| Pisicuta2003 a întrebat:

De ce nu este bine sa citesti biblia?

Răspuns Câştigător
| michael5813 a răspuns:

Dar cine spune ca nu e bine sa citesti biblia!? eu nu sunt model de crestin dar am citit-o si chiar nu imi pare rau ca am facut-o! dimpotriva sunt lucruri importante de invatat din biblie chiar facand abstractie de credinta!

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Cine a spus că "nu este bine sa citesti biblia"? În nici un caz Biserica! Problema este însă alta. Aşa cum la literatură contează şi ce scrii, nu doar să umpli cu poveşti câteva pagini, tot la fel când vine vorba de ÎNŢELEGEREA MESAJULUI Bibliei, esenţial şi vital este să înţelegi CORECT MESAJUL şi nu doar "să înţelegi ceva acolo…".

Dovadă în privinţa greutăţii de transmiterea a mesajului corect (păstrat doar într-un singur loc- Biserica lui Hristos) stau cele 39000 de variante, culte aşa-zis creştine! Iar asta nu este o glumă, aşa cum nu este o glumă nici intenţia lui Dumnezeu ca noi să înţelegem fără confuzii pentru mântuire un anumit mesaj!

Singurul loc în care a fost apărată integritatea Bibliei, în faţa diferitelor tendinţe de a o modifica, este Biserica. Biblia aparţine Bisericii lui Hristos, PENTRU CĂ BISERICA A SCRIS-O (după riguroase, stricte şi transparente criterii), BISERICA I-A APĂRAT INTEGRITATEA părţilor componente, BISERICA I-A SALVAT UNITATEA DE ÎNŢELEGERE faţă de cei care au venit cu variante de interpretare an de an...

Singurul loc în care a fost apărată integritatea Bibliei, în faţa numeroaselor tendinţe de a o modifica şi altera este Biserica.

| milan9 a răspuns:

Nu este vorba de nici o încercare de manipulare din partea Bisericii! Manipularea adevărului intervine atunci când în loc de un singur mod de înţelegere, apar şarlatani care creează 39000 de "variante de explicare a Bibliei". Dar Dumnezeu rămâne Unul sngur şi consecvent, nu cu 39000 de feţe!

Manipularea intervine atunci când când în loc de o singură Biserică, cum spune Mântuitorul "Biserica Mea" (singularitatea ei fiind subliniată aproape obsesiv în Noul Testament), în loc de o singură Biserică deci, liderii cultelor au creat cu de la sine putere şi cutezanţă 39000 de contracandidate "împotriva" Bisericii lui Hristos!

Manipularea intervine atunci când, deşi Biserica vrea să apere mesajul autentic faţă de interpretările eronate, există totuşi sectanţi "cutezători" care vor să treacă peste hotărârea şi profeţia veşnică a Fiului lui Dumnezeu, că Biserica Lui este una singură:

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27

"Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi BISERICA MEA şi porţile iadului nu o vor birui."( Matei 16, 18. )

"Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos."( I Corinteni 3, 11);

"Să păstraţi BISERICA LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

"Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin."( Matei 28, 20. )

| M25M a răspuns:

De ce sa nu fie bine sa o citesti?
Nu trebuie sa fii neaparat crestin ca sa o citesti, poti sa o faci pentru a studia, sau pentru a o compara cu celelalte scrieri religioase. Acum daca, pe de alta parte, crezi in povestile sf prezentate acolo, este o mica problema.

| Pisicuta2003 explică (pentru M25M):

Nu cred in povestile de acolo

| martzian a răspuns:

Pentru ca iti deschide ochii si te ajuta sa afli adevarul. Pentru ca viata ta se va schimba in bine. Pentru ca, in cele mai multe cazuri, te va ajuta sa rupi lungul sir de familii nefericite si destramate din genealogia ta. Pentru ca iti da speranta, perspectiva, un scop si o directie in viata. Pentru ca te ajuta sa il cunosti pe Dumnezeu si sa afli, spre surprinderea ta, ca de fapt El exista. Pentru ca te face un om echilibrat si multumit, capabil sa ii ajute si pe ceilalti. Ce nevoie ai tu de toate astea? Mai bine o viata mizerabila si un sfarsit la fel, nu? sad

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ca alţii să-i poată manipula mai uşor.
Dacă ai fi întrebat de ce ESTE bine să citeşti Biblia, aş fi putut să scriu mult mai mult. Cele bune!

| Toader_Andreea_1996_pDkq a răspuns:

Ba este bine sa citesti biblia vezi cum a creat dumnezeu lumea, cele 10 porunici si asa mai departe.