| dragos9234 a întrebat:

De ce ne-a mai creat dumnezeu ca oameni(sau mai bine zis pe Adam si Eva) daca oricum a omorat pe toata lumea mai demult(povestea cu arca lui Noe)si va mai omora din nou pe toata lumea cand va veni sfarsitul lumii?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu are oamenii Lui credinciosi.Asa cum a scapat Noe impreuna cu familia Lui, vor fi scapati si cei care asculta de Dumnezeu.

| AragorN88 a răspuns:

Se pare ca inca lucreaza sa mai repare din buguri, cred ca suntem inca in versiune beta.

| RAY a răspuns:

Ma tu vrei sal pensionezi pe dumnezeu dragos?

| dragos9234 explică (pentru RAY):

As vrea dar nu il gasesc pe nicaieri.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Tu vrei ca ponta sai dea pensie asa ca se tot taie de la pensii vrei sa le taie de tot?

| dragos9234 explică (pentru RAY):

La asta nu m-am gandit.
Nu mai vreau sa il scot la pensie dar poate se retrage el ca tot nu face nimic.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Mosul asta vrea pensie mare sia condus poporul 40 de ani prin desert si tot nu a rezolvat nimic, atat nu a fost in stare sa le duca cu avionul se observa ca chiar dumnezeu e pentru timpurile alea, e natura omului intruchipata in dumnezeu

| Archdaemon a răspuns (pentru RAY):

Poate a murit de mult mosu'.

| RAY a răspuns (pentru Archdaemon):

Vauduva lui cica e ema oare ea pensie de vaduva?

| Archdaemon a răspuns (pentru RAY):

Mda...si imi imaginez ca pensia de la doamne-doamne e "bunatatea" credinta etc...

| 1Mihai1 a răspuns:

"...si va mai omora din nou pe toata lumea cand va veni sfarsitul lumii?" - Ca să-mi zici cat o să iau la BAC...

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat sa ne bucuram de viata, sa traim vesnic, dar incalcarea normelor sale duce la dezastru, asta se vede in lumea care ne inconjoara.Relatarea cu arca lui Noe este una foarte importanta la un momentdat Dumnezeu zice ca s-a mahnit in inima lui si i-a parut rau ca a facut oamenii,starea lor era jalnica,un motiv principal pentru potop a fost ca unii ingeri (gasesti relatarea in geneza sau facerea) au coborat pe pamant,au devenit asemenea oamenilor,le-au luat pe ficele oamenilor si au dat nastere nefilimilor (numiti si uriasi)la momentul acela specia umana era pe cale sa o ia razna,violenta era la maxim, norme morale nu mai erau, si decizia a fost sa il salveze pe Noe si familia lui, dar si pe unii din timpul lui Noe, insa nu il asculta nimeni asa ca potopul a venit.Biblia spune tot in geneza ca potop nu va mai fi niciodata, iar ca semn ca nu va mai fi asa potop este curcubeul, asa este mentionat.La fel ca in zilele lui noe ne aflam noi:pe oamenii ii intereseaza doar placerile vietii fara sa tina cont de Dumnezeu,ateii isi bat joc si zic ca dumnezeu nu exista,minciuna,coruptia,criminalitatea,la nevel mondial este maxima,invatatorii religiosi falsi ii pun pe oameni sa se increada tot in oameni si nu in Dumnezeu,ii tin departe de Biblie,unii au fost arsi pe rug pentru ca citeau Biblia. Sfarsitul va fi tot a celor care nu sunt sa zicem asa ca sa intelegi asemenea lui Noe si familia sa,adica fara o relatie cu Dumnezeu,fara a-l cunoaste,fara sa tina cont de el, vor suporta distrugerea, distrugerea va fi din partea lui Cristos si a armatei ceresti de ingeri.Cei loiali lui Dumnezeu care il asculta vor fi protejati asa cum a fost Noe, cum au fost crestini din secolul I care au supravietuit distrugerii Ierusalimului, si asa cum Dumnezeu isi proteja poporul Israel.Tot ce am zis pot demonstra cu Biblia,bineinteles poti intelege un pic daca ai cunostinta cat de cat a Bibliei.Cei care vor supravietui acestui sfarsit care va fi a celor neascultatori vor restabili paradisul pierdut de Adam si Eva si vor veni si schimbarile de rigoare, judecata,(favorabila pentru cei ce il cunosc pe Dumnezeu cu exactitate, care stiu cuvantul sau si il aplica, si alte aspecte), aducerea omului la perfectiune sub domnia lui Isus in timp de 1000 de ani, distrugerea Diavolului bineintels si o gramada de schimbari pe care ar trebui sa le cunosti si meriti asta, pentru a fi si tu printre cei ce vor fi salvati asemenea lui Noe(personajul preferat al tau).

| Nippon a răspuns:

Prima oara pamantul a fost nimicit prin apa, adica omul si fiintele vii, in afara de Noe si arca sa, a doua oara va fi prin foc.
P.S: raymusic22tm, incearca sa parodieze acea intamplare, dar nu vede ca este un anaflabet redus, care nu e capabil sa scrie corect in limba romana, dar se crede capabil sa faca pe "desteptul" in asemenea probleme, du-te, pune mana si invata sa scrii, documenteaza-te in asemenea probleme, si mai vorbim, nu iti spurca limba!

| RAY a răspuns (pentru Nippon):

Treci la jigniri cand esti in pana de ideii, fi civilizat omule eu nu team jignit