta pe celelalte, la discretia celor bogati care isi folosesc libertatea pentru a-i ignora pe ceilalti, situatia ramane intr-adevar trista! Sunt consecintele libertatii incredintate umanitati...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din cauza nesimtirii unora, uita-te in piata cel care vinde nu da de pomana prefera sa se strice si sa arunce produsele

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu sunt oameni care sa moara de foame!

| Lyndsey explică (pentru oprescudorin11):

Buna dimineata! Mai citeste. :p

| M25M a răspuns:

Hai sa te citez : "Ei nu au acordat de la inceput atentia cuevenita LuI DUMENEZEU. "

| Lyndsey explică (pentru M25M):

laughing Da, m-ai facut curioasa. whistling Esti de aceeasi parere cu mine? smug

| M25M a răspuns (pentru Lyndsey):

In nici un caz.

| PedoBarbie a răspuns:

Deoarece nu toţi au posibilitatea de a avea ce să mănânce.

| iurii75 a răspuns:

Deoarece nu au ce mânca.
Chiar dacă pământul produce suficientă hrană.( fii mai explicită)

| Lyndsey explică (pentru iurii75):

Ma refer la legatura dintre ei si Dumnezeu.

| Lyndsey explică (pentru iurii75):

Nu e un raspuns clar. Eu intrebam doar, daca acei oameni se roaga sa nu moara de foame, de caldura si de lipsa de apa(depinde de zona), de ce nu primesc ajutor?

| iurii75 a răspuns (pentru Lyndsey):

Ar folosi un medic un simplu plasture pentru a opri sângerarea unei plăgi prin împuşcare?
http://www.jw.org/ro/publicatii/reviste/g201107/ii-pasa-lui-dumnezeu/
dar vezi si articolul anterior şi următor

| Lyndsey explică (pentru iurii75):

Depinde de medic. Vreau parerea ta, nu "texte stiintifice" culese de pe un site scris de cei care te vor exact ca ei.

| M25M a răspuns (pentru iurii75):

Iurii, uite "Ei i-au întors spatele lui Dumnezeu şi au suportat consecinţele." chiar crezi ca afirmatia asta se poate considera valabila si pentru cei care se nasc in zone geografice unde sunt prezente lipsa hranei, lipsa apei, unde e razboi? Cum sa ii intorci spatele lui Dumnezeu cand abia te-ai nascut in ...Somalia?
Daca ne gandim bine, Dumnezeu nu are nici o vina in acest context (pe langa inexistenta Sa, dar aici e o alta discutie) ci coorporatismul, razboiaele si interesele financiare.

| Lyndsey explică (pentru M25M):

Omul are pacate, e pacatos, orice ai spune tu.

| M25M a răspuns (pentru Lyndsey):

Omul e om, femeie, pacatul e un termen inventat de cretinism. Dar hai si asa: Ce vina au copii care abia s-au nascut in Somalia si vor suferi de foamete si malarie(daca tot am dat exemplu merg pana la capat)? Sau e un mod de ai pedepsi pentru "pacatele potentiale"?

| Lyndsey explică (pentru M25M):

laughing In niciun caz. Eu nu stiu ce sa zic, insa cred ca poate fi asemanat tot cu o "rasplata", in acest caz pentru parinti.
Daca stiu ca sunt in pericol, de ce nu migraza?

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Omul care vorbeste cu un prost mai bine i da pace decat sa se infecteze cu prostia lui

| M25M a răspuns (pentru Lyndsey):

Daca stiu ca sunt in pericol, de ce nu migraza? O seara buna sa ai.

| Lyndsey explică (pentru M25M):

Am vazut ca te eiei de fiecare greseala, cam nasol. :"

| M25M a răspuns (pentru Lyndsey):

Mai, nu sunt rau, nu ma leg de orice greseala, nu ma leg de oameni, dar pe bune?!? De ce nu migreaza?

| Lyndsey explică (pentru M25M):

Iei
laughing Stiu. Poti raspunde? :->

| M25M a răspuns (pentru Lyndsey):

Unde poti migra cand nu ai nici un venit si nici un mijloc. Crezi ca nu ar fi facut-o deja?

| Lyndsey explică (pentru M25M):

Aici nu mai intervine dorinta lor. De aici totul depinde de noi(oamenii)
Ar trebui sa putem face ceva...
Poate ca mi-am gasit raspunsul la intrebare. Poate nu ei sunt vinovati de moartea lor, Dumnezeu asteapta sa fim langa ei, sa-i luam langa noi.

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

Desigur că nu e vorba de vicii ân cazul celor abia născuţi. Dar deseori ceea ce fac părinţii se răsfrânge asupra copiilor, (nu mă refer doar la păcatul lui Adam), şi nu e o problemă care ţine doar de o ţară sau două şi pentru a rezolva chestia cu hrana sau alta trebuie o schimbare globală ceea ce acestui sistem îi este imposibil.

| M25M a răspuns (pentru Lyndsey):

E greu sa ii ajuti pe altii cand societatea in care crestem ne invata de mici sa ne urmarim interesul personal...

| Lyndsey explică (pentru M25M):

Cine ne invata?

| M25M a răspuns (pentru Lyndsey):

Iti dau un exemplu: Cati dintre credinciosii care se duc la biserica se roaga la acei oameni care chiar au nevoie de ajutor, cei despre care am discutat? (nu dau vina pe biserica acum, nu vreau sa crezi asta)
Asa suntem crescuti. Scoala se bazeaza pe competitie, apoi ca adulti ne luptam sa castigam venituri...

| Lyndsey explică (pentru M25M):

In Biserica se roaga preotul, impreuna cu enoriasii.

| M25M a răspuns (pentru Lyndsey):

Ok...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant bolnavi de anorexie.iar cei saraci sant si nestiutori.fiindca daca nu ai paine, poti manca cozonac.nu trebuie sa mori de foame.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca deoarece fiindca, Dumniezo nu existe... Pentru ca cei bogati nu se roaga happy

| sempreinvolo30 a răspuns:

„În prezent este larg răspândită concepţia greşită că foametea este o consecinţă a rezervelor sărace de hrană", afirmă Institutul Worldwatch, care publică raportul anual State of the World. „Adevărul e că foametea este consecinţa deciziilor omului. . . Nu resursele agricole ale unei ţări sunt cele care stabilesc dacă oamenii au sau nu suficientă hrană, ci mai degrabă traiul decent, statutul femeii şi posibilitatea ca guvernele să fie trase la răspundere de populaţie."

MATEI24:7 "Se va ridica naţiune contra naţiune şi regat contra regat, vor fi lipsuri de alimente şi cutremure de pământ dintr-un loc în altul.
Aceste semne arata ca ne apropiem de momentul cand D-zeu ii va judeca pe oameni pentru faptele lor

| Lyndsey explică (pentru sempreinvolo30):

Vrei sa spui ca suntem aproape de apocalipsa? Aceste semen sunt de cand lumea. Adica moartea prin foamete nu e de ieri.

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Lyndsey):

Da,santem aproape de Apocalipsa, si e adevarat ca mereu au fost oameni saraci sau care nu au avut ce manca dar fenomenul nu era atat de raspandit ca acum. Apoi semnele sfarsitului sant nenumarate nu este vorba doar de foamete
Matei 24
2Timotei3:1-5

| Lyndsey explică (pentru sempreinvolo30):

Dar de ce mai este vorba?
Daca te referi la mentalitatea oamenilor, eu cred ca asa a fost si pana acum. Nu cred ca se afla intr-un punct maxim.