| Exilee a întrebat:

De ce majoritatea popoarelor de acum cateva mii/ sute de ani ale caror religii erau politeiste, s-au dedicat in final slujirii si inchinarii singurului Dumnezeu Adevarat?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
32 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Gratie faptului ca (,) crestinismul a profitat de orice mijloace pentru a propovadui credinta cea dreapta. S-a extins ca ciuma.

NOname
| NOname a răspuns:

"...singurului Dumnezeu Adevarat"? Nu zău!

O spui, de parcă aveau de ales...

http://i.imgur.com/Z97m2z6.png
http://i.imgur.com/Ixp0t2e.png

Trusa de urgenţă a creştinilor. În caz de întâlneau necreştini.
http://i.imgur.com/dqXQBYu.jpg

http://dli.ro/......zitie.html

http://www.lovendal.net/......-partea-2/

Te-ai lămurit, exile, de ce majoritatea popoarelor de acum câteva mii/sute de ani, ale căror religii erau politeiste, s-au dedicat în final slujirii şi închinării "singurului Dumnezeu Adevărat"?

Poate printre cei torturaţi şi arşi pe rug, de către cei manipulaţi de religia pe care o venerezi acum, era şi unul dintre stră-stră-stră-bunicii tăi.

| Mădă0611 a răspuns:

Pe langa ce stim toti ca au facut catolicii, e logic de ce dispar si apar noi zei, pentru ca toti sunt inventii iar la un moment dat te intrebi de ce e lumea/viata cum e (zeul tau nu iti mai satisface nevoile), si ajungi la concluzia ca ai gresit zeul, in momentul asta te pui pe cautat si dai peste un schizofrenic care iti spune de alt zeu, pac pac. Crestinismul e inca tanar, da-i timp si o sa dispara, ar disparea mai repede daca n-ai fi foarte convingatori pocaitii din America si daca bogatii care ii finanteaza ar fi inteligenti, sau cel putin daca ar avea minte. "Nu vreau sa gandesti ca mine, vreau sa gandesti"

| Exilee explică (pentru Mădă0611):

CUlmea ca Baal, THor, Odin, DIonis, Apollo... si-au pierdut "faima". Li s-a vazut ipocrizia celor ce s-au inchinat acelor demoni.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Prietene, ma faci sa ma repet. Desi nu ai recunoaste, nici un crestin n-ar recunoaste, Iisus e alt zeu, nu e zeul evreilor, acel dumnezeu razbunator, misogin, sadic, si de ce au renuntat oamenii la el? Pentru ca nu mai aveau nevoie de el, pentru ca erau slugi si aveau nevoie de alt zeu, unul care sa ii mangaie, sa le promita iertare, fericire, pedeapsa pentru asupritorii lor, la fel se intampla cu orice zeu. In prezent doar neputinciosii cred in Iisus, pentru ca au nevoie de promisiunile lui, probabil urmatorul zeu o sa fie iar unul sadic. laughing

"Li s-a vazut ipocrizia celor ce s-au inchinat acelor demoni." adica?

| Liviu a răspuns (pentru Mădă0611):

Iti racesti gura de pomana, nu vezi ca oameni au credinta oarba in 'dumnezeu'? daca tu le zici ca ai acasa o maimuta care face bani peste noapte,ei vor vrea sa o vada,dar daca le zici ca nu o poti arata,te vor crede nebuna,cam asa e si aici. Ei cred in dumnezeu,daca ii pui sa arate unde e dumnezeu lor,dau din colt in colt, mai sunt si cei care cred ca le vorbeste dumnezeu, eu daca ma duc la un popa si ii zic ca mi-a vorbit un perete, ma trimite la sapoca, dar unu daca se duce la popa si ii zice ca ia vorbit dumnezeu il crede oare de ce?

| M25M a răspuns:

Ca nu cumva sa crezi ca iti atac religia cu faptele istorice ma rezum sa iti raspund ca nu este din motivul tau :"singurul Dumnezeu Adevarat"...

| Lizzu a răspuns:

Care majoritatea? Si care singurul dzeu adevarat?

