| Aldebaran a întrebat:

Ce parere aveti voi despre un dumnezeu care are un popor ales? Astept raspunsuri serioase...

Răspuns Câştigător
| mousemagic a răspuns:

M-am gandit si eu la asta si am cautat cateva informatii.
Cred ca te supara invataturile lor despre goyim(non-evreu)
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t471904.html
Si daca ar exista un popor "ales" eu nu as vrea sa fiu unul dintre ei. In toate situatiile alesii trebuie sa faca cele mai grele sarcini, ei trebuie sa lupte pentru toata lumea, si daca au de suportat consecinte atunci sunt cele mai grele.

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.El iubeste pe fiecare dintre noi.A dat pe Fiul Sau ca jertfa pentru rascumpararea noastra.

| harciog a răspuns:

Se desprinde clar ca nu Dumnezeu a ales poporul respectiv ci viceversa. Dumnezeu n-avea notiunea despre cum impartea omul teritoriile si nici nu facea discriminare intre rase.

| wales a răspuns:

În primul rănd, Dumnezeu a încheiat un legământ cu Avraam:

'' În ziua aceea, Domnul a făcut un legământ cu Avram și i-a zis: „Seminței tale dau țara aceasta, de la râul Egiptului până la râul cel mare, râul Eufrat,'' Genesa 15:18.

Urmașii lui Avraam trebuia să fie națiunea care vestea Cuvântul și voia Lui Dumnezeu:

'' Acum, dacă veți asculta glasul Meu și dacă veți păzi legământul Meu, veți fi ai Mei dintre toate popoarele, căci tot pământul este al Meu; Îmi veți fi o împărăție de preoți și un neam sfânt. Acestea sunt cuvintele pe care le vei spune copiilor lui Israel.'' Exod 19:5, 6.

Din cauza idolatriei și neascultării, evreii au ales o viaţă fără Dumnezeu în ciuda tuturor avertismentelor:

'' Toate căpeteniile preoților și poporul au înmulțit și ei fărădelegile, după toate urâciunile neamurilor; și au pângărit Casa Domnului, pe care o sfințise El în Ierusalim. Domnul Dumnezeul părinților lor a dat din vreme trimișilor Săi însărcinarea să-i înștiințeze, căci voia să cruțe pe poporul Său și Locașul Său. Dar ei și-au bătut joc de trimișii lui Dumnezeu, I-au nesocotit cuvintele și au râs de prorocii Lui, până când mânia Domnului împotriva poporului Său a ajuns fără leac.'' 2 Cronici 36:14-16. Cu toate acestea Dumnezeu nu a vrut să-i piardă din cauza legământului încheiat:

'' Dar Domnul n-a voit să piardă casa lui David, din pricina legământului pe care-l făcuse cu David și din pricina făgăduinței pe care o făcuse că îi va da întotdeauna o lumină, lui și fiilor lui.'' 2 Cronici 21:7. Toate proorociile vechi scrise cu mii de ani în urmă sau adeverit întocmai:

'' Voi pustii țara, așa că vrăjmașii voștri care o vor locui vor rămâne încremeniți văzând-o.'' Levitic 26:32.
Istoria demonstrează prigoana evreilor în toată existenţa lor și ca un paradox, un lucru neînțeles de foarte multi oameni, evreii nu au dispărut ca nație cum au dispărut alte națiuni într-un timp mult mai scurt. Unde ia dus neascultarea de Dumnezeu:
Începând cu anul 1492 î.d.H. De la ieșirea evreilor din Egipt – continuând cu dominația Babiloniană, prima deportare în anul 606 î.d.H. Au urmat Medo-Persia în anul 536 î.d.H. Grecia, anul 332 î.d.H. Iar în anul 63 î.d.H. comandantul roman Pompei cucerește Ierusalimul, aşa Israel devine provincie romană. Isus Hristos s-a născut sub dominație romană. Evreii nu L-a acceptat ca fiind Mesia și declarând zguduitor:

'' Dar ei au strigat: "Ia-L, ia-L, răstignește-l!" "Sa răstignesc pe Împăratul vostru?" le-a zis Pilat. Preoții cei mai de seamă au răspuns: "Noi n-avem alt împărat decât pe Cezarul!" Ioan 19:15.

