| Meme10Memu a întrebat:

De ce multora nu le vine sa creada ca Biblia se implineste si cu aceasta pandemie nerecunoscand ca acest virus chiar exista asa cum este profetit in Biblie si au iesit sa protesteze?

Luke 21:11:" There will be great earthquakes, and in one place after another food shortages and pestilences;+ and there will be fearful sights and from heaven great signs."

63 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Pestilence=boala care afecteaza o intreaga comunitate, o rata de raspandire mare, si o rata de mortalitate mare(ca moartea neagra.
Moartea neagra nu a fost o pandemie?
Nu au existat in perioada aceea cutremure?
Aceste semne au existat si vor mai exista.
Nu sunt crestin, DAR cred ca si crestinii pot recunoaste ca semne care ar vesti sfarsitul lumii au mai fost.
De ce ar fi acum mai special?

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

2 Peter 3:3, 4:"First of all know this, that in the last days ridiculers will come with their ridicule, proceeding according to their own desires+ 4 and saying: "Where is this promised presence of his?+ Why, from the day our forefathers fell asleep in death, all things are continuing exactly as they were from creation’s beginning"

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

In ultimul secol epidemiile sunt mai multe decat secolele de dinainte.

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca... biblia este o carte de povesti?! Mai rau e ca adoarme si oamenii mai mari, nu doar plozii.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Ai dat un raspuns gresit.

Raspunsul corect este pentru ca oamenii cred in basme precum evolutia, conspiratii, ca omul le face cam pe toate.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

De unde stii ca Biblia si evolutia nu merg mana in mana?

| Algo098 a răspuns:

Biblia e o carte fantezista scrisa de oameni.
Nu e scrisa de Dz cel invizibil si atotputernic care dupa ce a facut totul ce exista nu e in stare sa faca o carte fara "ajutorul" unor oameni si nici nu e in stare sa se arate.
Viitorul nu e planificat si nu se desfasoara dupa un program fix ca sa poata spune cineva exact ce, cand si cum se va intampla, deci cei care scriu cartile astea si pretind ca sunt adevarate nu sunt oameni buni si cinstiti. Daca putem spune ca un om care te minte e un om bun si cinsit, atunci putem spune ca cei care au scris biblia sunt oameni buni si cinstiti (care te mint fara nici cea mai mica urma de simtire), iar biblia e un mare adevar (care nu se verifica).

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu sunt neaparat mai multe.
Doar fiindca stim cam de vreo 3-4 mari epidemii in Evul Mediu nu inseamna ca nu era mai multe.
Plus ca odata cu secolele 18-19, oamenii incepusera sa calatoreasca tot mai mult in diferite scopuri, de la colonizare, la afaceri, expeditii, etc.E normal ca anumite boli nu au ramas locale, nu au mai afectat doar unele zone, ci au ajuns sa afecteze teritorii extinse.

| Bariel a răspuns:

Pandemii au fost si vor fi mereu, eu zic sa pui mana si pe alte carti in afara de biblie.
Variola - 300 mil de morti
Pojarul - 200 mil de morti
Gripa Spaniola - intre 50 si 100 mil de morti
Ciuma Bubonica - 75 mil de morti
În secolul al XIV-lea, în jurul anului 1384, ciuma neagră a făcut ravagii în Europa. Mongolii au ajuns în peninsula Crimeea şi au încercat să o cucerească aruncând peste ziduri cadavre infectate cu ciumă, declanşând o epidemie care a străbătut întreg continentul, cu excepţia Islandei. Ciuma neagră sau bubonică a adus schimbări importante în economie însoţite de un mare regres; mortalitatea a fost de 60 la sută, iar omenirea a avut nevoie de 100 de ani pentru a se recupera.

HIV - 25 mil de morti
Tifosul - 4 mil de morti
Holera - 3 mil de morti
Covid - 600 de mii de morti
Si mai sunt.
Dupa ce am dat un ochi pe statistici, pot spune ca ne descurcam ok in a mentine controlul situatiei. Ar fi si mai ok daca oamenii ar fi mai calmi si mai responsabili

| Meme10Memu explică (pentru Bariel):

Omiti faptul ca marea majoritate a celor enumerate de tine au avut loc in ultimul secol.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Nu am pus in discutie extinderea. In Biblie spune "dintr-un loc in altul". Cat despre neexistenta mass-mediei in Evul Mediu e irelevant atata timp cat s-a aflat de ciuma din 1300. Daca erau fii sigur ca s-ar fi aflat si despre acelea.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Hai, vreau oameni sinceri sa creasca in stiinta adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt acelea au fost începutul durerilor.
Noi suntem în vremurile de pe urmă pentru că s-a împlinit profeția referitoare la Israel. Rabinii, după ce au văzut că Israelul a fost re-declarat ca stat independent și Ierusalimul reanexat ca și capitală, au început numărătoarea inversă. Noi suntem ultima generație și asta nu o spune cineva ca Nostradamus sau Baba nu știu care ci rabinii, persoanele ce știu Biblia pe de rost, astronomie, istorie, cultură ebraică și limbă greacă.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Nu merg pentru ca In Biblie nu scrie ca animalele au aparut din altele ci ca au fost create de Dumnezeu cu exceptia reproducerii in cadrul aceluiasi gen.

