| xerxes1 a întrebat:

Era pedepsit cu moartea cine nu depunea ultimul banut la picioarele apostolilor?
Apostolii gestionau toti banii?
Anania a murit de infarct sau de mana lui Petru cum sugereaza doua secole mai tarziu Ieronim si Porfiriu?

Faptele Apostolilor 5
1. Dar un om, numit Anania, a vandut o mosioara, cu nevasta sa Safira,

2. si a oprit o parte din pret, cu stirea nevestei lui; apoi a adus partea cealalta si a pus-o la picioarele apostolilor.

3. Petru i-a zis: "Anania, pentru ce ti-a umplut Satana inima ca sa minti pe Duhul Sfant si sa ascunzi o parte din pretul mosioarei?

4. Daca n-o vindeai, nu ramanea ea a ta? Si, dupa ce ai vandut-o, nu puteai sa faci ce vrei cu pretul ei? Cum s-a putut naste un astfel de gand in inima ta? N-ai mintit pe oameni, ci pe Dumnezeu."

5. Anania, cand a auzit cuvintele acestea, a cazut jos si si-a dat sufletul.

9 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Esti troll, sau sau ai tras tamaie pe nas?!

| mentholinks a răspuns:

Ca sa vezi ce rapan si Petru asta, daca atat a vrut omul sa aduca... Cica i-a mai si zis ca putea sa faca ce vroia cu pretul ei dar tocmai asta si facuse omul.

| xerxes1 explică:

Sfantul Irineu si Sfantul Porfiriu erau de parere ca Petru i-a ucis pe cei doi soti.
Petru se juca cu sabia si pe vremea lui Iisus.
Satana la evrei inseamna altceva, in niciun caz ce au inteles crestinii.
Iisus a fost evreu. Daca ar fi dorit alta religie ar fi facut-o inainte sa-l agate romanii pe stalp pentru rascoala.

| Irinel15123532 a răspuns:

Da, au fost pedepsiti pentru ca au mintit pe Duhul Sfant. Dar Dumnezeu nu le-a aruncat in iad, NU, nicidecum, banii le-au incurcat mintile si au fost pedepsite pentru ca a mintit pe Dumnezeu, dar Iisus ii iubeste nespus, si doreste sa nu ascundem nimic de El, domnul doreste doar binele nostru si are un plan cu fiecare dintre noi, Dumnezeu iti vrea binele si cauta interesul tau, nu al lui. Anturajul rau te modeleaza ca si caracter si in scurt timp vei face lucruri mai rele ca ei. Dumnezeu te asteapta cu bratele deschise si iti vrea binele, tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| unvecin a răspuns:

„Era pedepsit cu moartea cine nu depunea ultimul banut la picioarele apostolilor?"

Nu. Se donau de bună voie fondurile, nu era nimeni obligat.

„Apostolii gestionau toti banii?"

Nu. Doar ce se punea în comun.

„Anania a murit de infarct sau de mana lui Petru cum sugereaza doua secole mai tarziu Ieronim si Porfiriu?"

Anania și Safira au mințit, au vrut să înșele comunitatea creștină. Au pretins că au vândut o proprietate și că donează suma câștigată bisericii, în timp ce au reținut o parte din bani. Nimeni nu i-a obligat să procedeze așa și nu Petru i-a pedepsit.

Dumnezeu a hotărât că un astfel de comportament trebuie pedepsit cu acea ocazie pe loc și a făcut ca atare. Biserica n-a fost făcută să adune astfel de caractere de oameni, care se dau cineva dar sunt cu totul altcineva. Că pedeapsa nu vine pe loc nu înseamnă că ea nu va veni: fiecare om va fi judecat.

Cred că lecția a fost necesară chiar atunci când s-au pus bazele bisericii creștine. Cel puțin asta înțeleg din text.

| xerxes1 explică (pentru unvecin):

Inclin sa cred ca Dumnezeu chiar nu avea vreo legatura cu colectarea de fonduri a apostolilor crestini si metodele acestora de a-i pedepsi pe cei care ascundeau ceva pentru ei.

| unvecin a răspuns (pentru xerxes1):

Poți să crezi, ești pe cont propriu.

Erau și în timpul lui Petru oameni care citeau una și credeau alta. Despre ei el zicea: „le răstălmăcesc ca și pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor." (2 Petru 3:16)

| unvecin a răspuns:

Nu ți-e rușine să vorbești pe un ton atât de nepoliticos? Sau nu-ți amintești ce spunea Isus, că cine zice fratelui său „prostule" va ajunge în gheenă?! Isus n-a vorbit așa.