| AvalohAlyn a întrebat:

De ce multi considera ca doar incuiatii, limitatii sau babele si mosii cred in Dumnezeu si merg la Biserica? Exista si multi tineri (nu mai zic de tinerii seminaristi si studenti la teologie)care cred.De ce multi cred ca doar incuiatii cred in Dumnezeu cand au fost si oameni de stiinta,au fost si intelectuali, personalitati ale lumii care au crezut, cand sunt si tineri foarte inteligenti si cu credinta? DE CE? Eu consider neadevarat faptul ca doar incuiatii si oamenii limitati cred in Dumnezeu.Am vazut destul de multi tineri cu evlavie si inteligenti pe deasupra.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

La noi in biserica majoritatea tinerilor sunt studenti. Avem in biserica de la primar, doctori, director de banca, comisari, profesori, oameni pusi in functii inalte. Nu credinta face diferenta.

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Dumnezeu iti poate lua intr-o clipa tot ce ai: sanatatea, familia, serviciul, etc.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Din nou, nu pot suporta raspunsurile robot care nu au nici o legatura cu intrebarea mea.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

In afara de psalmi si amenintari(Dumnezeu iti poate lua intr-o clipa tot ce ai: sanatatea, familia, serviciul, etc.) alta placa nu mai aveti? Aveti crucea intr-o mana si toporul in cealalta.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Bineinteles ca mai am si inca multe. Eu nu i-am spus ca o sa ii ia Dumnezeu, doar ca El ne poate lua totul intr-o clipa. Nu ai vazut oameni care si-au pierdut agoniseala de o viata intr-o clipa?

| Hombre a răspuns (pentru HueyFreeman):

Cyborgul Ema e de generatie mai veche si nu i-a mai schimbat operatorul CD-ul, de altfel nici nu mai fuctioneaza bine nici circuitele caci in loc sa spuna ca realizarile sunt rodul stradaniei ei bate campii, spune ca totul i le-a dat Dumnezeu. Nu stiu de ce administratorii consortiului nu scoate de pe piata cyborgii uzatii, sau macar sa-i mai repare. laughing

| shadovv a răspuns:

Necunoscatori... ar trebui si ei sa afle de Kierkegaard, Steinhardt, Ioan Damaschinul, etc.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Afla dragutule, ca eu sunt de ultima generatie, tu esti mai vechi decat mine si ca atare, foarte uzat!

| Calininio a răspuns:

Nimeni nu a spus ca doar incuiatii sunt credinciosi. Dar biserica e plina de incuiati. Ca daca n-ar exista incuiatii, ar fi aproape goala tot timpul.

| ooolifeoolol a răspuns (pentru EmaS):

Unii vad semnul divinitatii in cele mai banale lucruri... Daca dau dupa o musca si nu o palesc din prima nu mai incerc, o las sa ma bazaie, ca doar a fost voia Domnului sa traiasca.Sa fim seriosi, devine absurd.
Poate ca tu insuti nu ai vreun merit, dar au parintii tai care au muncit sa le ofere copiilor o viata mai buna decat au avut ei pe cand erau copii.Adica saracii care nu au nici painea sa o puna pe masa si care totusi toarna copii in prostie, au vreo vina copiii aia ca s-au nascut in familia aia saraca? Adica i-o fi batut Domnu? Sa fim seriosi! Cand pui problema o pui de ambele parti nu doar de acea care iti survine cu interesele. Ceri dreptate, si o dai pe stanga...

| kira30 a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc.
As vreau sa fiu mai smerit dar imi e greu din cauza "prietenilor" de la scoala.Ce ar trebui sa fac?

| EmaS a răspuns (pentru kira30):

Este o dorinta buna.Ma bucur ca esti smerit pentru ca accepti autoritatea divina.

| neaivan a răspuns:

Salut, ai dreptate cand spui ca nu este adevarat a fi un incult daca te duci la biserica! Am o mare nelamurire cu acea,, dragoste,, pe care o poarta cei de la,, teologie,, Domnului!
Sa zicem ca in ultimi 25 de ani au facut teologia 10000 de persoane din acestea persoane 5000 au devenit preoti(inalti plrelati). Acesti 5000 care au devenit preoti daca tu zici ca au dragoste fata de Dumnezeu de ce fac atatea sminteli in lume? Ca sa ai dragoste fata de Dumnezeu trebuie sa ai si frica, respect! Uita-te si tu la,, preoti,, care au teologia ce fac (masini scumpe, fumeaza, divorteaza si slujesc incontinuare, isi fac vile si nu vorbesc aici de casa parohiala, la inmormantari nu iti vine daca nu e platit mai mult decat aceea taxa de inmormantare, sotiile lor nu sunt un exemplu asa cum trebuie sa fie o preoteasa, si multe altele).

| Papillon09 a răspuns (pentru kira30):

Daca imi permiti sa iti raspund la intrebare, eu cred ca cel mai bun lucru este ignoranta daca nu ai cu cine te intelge la scoala. Incearca sa te comporti frumos cu ei, desi te jignesc sau provoaca la ceva rau, insa daca nu poti ignora tot ce este rau, nu ii mai baga in seama pe acei "prieteni". Oricum daca ii ceri ajutor lui Dumnezeu esti invincibil, si poti fi si smerit si cum vrei tu.Ai incredere in El. happy

| kira30 a răspuns (pentru Papillon09):

Multumesc pentru ajutor.