| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu sunt crestinii comunisti dupa cum ii inavata Isus si apostolii dupa cum vedem aici:
Luca 3:11
11Drept răspuns, el le zicea:,, Cine are două haine, să împartă cu cine n'are nici una; şi cine are de mîncare, să facă la fel.``
Luca 16:11
11Deci, dacă n-aţi fost credincioşi în bogăţiile (Greceşte: Mamona.) nedrepte, cine vă va încredinţa adevăratele bogăţii
2 Corinteni 8:13-15
13Aici nu este vorba ca alţii să fie uşuraţi, iar voi strîmtoraţi;
14ci este vorba de o potrivire: în împrejurarea de acum, prisosul vostru să acopere nevoile lor, pentru ca şi prisosul lor să acopere, la rîndul lui, nevoile voastre, aşa ca să fie o potrivire;
15după cum este scris:,, Cel ce strînsese mult, n-avea nimic de prisos, şi cel ce strînsese puţin, nu ducea lipsă.``
Iacob 5:3
3Aurul şi argintul vostru au ruginit; şi rugina lor va fi o dovadă împotriva voastră: ca focul are să vă mănînce carnea! V'aţi strîns comori în zilele din urmă!
Faptele Apostolilor 2:44
44Toţi cei ce credeau, erau împreună la un loc, şi aveau toate de obşte.
Faptele Apostolilor 4:32-5:12
32Mulţimea celor ce crezuseră, era o inimă şi un suflet. Niciunul nu zicea că averile lui sînt ale lui, ci aveau toate de obşte.
33Apostolii mărturiseau cu multă putere despre învierea Domnului Isus. Şi un mare har era peste toţi.
34Căci nu era niciunul printre ei, care să ducă lipsă: toţi cei ce aveau ogoare sau case, le vindeau, aduceau preţul lucrurilor vîndute,
35şi -l puneau la picioarele apostolilor; apoi se împărţea fiecăruia după cum avea nevoie.
36Iosif, numit de apostoli şi Barnaba, adică, în tîlmăcire, fiul mîngîierii, un Levit, de neam din Cipru,
37a vîndut un ogor, pe care -l avea, a adus banii, şi i -a pus la picioarele apostolilor.
Faptele Apostolilor 5
1Dar un om, numit Anania, a vîndut o moşioară, cu nevastă-sa Safira,
2şi a oprit o parte din preţ, cu ştirea nevestei lui; apoi a adus partea cealaltă, şi a pus -o la picioarele apostolilor.
3Petru i -a zis:,, Anania, pentruce ţi -a umplut Satana inima ca să minţi pe Duhul Sfînt, şi să ascunzi o parte din preţul moşioarei?
4Dacă n-o vindeai, nu rămînea ea a ta? Şi, după ce ai vîndut -o, nu puteai să faci ce vrei cu preţul ei? Cum s-a putut naşte un astfel de gînd în inima ta? N'ai minţit pe oameni, ci pe Dumnezeu.``
5Anania, cînd a auzit cuvintele acestea, a căzut jos, şi şi -a dat sufletul. O mare frică a apucat pe toţi ceice ascultau aceste lucruri.
6Flăcăii s'au sculat, l'au învelit, l-au scos afară, şi l-au îngropat.
7Cam după trei ceasuri, a intrat şi nevastă-sa, fără să ştie ce se întîmplase.
8Petru i -a zis:,,Spune-mi, cu atît aţi vîndut moşioara?``,, Da``, a răspuns ea,,, cu atîta.``
9Atunci Petru i -a zis:,, Cum de v'aţi înţeles între voi să ispitiţi pe Duhul Domnului? Iată picioarele celorce au îngropat pe bărbatul tău, sînt la uşă, şi te vor lua şi pe tine.``
10Ea a căzut îndată la picioarele lui, şi şi -a dat sufletul. Cînd au intrat flăcăii, au găsit -o moartă; au scos -o afară, şi au îngropat -o lîngă bărbatul ei.
11O mare frică a cuprins toată adunarea şi pe toţi cei ce au auzit aceste lucruri.
12Prin mînile apostolilor se făceau multe semne şi minuni în norod. Toţi stăteau împreună în pridvorul lui Solomon,

La origine, Liga Comunistilor, fondată la Londra în 1836 sub numele de Liga Celor Drepti, a fost o organizație comunist-crestină. Karl Marx, membru al acestei organizatii, a apostaziat de la caracterul crestin al organizației, transformând-o prin Manifestul comunist într-o organizatie cu ideologie materialist-atee care a provocat un mare rau omenirii prin aceasta doctrina anticrestina si antibiblica.
Cel mai cunoscut principiu al unei societăți comuniste ca dealtfel si un principiu acceptat de biblie si credinta crestina este:
De la fiecare după posibilităti, fiecăruia după necesităti.
Sintagma a fost preluată (aproape literal) din Noul Testament.

Faptele Apostolilor 4:34-35
Căci nu era niciunul printre ei, care să ducă lipsă: toţi cei ce aveau ogoare sau case, le vindeau, aduceau preţul lucrurilor vîndute, şi -l puneau la picioarele apostolilor; apoi se împărţea fiecăruia după cum avea nevoie

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De unde stii tu ce face fiecare in particular?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Daca un om nu are ce manca, sa ii dam mancare din a noastra.
Daca un om nu are ce imbraca, sa ii dam din hainele noastre.
Daca un om nu are bani, sa ii dam din ai nostri.
A venit Iisus si le-a luat cu forta toate lucrurile astea?

| doctorandus a răspuns:

Pentru ca crestinii il respecta pe Isus cu gura, nu cu fapta. Din punct de vedere biblic, sistemul politic trebuie sa fie teocratia, iar sistemul economic trebuie sa fie comunismul.