Urmează o perioadă de aproximativ 1800 de ani în care evreii au fost fără o patrie răspândiți în toată lumea și astfel profețiile se împlinesc din nou:

'' Vă voi împrăștia printre neamuri și voi scoate sabia după voi. Ţara voastră va fi pustiită, și cetățile voastre vor rămâne pustii.'' Levitic 26:33.

dar Dumnezeu le vorbește iar evreilor:

'' Şi să le spui: „Aşa vorbește Domnul Dumnezeu: „Iată, voi lua pe copiii lui Israel din mijlocul neamurilor la care s-au dus, îi voi strânge din toate parțile şi-i voi aduce înapoi în țara lor.'' Ezec 37:21. În 14 mai 1948 s-a re-înfiinţat statul Israel.

| MMihai a răspuns:

Ce parere aveti voi despre un dumnezeu care are un popor ales? ==
fals nu există un popor ales!

| miradoniz a răspuns:

hee hee am sa încerc și eu un răspunshee hee @harciog are dreptatehee hee ca și în ziua de azi,"poporul ales" este cel care Îl alege pe Domnulhee hee și am sa continui: El e iubitor de oamenihee hee din fericirehee hee deci sper ca o sa ne mântuiască pe toțihee hee dar, știi cum:suntem la mila LUIhee hee

| Kosuchin a răspuns:

Stiiiu eu raspunsul big grin ::
Zeul tribal YHWH.

| Aesir a răspuns:

Toti suntem egali in fata lui Dumnezeu indiferent si oricum, iar ce auziti prin filme sau prin carti ca are un popor ales sunt doar doctrine ale anumitor oameni care incearca sa manipuleze pentru a separa cat mai mult oamenii sa ii faca sa creada ca daca nu au o anumita culoare a pielii sau o anumita religie sunt inferiori. Deci... aveti grija ce cititi!

| Aldebaran explică:

Deloc Fals! In Biblie Dumnezeu are un popor ales si anume poporul evreu. Intr-adevar... nu puteam sa nu fac si eu legatura dintre Yahweh si Hitler!

| Aldebaran explică:

Apreciez promptitudinea raspunsurilor voastre insa, dupa cum ma asteptam, am primit si raspunsuri din categoria "...dar totusi Isus te iubeste" ...No comm! Unii habar nu au despre ce e vorba. //Foarte interesant forumul acela Mouse, e bine de stiut cate ceva! Apreciez de asemenea si raspunsul tau, Wales.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si Hitler a avut un popor ales... Seamana?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A ales bine.in momentul in care apostolii au fost trimisi la neamuri,pentru a le face cunoscut cuvantul,deja acestia au devenit membri in poporul ales.iar Dumnezeu,care nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui, atat de mult a iubit lumea incat a dat pe singurul sau fiu, pentru ca sa traiasca vesnic toti cei ce vor crede in el si ii vor chema numele.

| Buii a răspuns:

Dumnezeu nu are un singur popor care il iubeste. el iubeste pe toata lumeawinking.

| savinalexandruionut a răspuns:

Nu e adevarat, chiar daca noi spunem ca D-Zeu a uitat de noi nu e adevarat.el totimpul ne vegheaza chiar daca nu ne dam seama. oameni cred ca daca merg de doua ori la biserica si fac 2 rugaciuni dupa ce nu au mai foste de zeci de ani la biserica cred ca o sa li se indeplineasca dorintele.Si aum sa revin la ce intrebare ai spus tu...Toate tarile, zic eu, o sa aiba un moment din acesta cum a fost in Japonia.asa ca sa nu credem ca daca in Japonia a fost ce a fost Dumnezeu a uitat de ei sau nu s-a gandit niciodata la ei