| sabin89 a întrebat:

Unde a fost Iisus și ce a făcut până la vârsta de 30 de ani? Se știe ceva despre asta?

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

33 de ani vrei sa zici, Iisus moare la 33 de ani!

| sabin89 explică (pentru Simpatic):

Despre ultimii trei ani se știe.

| GabiDumitrescu a răspuns:

A timplarit, a dat la booci, a turnat niste copchii. De-astea pamintesti. Aparent documentate prin arhivele Vaticanului pe undeva... sau, desigur, nu a existat deloc si partea aia de la povestea din templu cand era adolescent si pana la 30 de ani a fost considerata irelevanta. Ca la Ispirescu, se naste pruncul, creste intr-un an cit altii in sapte, apoi brusc e matur si isi ia calul sa plece la babardit.

| anonimg a răspuns:

"Isus este exemplul nostru. Sunt mulți care se ocupă cu interes de perioada slujirii Sale publice, în timp ce trec cu vederea învățăturile ce decurg din primii Săi ani. Dar tocmai în viața Sa de familie El este model pentru toți copiii și toți tinerii. Mântuitorul a consimțit să Se coboare în sărăcie, pentru ca să ne învețe cât de aproape putem umbla cu Dumnezeu, chiar și atunci când avem de dus o viață umilă. El a trăit pentru a mulțumi, onora și proslăvi pe Tatăl Său în lucrurile obișnuite ale vieții." HLL 74.4
(Hristos Lumina lumii, capitolul "Ca un prunc")

Dacă ar fi să exprim în cuvintele mele capitolul, aș distruge textul sacru. De aceea invit pe cei ce doresc să cunoască mai multe detalii, să descarce aplicația EGW Writings2 din Magazin play. Acolo vor găsi cartea de mai sus.

| sabin89 explică (pentru anonimg):

"aș distruge textul sacru..."
Vrei să spui că ce a scris Ellen White face parte din Scripturi? Pentru că doar Scripturile sunt considerate texte sacre.

| anonimg a răspuns (pentru sabin89):

Dacă Dumnezeu vorbește în Scripturi și printr-o măgăriță, atunci Cuvântul Său este sacru, indiferent prin gura cui ar vorbi sau prin mâna care ar scrie.

| sabin89 explică (pentru anonimg):

"Cuvântul Său este sacru, indiferent prin gura cui ar vorbi" Chiar și prin gura proorocilor de la penticostali?

| anonimg a răspuns (pentru sabin89):

În ce privește proorocii, aceștia trebuiesc testați -atăt cu Legea cât și cu Mărturia, așa cum ne învață Dumnezeu.

Chiar și dacă Dumnezeu poate vorbi și prin gura celor necredincioși. și chiar prin gura diavolului, mă îndoiesc că proorocii bisericii penticostale sunt de la Dumnezeu.

| KovacsB a răspuns:

Cred ca studiat chimia pe undeva ca la 30 de ani la propria nunta a facut vin din apa. Acum se gasesc prafuri care te ajuta sa faci 1000l de vin cu 80 de lei.Babanu,sange de taur,stramosesc, 9 boloboace,perla dunarii,buchet, Alb nobil etc.

| sabin89 explică (pentru KovacsB):

Pe bune, chiar se fac vinuri din prafuri? Și se vând oficial la supermarket?

| Effy35 a răspuns:

Există unele teorii care susțin că Iisus, cunoscut și sub numele de Issa, ar fi călătorit în India în perioada necunoscută a vieții sale, între vârsta de 12 și 30 de ani¹². Aceste teorii se bazează pe anumite texte vechi și pe lucrările unor cercetători și exploratori.

Un exemplu este jurnalistul rus Nicolai Notovici, care în 1887 a afirmat că a văzut documente vechi tibetane care descriu o vizită a lui Issa (Iisus) în India¹. Notovici a publicat aceste afirmații într-o carte intitulată "Viața necunoscută a lui Iisus Hristos"⁴.
Cu toate acestea, aceasta teorie nu este acceptata pe scară largă în comunitatea academică și nu există dovezi istorice solide care sa o susțină. Majoritatea cercetătorilor creștini moderni susțin că nu se știe nimic despre această perioadă de timp din viața lui Iisus².

Sursă: conversație cu Bing

| Anonim027 a răspuns:

‭‭Luca‬ ‭2:41‭-‬49‬ ‭VDC‬‬
[41] Părinții lui Isus se duceau la Ierusalim în fiecare an, la Praznicul Paștelor. [42] Când a fost El de doisprezece ani, s-au suit la Ierusalim, după obiceiul praznicului. [43] Apoi, după ce au trecut zilele Praznicului, pe când se întorceau acasă, băiatul Isus a rămas în Ierusalim. Părinții Lui n-au băgat de seamă lucrul acesta. [44] Au crezut că este cu tovarășii lor de călătorie și au mers cale de o zi și L-au căutat printre rudele și cunoscuții lor. [45] Dar nu L-au găsit și s-au întors la Ierusalim să-L caute. [46] După trei zile, L-au găsit în Templu, șezând în mijlocul învățătorilor, ascultându-i și punându-le întrebări. [47] Toți care-L auzeau rămâneau uimiți de priceperea și răspunsurile Lui. [48] Când L-au văzut părinții Lui, au rămas înmărmuriți; și mama Lui I-a zis: „Fiule, pentru ce Te-ai purtat așa cu noi? Iată că tatăl Tău și eu Te-am căutat cu îngrijorare." [49] El le-a zis: „De ce M-ați căutat? Oare nu știați că trebuie să fiu în casa Tatălui Meu?"

‭‭Luca‬ ‭2:39‭-‬40‬ ‭VDC‬‬
[39] După ce au împlinit tot ce poruncea Legea Domnului, Iosif și Maria s-au întors în Galileea, în cetatea lor Nazaret. [40] Iar Pruncul creștea și Se întărea; era plin de înțelepciune, și harul lui Dumnezeu era peste El.

| sabin89 explică (pentru Anonim027):

Bun, și între 12 și 30 de ani?

| Anonim027 a răspuns (pentru sabin89):

Tot acel lucru versetul 40, stim ca Isus a si lucrat ca tamplar