| StrongHeart a întrebat:

Cand s-au apucat sa construiasca turnul Babel de ce scrie "uite ce au facut oamenii astia, haidem sa ne pogoram sa le amestecam limbile sa nu se mai inteleaga".
Cine sunt acestia? De ce e folosit termenul la plural?
Pareri?

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil la toti cei sfinti.

| fllu07 a răspuns:

Cred că se referă la Dumnezeu și la Isus Cristos, care este meșterul iscusit, cel prin care Dumnezeu a creat toate cele vizibile si invizibile. Si avem aici o alta dovadă ca Dumnezeu și Isus Cristos sunt 2 persoane diferite si distincte (si Isus Cristos este inferior lui Dumnezeu, ca adăugare separat de întrebare)

| Irinel15123532 a răspuns (pentru fllu07):

Iisus este egal cu Dumnezeu Tatal.
Domnul Iisus este aidoma chipului Lui Dumnezeu.

| fllu07 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ioan 14:28
"Tatăl este mai mare decât mine" sunt cuvintele lui Isus Cristos.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru fllu07):

Spuse unde si cand? In ce context?

Daca este asa cum tu sustii, cum isi permite Iisus sa spuna urmatoarele Ioan 14:7 ''Dacă M-aţi cunoscut pe Mine, Îl veţi cunoaşte şi pe Tatăl Meu.[a] Şi de acum Îl cunoaşteţi şi L-aţi văzut.
8 Filip I-a zis:
– Doamne, arată-ni-L pe Tatăl şi ne este de ajuns!
9 Isus i-a răspuns:
– De atâta timp sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filip? Cel ce M-a văzut pe Mine L-a văzut pe Tatăl. Cum de spui: „Arată-ni-L pe Tatăl!''

Daca Iisus este inferior Tatalui, cum isi poate permite sa spuna
ca, cine a vazut pe Iisus, a vaut pe Tatal daca Iisus nu este ca Tatal si este inferior? Ce inseamna cuvintele Lui Iisus? Daca 2 lucruri sunt distincte, mere si afine, cum poti spune ca, vazand merele, stii exact cum arata si afinele? Este imposibil. Au caracteristici diferite, culoare, aroma, textura, miros, dimensiuni, etc.

Matei 5:30-32
''Iar dacă mâna ta cea dreaptă te face să păcătuieşti, taie-o şi arunc-o, căci este spre folosul tău să-ţi pierzi unul din mădulare, decât să-ţi meargă în Gheenă tot trupul.''

Nu totul din Biblie se intelege ad litteram, daca ar fi asa, nu ar trebui sa mai ai maini, nici tu si nici eu, amandoi am pacatuit cu mainile, si cu vorba. Iisus se refera la acele fapte, apoi spune si despre ochi, el se refera la ganduri, omoara gandul pacatos, dar asta este alta discutie.

Ai dreptate, Iisus spune ca este mai mic ca Tatal, dar de ce?
Uite ce scrie in Filipeni 2:6 ''totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu, ci S-a dezbrăcat pe Sine Însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor.''

Marcu 10:45
Căci Fiul omului n-a venit să I se slujească, ci El să slujească și să-Și dea viaţa răscumpărare pentru mulţi!"

Iisus nu a venit pe pamant cu ''pretentii'' de Dumnezeu, El a spus ca a venit sa slujeasca, nu sa i se slujeasca, dar sa dam intreg versetul.

'' El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu, 7 ci S-a dezbrăcat pe Sine Însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. 8 La înfăţişare a fost găsit ca un om, S-a smerit şi S-a făcut ascultător până la moarte, şi încă moarte de cruce. 9 De aceea şi Dumnezeu L-a înălţat nespus de mult şi I-a dat Numele care este mai presus de orice nume; 10 pentru ca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ 11 şi orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.''

Citeste te rog ultima parte ''Ca Iisus Hristos este Domnul''

Ioan 1:1 spune: "Cuvântul era Dumnezeu". Ioan 1:14 spune: "Cuvântul S-a făcut trup." Aceasta indică foarte clar că Iisus este Dumnezeu întrupat. Faptele Apostolilor 20:28 ne spun: "... păstoriţi Biserica Domnului, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." Cine a câştigat Biserica cu sângele Său? Iisus Hristos. Dar Faptele Apostolilor 20:28 declară că Dumnezeu a câştigat Biserica cu sângele Său. Prin urmare, Iisus este Dumnezeu!

Ioan 10:30: "Eu şi Tatăl una suntem."

care a fost reacţia evreilor la cuvintele lui Iisus? : "Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru că eşti o hulă, şi pentru că Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu" (Ioan 10:33).

Ioan 8 : Iisus a spus: "Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu".

În Evrei 1:8, Tatăl declară despre Iisus: "pe când Fiului I-a zis: "Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate."

Cel mai important motiv pentru care Iisus trebuie să fie Dumnezeu este că dacă nu ar fi Dumnezeu, atunci moartea Sa nu ar fi fost suficientă pentru plata păcatelor întregii lumi (1 Ioan 2:2). Numai Dumnezeu putea plăti o astfel de pedeapsă infinită. Numai Dumnezeu ar putea lua păcatele lumii (2 Corinteni 5:21), numai El ar putea muri, şi apoi învia – demonstrând astfel biruinţa Sa asupra păcatului şi a morţii.

| fllu07 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Am dezbatut versetele astea cu twentyoneway de m-am săturat. Dacă vrei, urmărește discuția si argumentele pe care le aduce biblia împotriva doctrinei trinității. Dar din ce ai scris tu, evidentiez o idee: este diferenta intre Isus este că Tatăl (probabil același corp spiritual, nemuritor, invizibil) si Isus este Tatăl. Mai observă te rog si faptul ca Isus Cristos a fost trimis in lume. Ci e are putere sa te trimită dacă nu cineva mai mare?
Isus Cristos mai spune: toată autoritatea mi-a fost dată. Cine are putere sa dea o autoritate dacă nu cineva mai mare decât cel căruia îi este oferită autoritatea? De exemplu: tu de azi, angajezi si dai afară pe cine vrei din firmă. Dacă iti zice directorul general al firmei, cuvintele au putere. Dacă iti zice un coleg de pe linia de producție, cel mult râzi. Dar atât. Isus a primit autoritatea.
În cele din urmă, citim în 1corinteni 15:26 ca Isus Cristos se va pleca înaintea lui Dumnezeu, la finalul domniei sale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii se grupase și erau într-un singur loc sa construiască turnul Babel din ce in ce mai înalt, Dumnezeu a vrut ca oamenii să se răspândească pe tot pământul așa că le-a schimbat limbile

| marinaru777 a răspuns:

Era Sf Treime.

| Lilith33 a răspuns:

Ordinul de pogorâre a fost dat de Dumnezeu către oastea lui, după ce a inspectat personal șantierul de la Babel. Biblia o spune cu alte vorbe, eu o spun cu vorbele mele.