| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu luati in considerare existenta altor zei?

Am observat ca tot ziceti "daca al meu exista si nu crezi in el, pierzi totul". Ce veti face daca dupa ce muriti va intalniti cu zeii altora?

Am vazut la un user "martizan" sau ceva asemanator urmatorul fragment dintr-o intrebare "Dar daca, totusi, Dumnezeu exista?"

Sansele ca oricare zei sa existe sunt la fel. Nici un zeu nu e mai favorizat. Nici voi ca si crestini, nici altii nu aveti dovezi mai speciale sau mai bune. Toti aveti exact aceleasi tipuri de dovezi. Posibilitatea existentei zeului X e la fel ca posibilitatea zeilor,A,B,C, D...etc

De ce nu luati in considerare existenta altor zei?
Ce veti face daca dupa ce muriti va intalniti cu zeii altora?

20 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Incearca si cauta si tu Profetii Biblice implinite, apoi cauta pe la pietroaiele tale scuze la zeii tai ceva asemanator
Cu stima,,,,,

| Zenicide a răspuns (pentru Urzi23):

Profetii implinite? Cred ca nu am citit aceeasi carte.

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Bai am primit o carte de Istoria religilor de la cineva si cel ce a scris acel manul era la fel de arogant ca tine. Adica spunea religia crestina e cea adevarata restul sunt false. Urasc asfel de oamenii asa de aroganti.

| Urzi23 a răspuns (pentru Zenicide):

Este cazul sa incepi sa cauti si sa te documentezi.

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Anonim304 a răspuns (pentru Urzi23):
Bai am primit o carte de Istoria religilor de la cineva si cel ce a scris acel manul era la fel de arogant ca tine. Adica spunea religia crestina e cea adevarata restul sunt false. Urasc asfel de oamenii asa de aroganti.

Urzi23 in dialog:

Se pare ca ai o problema eu zic sa incerci sa o rezolvi, solutia nu o vei gasi pe TPU.Cit despre chestia ca tu urasti o anumita categorie de oameni, se pare ca este doar problema ta, ai incercat sa stai de vorba cu psihologul scolii?
Cu stima,,,,,,

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

De ce insulti zeii altora? Daca eu spun despre al tau ca a fost un criminal, un obsedat de putere, un tiran, un barbar, un primitiv si multe altele de genul iti convine?

Profetiile, in cazul in care nu stiai, nu sunt dor in crestinism. Nu sunt unice religie tale. Sunt cazuri mult mai vechi, civilitatii si religii mult mai vechi care au avut profetii implinite si neimplinite. La fel si cu religia ta. Sunt unele implinite si majoritatea neimplinite. Daca nu stii, documenteaza-te mai mult inaitne sa vorbesti despre ceva. Subiectul acesta oricum de depaseste.

Daca nu poti sa lasi niste comentarii folositoare, nu te mai obosi.

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Nu mai te contrazice cu cretinii astia ca nu castigi nimic..Si eu faceam asta...Dar m-am lecuit dupa ce am observat ca unii atei chiar mint si ca unii sunt foarte obsedati sa le dai dreptate. Intreabai cum isi explica ei miscarea contiuna a moleculelor(un lucru inca neexplicat din punct de vedere fizic) sau daca poti face o ciorba din nimic.(cum s-a creat viata si tot ceea ce vedem din absolut nimic.un concept "a creea" lispsit de vreo relevanta in afara existentei timpului si spatiului) Dar ei vor schimba repede subiectul..Ca habar nu au..Relgia explica lucrurile pe care stiinta nu le gaseste explicatii nici azi..Si il rog sa imi zica asta care a pus intrebarea de un zeu si eu ii demnstrez cum trebuie de ce acel zeu este fals!

| Zenicide a răspuns (pentru Urzi23):

Uite inca o profetie, anul viitor o sa ninga. Daca ninge in 2013 prophecy fulfilled ^^

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Inainte sa-mi demonstrezi tu ca niste zei sunt falsi, raspunde celor 2 intrebari.

Dupa ce raspunzi celor 2 intrebari puse de mine, alege oricare 10 religii si demonstreaza-mi ca zeii lor sunt falsi. Dovezile tale sa fie numerotate in sensul :

1 - Religia X - iata dovezile
2 - Religia Y - iata dovezile
3 - Religia Z - iata dovezile
etc pana la 10.

Si daca tot ai zis ca pot sa numesc orice zeu, optiunea mea cu numatul 11 este : Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream in afara de Dumnezeu. Crezi ca am eu timp si chef de ce ceri tu? Am zis scurt si la obiect ce am avut de zis. Nu stau sa fac asta deoarece e o pierdere de timp.

| Urzi23 a răspuns (pentru Zenicide):

Zenicide a răspuns (pentru Urzi23):
Uite inca o profetie, anul viitor o sa ninga. Daca ninge in 2013 prophecy fulfilled ^^

Urzi23 in dialog :
Hai bre sa fim seriosi tu cu chestii de gradinita apari in fata ochilor mei, mai bine te duci si te culci sau iesi la joaca cu prietenii

| Zenicide a răspuns (pentru Urzi23):

Incercam sa fiu la acelasi nivel ca tine!

| shadovv a răspuns:

De ce iei tu in considerare existenta ta?

| Purec a răspuns:

Pentru ca crestinii isi boteaza copii la maxim 2 luni happy Ca sa intelegi ce vreau sa zic... Nimeni nu are de ales happy

| dracu14 a răspuns:

Esti patetic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Arata-mi unde am spus eu ca in 2012 vine sfarsitul lumii? Nu prea stii sa citesti nu?

| rocco09 a răspuns:

Aceeasi marie cu alta palarie! a fost de n ori intrebarea asta!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

Incearca sa oferi un raspuns folositor. Daca nu poti, nu raspunde.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa iti raspund folositor! Cauta in arhiva daca intr-adevar te intereseaza! Ca sa nu iti raspund mai direct, exista un proverb romanesc cred "cainele moare de drum lung si..." cauta pe gugal!

| ovidiupocaitu a răspuns:

Puneti-va nadejdia in singurul dumnezeu adevarat care egzista prin sine insusi in isaia 43:10