| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce nu se stie nimic despre Iisus, de la nastere pana la varsta 30+?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Pana la maturitate? De fapt el era un ilustru necunoscut. A ajuns celebru la mult timp dupa ce-a murit.

35 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Ca a lucrat in securitate, iar dosarul lui a disparut dupa 89'.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intr-adevar. Adevarul istoric spune ca imparatii Constantin si Elena sunt cei care au decis care cult sa devina unul emblematic. Poate ca d-asta se cunosc prea putine lucruri despre Iisus inainte de 30 de ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Bingo! Iar imparatii astia au avut o idee geniala despre cum sa tina sclavii cuminti, si astfel s-a nascut crestinismul!

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Trebuie sa iti prezint si perspectiva crestina: "Dumnezeu, baa!". laughing

| Meme10Memu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru ca pentru noi e importanta moartea lui Iisus si nu copilaria si adolescenta lui Iisus. Iisus trebuia sa se jertfeasca precum un om care a invins poftele. Dupa 33 de ani erectia incepe incet sa scada.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ne place ca un om sa moara. Carnea e ca iarba verde. Oamenii nu e nevoie sa fie jertfiti pentru ca oricum mor. Iisus traia si azi daca nu era jertfit. Moartea lui Iisus a fost doar temporara. Ceva tricky.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Hahaha, amuzant. Dar nu prea. Isus e un personaj construit dupa cheful bisericii de atunci si asta de acum cam regreta unele chestii. Gen trebuia sa il urce pe un armasar pur-sange, nu pe magar, ca sa aiba scuze ca ei umbla in masini de 100.000+ EUR...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum breh? Din ce stiu eu evreii o duc bine-mersi. Se intampla sa fie una dintre natiile cu cele mai multe co*ie pe planeta in momentul asta. Ca nu i-a eliberat fix atunci, e partea a doua.winking

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus nu a avut nevoie de burete inmuiat in otet. Dumnezeu Tatal l-a ajutat sa suporte durerea.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu l-a parasit in sensul ca l-a lasat sa moara asa cum era planificat. Iisus stia ca va fi inviat insa renuntarea definitiva la viata in carne ca om pe pamant a fost dureroasa dar suportabila.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Isus a luat locul omenirii la cruce. Insa nu locul omenirii care este sub influența harului, ci a trebuit sa ia locul nostru pe care-l meritam, adică total despărțiți de Dumnezeu, si fara ajutorul Spiritului Sfânt. " Fara Dumnezeu nu puteți face nimic". Insa Domnul Isus nu cunoaște acea stare in care se afla omul despărțit de Dumnezeu. Doar la cruce a cunoscut cu adevărat acea stare. Acesta a fost înțelesul acelui îngrozitor strigat de pe cruce :"Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit? Si cu toate ca era pe deplin despărțit de Dumnezeu, Isus a fost capabil de a face alegerea să-I rămână credincios lui Dumnezeu. Înlăturarea spiritului si prezentei lui Dumnezeu, nu L-a determinat pe Isus sa meargă pe calea auto-conservarii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai ce sacrificiu mai e ala daca te anesteziaza tac-tu?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tot sacrificiu a fost la Iisus pentru ca moartea conteaza si nu durerea pana la moarte.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus avea libertate de alegere, sa duca pana la capat misiunea sau sa o abandoneze. In plus Iisus nu-si inchipuia cat de grea avea sa fie misiunea sa. De aceea acele momente inainte sa moara au fost foarte grele pentru el pentru ca nu mai trecuse prin asa ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Era pletos si iubea pe toata lumea. Gizăs a fost primul hippie!

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Înlăturarea spiritului si prezentei lui Dumnezeu, nu L-a determinat pe Isus sa meargă pe calea auto-conservarii."

La fel s-a intamplat si cu cei care au pus Turnurile Gemene jos. Allah a fost mai important decat autoconservarea. Nu e nici o diferenta de fapt. Nebunia religioasa e aceeasi indiferent de religie.

| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pana la maturitate? De fapt el era un ilustru necunoscut. A ajuns celebru la mult timp dupa ce-a murit.

| Meme10Memu a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu nu a considerat important ca noi sa stim.

| Nume6 a răspuns:

Pentru că nu s-au găsit scrieri antice care să ateste viaţa lui, deși chiar și în 2020 unii aberează și spun că s-a plimbat prin India, Maldive și cine știe pe unde laughing Iar dacă găsești vreo biblie unde scrie ce a făcut EL în toată perioada aceasta sunt numai minciuni, conspiraţii, îmi pare rău să zic că se găsesc și biblii care maschează adevărul.

Răspuns utilizator avertizat
| Nume6 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu m-am referit că există și biblii unde scrie ce a făcut EL de la naștere și până la moarte, ceea ce este total o minciună. Nu știu ce ai înţeles tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Justme79 a răspuns:

Buna întrebare dar cred ca prea puține lucruri se pot ști despre acest aspect și multe sunt aberații

| Meme10Memu a răspuns (pentru Justme79):

Aberatie, neaberatie religia e stiintifica pentru ca exista.

| Justme79 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu am zis că nu happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Religia e o aberatie care exista, nu o face asta stiintifica. "Care aparține științei, privitor la știință; bazat pe principiile științei." - ce e stiintific la religie, ma rog? Dai un ban, dispare-n Mertzan.