| Meme10Memu a întrebat:

De ce nu inteleg oamenii de stiinta ca in afara planetei Pamant nu e decat moarte pentru om intrucat nici o alta planeta din univers nu e locuibila si toate sunt pustii si fara viata? Poate fi numit acesta progres, sa pluteasca oamenii prin spatiul cosmic in asteptarea mortii care apare mai rapid decat pe Pamant?

Iehova Dumnezeu a facut doar planeta Pamant locuibila pentru om in timp ce restul universului este doar al lui neimpartindu-l cu oamenii spre a fi locuit de oameni. Oamenii rebeli mereu au vrut sa ajunga la cer chiar si atunci cand s-au apucat sa construiasca turnul Babel.

3 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Nu se pot duce la munca degeaba, trebuie sa faca ceva, nu conteaza daca fac ceva care o sa ne ajute sau daca fac ceva inutil. Plus ca trebuie sa mai spele niste bani.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru Harfagre):

"Dumnezeu" e substantiv comun si nu propriu pentru ca sunt mai multi dumnezei.

Din Biblie reiese ca doar planeta Pamant e locuibila din tot universul.

Universul are inceput. Iehova nu are inceput.

La inceput Iehova Dumnezeu a facut cerurile ( universul ) si Pamantul - Geneza 1:1. Cerurile sunt ale lui Iehova, dar pământul l-a dat oamenilor - Psalmul 115:16.

In Biblie se vorbeste despre ADN de cand David a scris, inspirat de Iehova, Psalmii in jurul anului 1000 i.Hr.

Moise, sub inspiratie divina, a scris in anii 1400 i.Hr. ca Pamantul pluteste in spatiu cu mult inainte ca omul in secolul XX sa trimita oameni in afara Pamantului si sa vada Pamantul din spatiul cosmic.