Atatea popoare, atatea credinte si atatia dumnezei...
Pentru fiecare este un dzeu adevarat si nu, nu este cel crestin neaparat.

| Exilee explică (pentru Lizzu):

"Si care singurul dzeu adevarat" Dumnezeul care te-a creat pe tine, pe mine, si pe noi toti oamenii.

"Care majoritatea" Prin majoritatea ma refer la popoarele pagane, politeiste, care de-alungul timpului au convetit la crestinism.

"Un Domn, o credinta, un botez"

"Pentru fiecare este un dzeu adevarat" Desigur ca pentru fiecare exista un dumnezeu care nu este decat un viciu, un ghimpe-n coasta unui nu numai unui crestin, dar oricarui alt om, si care trebuie inlaturat cu ajutorul puterii Domnului.

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

Cred ca iti dai seama ca mintea ta nu poate percepe si accepta ca, asa cum dzeul tau exista, si dzeul celorlalti poate, la fel de bine, exista.

De ce negi in continuare? Faptul ca TU crezi intr-un dzeu datorita religiei in care ai fost crescut nu il face pe dzeu sa fie cel unanim acceptat si cel adevarat...
Am pretentii de la tine, EXILON.
--Te stiam un pic mai tolerant...nu inseamna ca ceilalti dzei sunt "demoni". daca te-ar auzi hindusii, budistii, musulmanii etc nu ar fi prea bine.

Gandeste-te la asta: daca viata ta ar lua-o de la inceput si te-ai naste intr-o tara musulmana sau hindusa fii 100% sigur ca ti-ai da viata si iubirea pentru Allah sau Shiva, Brahman, nu?

Te rog, nu fii prea limitat din punctul asta de vedere..nu putem stii niciunul dintre noi ca dzeu e cel real, ori allah, ori brahman.
Recunoaste asta.
Credinta e o alegere, nu o regula.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru ca mesajul "singurului Dumnezeu Adevarat" manipuleaza pe cei emotivi, saraci, jigniti si asupriti. Este religia lor, a celor multi...
Iubirea aproapelui si virtutile pasnice motiveaza "orice" om, ele sunt idealuri. Crestinismul a fost in asa fel conceput incat sa atraga omul, sa ii satisfaca dorintele, caracterul.

| Exilee explică (pentru Alphawolf):

Crestinismul inseamna cumpatare, dezvoltarea calitatilor si desigur, este o religie a bucuriei, a venerarii Dumnezeului nostru care SI-a trimis Fiul Sau, pe Iisus Hristos, pentru a ne scapa de povara pacatului.

| Aiwendil a răspuns:

Pe timpuri multi zei se asemanau foarte mult cu oamenii.Adica erau si buni si rai.Iar oamenilor respectivi li se luasera sa vada atata cruzime si nedreptate de la zei.Destul mai aveau parte de aceste lucruri si in viata de zi cu zi.Si au realizat ca le trebuie un alt zeu dupa care a aparut crestinismul,iar unii dintre ei au gasit un zeu asa cum si-au dorit:bun,milos,iubitor,intelegator,prietenos.
Si fiind mai multi zei normali ca acestia se urau intre ei,se bateau, omorau.
Desigur erau si zei buni, dar mai rar.
Ce a fost nasol ca cei care nu au vrut sa devina crestii au fost omorati.Din nefericire, religia crestina s-a cam impus, nu a fost acceptata cu drag decat de unele popoare.De aceia in ziua de azi multi isi pierd credinta pentru ca religia crestina ara foarte multe de platit pentru ca s-au tinut razboaie si cruciade din cauza preotilor care minteau ca "Luptati pentru Dumnezeu" sau "Asa e voia lui Dumnezeu" si de fapt ei erau aceia care te minteau si pacaleau.De aia exista foarte multa ura si pe protii din ziua e azi, care n-au facut nimic, dar de-a lungul a mai multor vieti prin care trece un om, fiind obligat sa devina crestin, normal ca a ramas cu traume.

| RaduMD a răspuns:

Primii episcopi au primit de la Domnul Isus porunca de a raspandi cuvantul Sau si de a intinde hotarele Bisericii in toata lumea. "Mergand, invatati toate neamurile!" le-a spus El. Pe atunci, oamenii nu (mai) stiau de Dumnezeu. Odata, stiusera. Odata, toate popoarele au fost monoteiste, dar cu timpul au inceput sa devina politeiste, jertfind la idoli. Multi oamenierau ignoranti si nu il cunosteau pe Dumnezeu, asa cum sunt chiar si acum.

