| cnakalz a întrebat:

De ce ne facem cruce cand trecem pe langa BISERICA?

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Pentru ca este ca si cum l-ai saluta pe Insusi Dumnezeu. Daca treci pe langa poarta sau balconul celui mai bun prieten si il vezi ii faci cu mana. Asa si crestinul ortodox isi face cruce cand trece pe langa casa Domnului. Spor in cele bune

| morningstar a răspuns (pentru AliGab):

El asteapta sa Il saluti in rugaciune, nu printr-un semn despre care niciodata nu a vorbit lumii.

7 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Cand trec pe langa biserica ridic degetul mijlociu in semn de salut

| Nucreeed a răspuns:

De superstitiosi ce sunteti!

| andreiush25 a răspuns (pentru Nucreeed):

Pfoai tu chiar esti pornit impotriva crestinilor laughing.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru ca nu tineti cont de poruncile lui Dumnezeu, una dintre ele spune ...sa nu te inchini la idoli (la chip cioplit ), sau la orice lucru facut de maini omenesti.

Răspuns utilizator avertizat
| beligan a răspuns:

Este un ritual implementat de-a lungul secolelor, de popii slugarnici lui Constantin cel,, mare''care si-a ucis copilul si sotia! Am uitat sa spun,, si sfant''!