| Silviuloan a întrebat:

De ce nu se face o categorie speciala pentru atei? in ceea ce priveste intrebarile lor ateiste. Ateismul nu e o religie deci schimbati categoia.

14 răspunsuri:
| 20thoughts a răspuns:

Buna,
Pentru ca TPU poate nu stie ca sunt atei pe aici sau poate nu e mai pot pune categorii!
Craciun fericit! happy

| Duucu a răspuns:

Baiat destept happy Exista deja una, se numeste Stiinta si Filosofie.

| Silviuloan explică (pentru Duucu):

Pai inseamna ca nu se respecta regulamentul... asa intru si eu la sctiinta si pun o intrebare despre religie...

| Mădă0611 a răspuns:

Si de ce crestinii nu stau la biserica, in loc sa bata din usa in usa (unii) sau sa stea pe net?
Dar vai, ti-e ciuda ca iti demonstreaza altii ca nu ai dreptate? Relax, credinta e un sentiment, nu cere ratiune, unii atei inteleg asta si daca ati sta in banca voastra, nu ar zice nimic catre voi.
Se numeste aparare, e legitima. Daca n-as avea bun simt, as incepe sa ma plimb din usa in usa sau din poarta in poarta pentru a vorbi de inexistenta lui dumnezeu, sa vad, le place unora daca le intorc moneda.

Daca tu esti nefumator si eu iti vorbesc despre tigari, incerc sa te conving si incerc sa conving cat mai multa lume ca sunt bune, existand posibilitatea ca urmasii tai sa traiasca intr-un mediu nociv, ai sta si ai privi? Deocamdata nu dau 2 bani pe lume (las' sa pice, si cand o sa fie jos, eu n-o sa misc un deget, sa-i ajute dumnezeul lor), dar daca o sa dau, n-o sa stau sa privesc cum unii limiteaza mintile altora.

| Silviuloan explică (pentru Mădă0611):

Daca ai aveat tu ce am eu cred ca te sinucizi dupa ce afli. dar sa lasam asta... Daca puteam sa merg la biserica mergeam.Noi, crestinii nu umblam din poarta in poarta ca sa ii convingem pe oameni de existenta lui dumnezeu. nu facem ca sectantii, sectantii fac si mai rau...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Silviuloan):

thinking Vreo boala grava? Asta ar explica fuga la dumnezeu, dar nu si rautatea de care tocmai ai dat dovada. Voi va credeti victime, dar intr-o tara religioasa, cei nereligiosi sunt victimele, asa ca lasati-o mai moale ca fetele de mironosite.
Si ti-am zis cum e fumator --> ne-fumator = religios --> ne-religios. Daca tu esti nefumator si vorbesti despre tigari, eu n-am voie sa vorbesc despre religie cand sunt hartuita zilnic cu acelasi basm? Libertate inseamna drepturi si obligatii, ai dreptul la x, y, z, si ai obligatia sa imi respecti acel x, y, z, al meu.

| Silviuloan explică (pentru Mădă0611):

Fuga la Dumnezeu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Silviuloan):

Da. Bolile nu au legatura cu dumnezeu (cu autosugestia da), insa oamenii cred, mai ales daca inainte nu erau foarte apropiati de el, unii o sa iti spun ca e pedeapsa, o s-o spuna atat de des ca o sa crezi, asa ca fugi "inapoi", sa ceri iertare si indurare. Ma rog, cat timp iti tii credinta, n-am treaba ce crezi. Doamne ajuta!

Inapoi e intre ghilimele pentru ca aceiasi oameni cred ca te nasti cu credinta in dumnezeu si in timp o pierzi, deci trebuie sa te intorci. Nup, te nasti ateu cu predispozitia spre supranatural/credinta in existenta zeilor.

| M25M a răspuns:

Pentru ca intrebarile noastre vizeaza religia/religiile.
Si, ca fapt divers, pun pariu ca in eventualitatea s-ar face o categorie pentru atei, am avea si intrebari postate de crestini.

| DyNo a răspuns:

Pai avand in vedere ca intrebarile lor au legatura cu religia, cred ca aceasta categoria este numai buna.

| AlexeHellsing a răspuns:

Într-adevăr, ar trebui să nu amestecăm laptele cu peștele, dar dacă așa ne obligă regulamentul site-ului trebuie doar să ne supunem.

| 3xfemeie a răspuns:

Intrebarile "amuzante" le-ar posta tot aici.

| ManStrong a răspuns:

Chiar daca s ar face tot ar intra si religiosi acolo.Ca stii spiritul religiosului este de al aduce pe ATEUla credinta.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Ca bine zici!