| casablanca40 a răspuns:

Crestinismul a fost impus cu forta.

| ?AngelOfLove? a răspuns:

Eu tot aud logicalitatea asta stupida totusi: cand lumea pe vremea de dupa moartea lui Iisus Hristos, au realisat ca de atunci intrase crestinismul la putere si la un momentdat acestia au inceput sa se certe pe o bucata de paine. Cum sa fie ea mai aratoasa atunci cand le e servita credinciosilor in bisericalaughing. Catolicii o vedeau putin prajita si cu o forma ovala si noi crestinii o vedeam cum este acumalaughing. Dar nu ma lua pe mine in seama, ca nu stiu mai nimic despre religie. Tot ce stiu este de pe auzitelea laughing. Sper ca m-am facut folositoare.laughing

| 22SWAG22 a răspuns:

''singurul Dumnezeu Adevarat''
Crestinisim=> Cretinism.
Crestinism= Imparatia cerurilor => Coreea de Nord ceresc.
Crestinism= Ego ascuns in umilinta ( ''miezul tuturor religiilor'')
Crestinism = Religia calaului
Crestinism= sclavism
Crestinism = Viol ='' Nu iubesti la Dumnezeu, Dumnezeu nu iubeste la tine '' => Iad
Crestinism= speranta falsa => comportament de milog => nu accepti altceva.
Crestinism = mai da-l in p**** me...

| ciocolataLUMIER a răspuns:

Ce cerculete dragute ai in poza.

| Exilee explică (pentru ciocolataLUMIER):

Stii ce reprezinta poza din avatarul meu?

| Exilee explică (pentru ciocolataLUMIER):

rolling on the floor laughing) rolling on the floor laughing

De unde ai (mai) aparut si tu? BIneinteles ca acele "cerculete" sunt maiestuoase, fabuloase. Cui nu-i place poza mea?hee hee

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Http://www.youtube.com/watch?v=78aBQtu3JIM&feature=youtu.be&t=20m31s
Ia uite ce zice nenea despre oameni de "stiinta" teisti.

Ala e atom de? Zi repede :P

| Lizzu a răspuns (pentru ciocolataLUMIER):

Se numesc elipse nu cerculete.

| Alphawolf a răspuns (pentru Exilee):

"Poza denota faptul ca stiinta-i ca un tot. Oamenii de stiinta (ca mine) ridica omenirea la standarde inalte, cuceresc noi granite ale cunoasterii, dezvoltam teorii pentru ca apoi sa le aplicam."

Doar ca religia este o piedica in calea stiintei. Eu cred ca nu poti sa fii om de stiinta adevarat daca esti credincios religios. Religia are variante alternative... care iti vor influenta rationamentul.

| Exilee explică (pentru Alphawolf):

Nu cred ca l-ar afecta cu ceva pe un om de stiinta credinta lui atat timp cat o tine pentru el. Deciziile ne apartin noua insine, nu altora.

| Alphawolf a răspuns (pentru Exilee):

Gresit. Nu o sa intelegi niciodata un lucru care contravine credintei tale, spre ex. evolutia. Credinta, slabiciunile tale nu te va lasa sa accepti alta varianta.

| Exilee explică (pentru Mădă0611):

Sfarsitul a fost... dureros. Nietzschee

Cred c-am sa ma retrag putin. O zi frumoasa iti doresc.

| Alphawolf a răspuns (pentru Exilee):

Incerc sa te fac atent(poate nu ti-ai dat seama) ca si Liz29 imi sustine afirmatiile. Rationamentul tau este partinitor, "mintea ta nu poate percepe si accepta" alta varianta. Cu asfel de rationament, vai de ea stiinta...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

O sa inteleg ca nu stii. Ar fi trebuit sa zici dupa nr-ul de electroni.

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

Ma bucur ca suntem de acord.

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Asta ne indica intrebarile si raspunsurile lui... realitatea.

Răspuns utilizator avertizat