| sierra1 a răspuns:

Hai tradu că nu pea le avem cu franceza

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dz cel bun, iubitor si atotputernic asa de mult iubeste oamenii incat in loc de stiinta le-a dat carti cu povesti, ii ajuta asa de mult de sunt spitalele pline de oameni fara ajutorul pretios al lui Dz, e asa de bun, iubitor si atotputernic incat e invizibil, iar existenta si ajutorul lui (in loc sa fie constant si permanent cum ii sta bine unui Dz atotputernic si iubitor) e la categoria minuni inchipuite.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

E iubitor pentru ca face fructele si legumele gustoase, florile colorate, simturi incantatoare si va face si mai mult de atat.

Va face sa invie mortii. Oamenii trebuie sa moara ca sa fie inviati. Puterea Lui Dumnezeu se va arata mai cu seama dupa mii de ani de suferinta. Asa e mai rasunator.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Fructele si legumele sunt gustoase fiindca ai papile gustative.
Daca aveai un numar mai mic de papile, nu mai simteai gustul.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Tu vorbesti despre cauza C1 insa eu am prezentat cauza Cn.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asa se poate deduce daca crezi in carti fanteziste scrise de oameni necinstiti. Daca te uiti si vezi realitatea si o compari cu scrierile fanteziste, vezi un Dz atotputernic si iubitor invizibil, care nu face nimic in afara de scamatorii si minuni inchipuite, toate fara valoare asa ca reclamele false de la produsele inutile.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Legumele si fructele nu sunt false.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

False sunt scrierile din biblie. Legumele si fructele sunt OK.
Daca cei care au scris biblia aveau legatura cu un Dz creator, iubitor, atotputernic si atotstiutor, acel Dz le dadea informatii clare si corecte, le dadea stiinta, nu se ocupa cu minuni, vise, ritualuti primitive, cantece, poezii si fantezie. Un Dz atotputernic si iubitor nu se ocupa cu razbunari si pedepse la adresa unor oameni simpli, nestiutori si neputinciosi. Un Dz atotputernic si iubitor ar ajuta oamenii pe care ii iubeste. Din cauza asta, se impune o singura concluzie: scrierile respective sunt fanteziste, fara legatura cu un Dz adevarat. Toate sunt fantezii, iar cei care le-au scris nu sunt oameni de buna credinta.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Raspuns gresit pe tine, ca-ti creeaza disconfort mental numai tie si cre(s)tinilor, raspuns corect pentru mine, ca-i palpabil, logic si pentru care am dovezi la fel de logice si palpabile.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"...ci rabinii, persoanele ce știu Biblia pe de rost,"

Tot ei fac pipi pe povestea cu schizofrenicul Isus. Daca sunt asa destepti cum spui, inseamna ca ar trebui sa le urmezi exemplul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

O fac pentru că îi admir.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Admiri pe dracu, te agati de orice iti sustine teoriile stupide. Cum am spus, daca i-ai admira intr-adevar, ai avea aceeasi parere cu a lor despre povestea sectantului schizofrenic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Dumnezeu lucreaza prin oamenii. El este sfant si crede-ma ca daca l-ai vedea ai muri instant pentru ca tu si eu si toti altii suntem prea pacatosi.
Dumnezeu este cel ce conduce lumea asta si cel ce stie viitorul, el are toate lucrurile in control, acum ca de multe ori nu intelegem planul lui e alta problema dar el este cel ce detine controlul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Biblia sub nicio forma nu este o carte de povesti, este adevarata 100%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Dumnezeu te ajuta si ne ajuta, intrebarea este : il cauta oamenii pe Dumnezeu?
Dumnezeu este bun si iubitor dar problema este cu noi oamenii: din cauza pacatului suferim si suntem supusi atat mortii cat si suferintei pentru ca atunci cand Dumnezeu l-a creat pe om el nu a vrut ca el sa fie bolnav, dar pacatul este de multe ori devina dragul meu.
Nu este o minune inchipuita, TOTI ne vom confrunta cu adevarurile bibliei mai devreme sau mai tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Învață să comunici în așa fel încât ceilalți să le pese de ceea ce ai de spus. Mie nu mi-ai dovedit nimic prin comentariul acesta, doar că ești frustrat. Nici nu înțeleg de ce mi-ai scris... ai vrut să-mi explici ceva, sau să-ți arăți opinia(pentru ce)?

"Admiri pe dracu, te agati de orice iti sustine teoriile stupide." Nu te cunosc, dar ești sigur că nu ești tu acesta? Eu nu am teorii, nu am avut niciodată. Când mi se spune ceva interesant caut să văd de unde provine(exemplu: interacțiunea Pământului cu Marte până în anul 701 îen. și legătura cu ziua prelungită din VT în raport cu noaptea prelungită din mitologia chineză).