| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce multimea l-a ales pe Barabas in locul lui Jesus?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce ar fi lasat romani un rebel care indruma la revoluție vs un miel bland care spunea ca împăratia lui e sus? Ce ar fi spus cezar?

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Multimea a ales corect. Nu avea motive sa aleaga un om care nu avea nici o valoare, un om care nu putea ajuta pe nimeni cu nimic.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Din același motiv pentru care lumea votează astăzi aceleași mizerii umane pentru postul de primar.

Răspuns utilizator avertizat
| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tot mulțumea aia? De unde știi? Dă-mi te rog un link ca argument, dacă poți.

Răspuns utilizator avertizat
| Iunicu a răspuns:

Pai hai să o luăm cu începutul.
Dumnezeu a trimis pe unul dintre fii săi că să moară și astfel să ne ierte de păcatele pentru care ne-ar fi putut ierta oricum.
Au făcut un scenariu și când Isus a venit pe pământ a respectat scenariul.
Adică cineva din anturaj să îl vândă, după care sa fie torturat și ucis. Urmând să dispară din mormânt și să se arate drept dovadă numai ucenicilor dar chiar și așa. Ucenicilor li s-au prezentat un bărbat necunoscut care prezenta niste răni asemănătoare cu ale unui răstignit.
Deci lumea l-a ales pe Barabas pentru că așa era scenariul.

Răspuns utilizator avertizat
| Iunicu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact

| serenityxx a răspuns:

Au vrut ca Iosua să fie crucificat.